Gaziantep şimdi de Maraş Paçasına sahip çıkıyor

Habertürk'te yayınlanan haberde 'Gastronomi kenti Gaziantep’in vazgeçilmez lezzetleri olan paça ve beyran, dünyanın pek çok ülkesinde ölümlere yol açan Korona virüsün panzehir olarak görülüyor' ifadesine yer verildi.

KÜLTÜR-SANAT 12.03.2020, 10:25
Gaziantep şimdi de Maraş Paçasına sahip çıkıyor

Koronavirüs vakasının Türkiye'de görülmesinin ardından bu virüse karşı tedbirler araştırılmaya başlandı. Canan Karatay'ın Kahramanmaraş ve Gaziantep'te yaptığı 'koronavirüse karşı kelle paça' açıklamasının ardından medya da bu konuya ağırlık vermeye başladı.

Ancak pek çok ulusal kanalda kelle paçanın Gaziantep'e ait olduğu ile ilgili haberler yer alıyor. Daha önce Maraş biberi için karşı karşıya gelen Gaziantep ve Kahramanmaraş şimdi de kelle paça için mi mücadele edecek.

HABERTÜRK'TE YER ALAN HABER

Gastronomi kenti Gaziantep’in vazgeçilmez lezzetleri olan paça ve beyran, dünyanın pek çok ülkesinde ölümlere yol açan Korona virüsün panzehir olarak görülüyor.

Kentteki restoran işletmecisi Uğur Dertli, “Paça ve beyran için Korona virüsten korunun” dedi.

UNESCO’nun Kreatif Şehirler Ağı’nda yer alan Gaziantep’te, paça ve beyrana yoğun ilgi gösteriliyor. İçinde barındırdığı vitaminler dolayısıyla gribal enfeksiyonlara iyi geldiği bilinen paça ve beyran, Çin’de ortaya çıkan ve dünyanın pek çok ülkesinde hızla yayılan Korona virüsün panzehir olarak görülüyor. Kentte doğal antibiyotik olarak bilinen paça ve beyranın Korona virüsten koruyacağını aktaran Kelebek Paça, Beyran ve Kebap Salonu işletmecisi Uğur Dertli, Prof. Dr. Canan Karatay’ın Korona virüsünden korunmak isteyenlerin paça çorbası tüketmesi gerektiği açıklamasına da destek verdi. Restoranda paça ve beyran içenler de paça ve beyran içerek hastalıklardan korunduklarını söyledi.

Paça ve beyranın soğuk algınlığına iyi geldiğini belirten Uğur Dertli, paça ve beyranın şifa deposu olduğunu söyleyerek, “Dünyada salgın olan Korona virüsle ilgili bir şeyler ekleyelim istedik. Bu paça ve beyranda olan, sarımsak, kırmızı biber, kara biber ve kemik suyu. Bu hastalığa karşı birebir şifa niyetinedir. Paça ve beyran soğuk algınlıklarına karşı iyi geliyor. Bunu da doktorlarımız da tavsiye ediyor ve müşterilerimiz salonumuza gelip afiyetle yiyorlar. Korona virüse karşı paça ve beyranı şiddetle tavsiye ediyoruz. Soğuk algınlığı için pek çok müşterimiz geliyor. Paça ve beyran soğuk algınlığına birebir. Paça ve beyran içerek Korona virüsten korunun diyoruz” dedi.

Yorumlar (33)
Edeler46 1 ay önce
Allah sizi bildiği gibi yapsın. Bir tane adam da çıkıp demiyor ki bu paça maraşa hastır sizler dudak büküp tiksinirken biz sabah akşam paça içerdik demiyor. Anlaşılan o ki maraştaki idareciler maraşlı değil. Bunu anladık artık
Efrd 4 hafta önce
Bizde yılardan beri gaziantep kelle yaparız maraştan öğrendiğimizi sanmıyorum ne sadece maraza özgü ne antebe ülkenin çoğu yerinde yapılan bir yemek emin olki bizde sabah akşam iceriz iller arasında kutuplaşmaya gerek
Varmi
Ederci 1 ay önce
Çare ANTEPE KATILMAK , YETİM kalmaktan iyidir. Bize Baba lagzım
Mehmet Soylu 1 ay önce
Gaziantep'te yaşıyorum, Gaziantep Beyranı ile meşhurdur. Paça ise Kahraman Maraş ise paçası ile meşhurdur.
MARAŞLI 1 ay önce
SAHİPSİZ MARAŞ
İstanbul 1 ay önce
Maraş malına sahip çık, komşunu hırsız etme!
edeci 1 ay önce
maraşada sahip çıksınlar rahatlayalım hepimiz sayın vekillerimiz bizi antepe bağlayın sizde rahat edin
Osmanlı 1 ay önce
Ben herzaman diyorum ve demeye devam edeceğim k.maraş eğer gelişmek büyümek istiyorsak g.antrpe bağlanalım olsun bitsin
ahmet Yanar 1 ay önce
Dondurma gibi patendini alalım olmazmı niye olmasın.
Salih bircan 1 ay önce
Bu kelle paça güney Anadolu Gaziantep Adıyaman Urfa Mardin maraş Hatay gibi tüm güney illerinde yenir. Didişmeye gerek yok.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın