ÇERKES-FED Soykırımın 150. Yılında Karikatür Yarışması Düzenliyor

Çerkes Dernekleri Federasyonu, Çerkes Soykırımı ve Sürgünü'nün 150. yılında, 15 Eylül 2014 tarihine kadar katılınabilecek “Çerkeslerin Kanayan Yarası: Suçların Suçu Soykırım” konulu bir karikatür yarışması düzenledi.

ÇERKES-FED Soykırımın 150. Yılında Karikatür Yarışması Düzenliyor

Çerkes Dernekleri Federasyonu, Çerkes Soykırımı ve Sürgünü'nün 150. yılında, 15 Eylül 2014 tarihine kadar katılınabilecek “Çerkeslerin Kanayan Yarası: Suçların Suçu Soykırım” konulu bir karikatür yarışması düzenledi.

29 Mayıs 2014 Perşembe 21:39
ÇERKES-FED Soykırımın 150. Yılında Karikatür Yarışması Düzenliyor
Nusret Baş (Çerkes Dernekleri Federasyonu Başkanı), Oğuz GÜREL (Karikatürist), Hikmet CERRAH (Karikatürist),Kamil YAVUZ (Karikatürist), Faruk KUTLU (Ressam), Emrah ARIKAN (Karikatürist), Adel BASHQAWI (Aktivist-Ürdün), Erol Karayel (Yarışma Koordinatörü)'in jüriliğini yapacağı yarışma sonunda dereceye girenlerden 1. ye 2000 USD, 2. ye 1000 USD ve 3. ye 500 USD ödül verilecek.

Yarışmaya Katılım Şartnamesi şöyle:

ÇERKES DERNEKLERİ FEDERASYONU KARİKATÜR YARIŞMASI
 
SON KATILIM: 15 Eylül 2014
 
KONU: “Çerkeslerin Kanayan Yarası: Suçların Suçu Soykırım”

 Rusların orantısız bir güçle gerçekleştirdikleri Kafkasya'ya yönelik işgal saldırılarında yaşananların bugünkü literatürdeki adı soykırımdır.

- Rus tarihçi P.P. Korolenko 1874'de yayınlanan “Çernomortsi” isimli kitabında şunları yazıyor: “1825 yılı boyunca bizim müfrezeler Kuban ötesini ezip geçiyor ve dağlıların  köylerini yok ediyorlardı. Yangın ve baskınlarda binlerce Çerkes hayatını kaybettiği gibi, yiyecek ve yakacak rezervleri de imha edildiği için sağ kalanlar da açlık ve hastalıktan ölüyorlardı”¦”

- Yine, Rus Çarı Aleksandr II, Kuban Kazak Ordusu Komutanı Yaver General Yevdakimov'a 24 Haziran 1861 tarihinde yazdığı mektubunda şöyle diyordu: “Şimdi, Tanrı'nın yardımı ile Kafkasya'nın tamamen işgali konusunda sona gelinmiştir. Bundan sonra yapılacak iş, birkaç yıllık yoğun çalışma ile bize düşman olan dağlıları ülkelerinden sürgün etmek ve buralara sürekli ikamet edecek olan Rus Hiristiyan nüfusu yerleştirmektir.” (Kafkasya Savaşı hakkındaki Arşiv materyalleri ve Çerkeslerin Türkiye'ye sürgün edilmeleri (1848-1874 ), Nalçik-2003, s. 80-81).

- Rusya Birlikleri, 21 Mayıs 1864'de Soçi'nin Kbaade (Krasnaya Polyana) bölgesinde, Rusya-Kafkasya Savaşının sona ermesi dolayısıyla Zafer Kutlamaları Geçidi düzenledi. General Fedayev o günü şöyle kaydediyor: “Barut ve mermi ile yapılan her şey sona erdi. Fakat (Osmanlıya) sevkiyatı bekleyen silahlı dağlı halk kıyılarda beklediği müddetçe dağlarda bize huzur yok. Onların Osmanlıya gönderilmesi gerekiyor.” (R.A. Fedayev, Kafkasya Mektupları, Bütün Eserleri, Sankt Petersburg-1889, c.1, Kısım 1, s. 197)

”¦ Nitekim öyle de yapıldı; 2 milyona yakın Çerkes topraklarından sökülerek Osmanlı'ya gönderildi.

Bütün bu yapılanlar, “BM-Soykırımının Önlenmesi ve Cezalandırılmasına İlişkin Sözleşme”nin 2'nci ve “Uluslararası Ceza Mahkemesi Statüsü”nün 6'ncı maddesinde “soykırım sayılacak eylemler” arasında sıralanmaktadır.

***

Çerkesler 150 yıldır bu soykırım ve sürgünün acılarını çeken bir halk.

Bu soykırım ve sürgün sonucudur ki,

Anayurdundan çıkartılarak dünyanın 40 ülkesine dağıtılan Çerkesler,

Önce varlıklarının devamını sağlayacak “bir coğrafi bölgede demografik yoğunluğa sahip olarak yaşama” avantajını kaybetmiş,

Nüfusun dağılması nedeniyle bulunduğu bütün coğrafyalarda asimilasyon tehdidi altına girmiş,

Bugün hem anavatanlarında, hem de diasporada milli dil ve kültürlerini koruyamaz duruma düşmüşlerdir. 

***

Çerkes Dernekleri Federasyonu, Çerkeslere uygulanan soykırım ve sürgünün kamuoyunca bilinirliğini artırmak için karikatür sanatının hızlı ve net mesajlar veren dilinin etkili olacağını düşünerek ““Çerkeslerin Kanayan Yarası: Suçların Suçu Soykırım” ” isimli Uluslararası  Karikatür Yarışmasını düzenlemiştir.

Katılımcılardan, Çerkeslerin uğradığı bu soykırımı konu alan eserler beklenmektedir.
Konuyla ilgili detay bilgi edinmek isteyenler için faydalı linkler:
http://www.kafkasevi.com/index.php/article/detail/335
http://www.kafkasevi.com/index.php/article/detail/487
 
SON KATILIM TARİHİ: 15 EYLÜL 2014 Pazartesi günü mesai bitimi
Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner122

banner215

banner124

banner154

banner191

banner126