Jül Sezar ve Marcus Antonius'la aşk yaşayan Mısır Kraliçesi kaçıncı Kleopatra'dır?

Mısır Kraliçesi kaçıncı Kleopatra, Jül Sezar ve Marcus Antonius'la aşk yaşamıştır? Jül Sezar ve Marcus Antonius ne zaman, hangi yıllar arasında yaşamışlardır? Mısır Kraliçesi olan Kleopatra'lar hangi yıllarda yaşamışlardır?

KÜLTÜR-SANAT 12.01.2020, 17:20
Jül Sezar ve Marcus Antonius'la aşk yaşayan Mısır Kraliçesi kaçıncı Kleopatra'dır?

Birinci Kleopatra olan Mısır Kraliçesi hangi yıllar arasında yaşamıştır? Mısır Kraliçesi Kleopatra zamanında yaşayan Jül Sezar ve Marcus Antonius, kaçıncı Kleopatra ile aşk yaşamışlardır? 

Cevap yazının en altında olacaktır:

Kleopatra Kimdir ?

Kleopatra, M.Ö. 69-30 yılları arasında yaşayan ünlü Mısır kraliçesi. İskenderiye'de doğdu. Aslen Yunan olan Kleopatra, babası XI. Ptolemaios`un vasiyeti üzerine kardeşi ile evlendi. O zamanlar Mısır'da egemen olan Yunanlılar Mısır toplumuna karışmamak için kendi soylarından olan kişilerle evleniyorlardı, bu da akraba evlilikleri sonucu özürlü insanların doğumuna yol açıyordu. Babası öldüğünde 18 yaşında olan Kleopatra tahta çıktı.

Halkın içine girebilmek ve halkın kendisini benimsemesi için kendini Mısır dinine verdi. Kardeşi tarafından iktidardan uzaklaştırılıp sürgüne yollandı. Kardeşi tarafından iktidardan uzaklaştırılıp sürgüne yollandı. Kleopatra iktidara yanında büyük Roma diktatörü Sezar ile geri döndü. Kleopatranın bir halı içinde Sezar`ın sarayına girdiği ve bu büyük kralı kendine aşık ettiği rivayet edilir. Bu olaydan sonra kardeşi, kimsenin bilmediği bir sebeple Nil sularında boğuldu. Kardeşinin aradan çekilmesi ile Kleopatra tek başına iktidar koltuğuna oturdu.

O sırada Sezardan bir çocuğu oldu ve minik Sezarion`u alıp Romaya gitti. En büyük hayali, iki imparatorluğu birleştirip Büyük İskenderin de hayali olarak bilinen tüm dünyaya sahip olmaktı. M.Ö. 44te Sezar ölünce bu hayallerini ertelemek zorunda kaldı. Sezar ölünce Roma İmparatorluğu, tahta çıkan Octavian (Sezar'ın yeğeni ve resmi evlatlığı) ve Marcus Antonius arasında ikiye ayrıldı. Doğu, artık Marcus tarafından yönetilmekteydi ve ilk işi de Mısır'ı ziyaret oldu.

Antonius Kleopatra'ya delice aşık oldu. Kleopatra'nin Antonius'dan da iki kız çocuğu oldu. Bir süre Tarsus'da yaşadılar ve bu yıllarda Octavius'a savaş açtılar. Aktium'da yapılan savaşta Kleopatra ve Marcus kaçmak zorunda kaldı. İskenderiye'deki sarayına dönen Kleopatra'nın kendisini bir kobraya sokturarak intihar ettiği rivayet edilir. Ama son zamanlarda zehir içerek öldüğü anlaşılmıştır. Kolay yapılan bu zehir, acı çektirmeden birkaç saat içinde öldürüyordu. Öldüğünde 39 yaşındaydı.

Cevap: Yedinci Kleopatra

Yorumlar (0)