Kahramanmaraş Araştırmalar Konağı Restore Ediliyor

Dulkadiroğlu Belediyesi, Mutfak Müzesi, Somut Olmayan Kültürel Değerler Müzesi ve Üdürğücü konağının ardından Kahramanmaraş Araştırmalar Konağı’nın restorasyon çalışmalarında da sona gelindi.

Kahramanmaraş Araştırmalar Konağı Restore Ediliyor

Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay’ın kültürel dönüşüm projeleri arasında yer alan konak restorasyonu çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Dulkadiroğlu Belediyesi, Mutfak Müzesi, Somut Olmayan Kültürel Değerler Müzesi ve Üdürğücü konağının ardından Kahramanmaraş Araştırmalar Konağı’nın restorasyon çalışmalarında da sona gelindi.

Tarihi ve kültürel değerleri ön plana çıkarmak için çeşitli çalışmalar yapan Dulkadiroğlu Belediyesi, bu kapsamda ilçede bulunan tarihi konakları satın alarak restorasyon çalışmaları başlatmıştı. İlk restorasyon çalışmasını Mutfak Müzesi olarak tamamlayan Dulkadiroğlu Belediyesi, ardından ikinci konağını Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi olarak hizmete açtı. Daha sonra satın aldığı en büyük konaklardan biri olan Üdürgücü Konağını restore ederek hizmete sunan Dulkadiroğlu Belediyesi, Kahramanmaraş Araştırmalar Konağı için de restorasyon çalışmalarını sürdürüyor. Divanlı mahallesinde yer alan konağı en kısa zamanda hizmete sunmak için çalışmalar büyük bir hızla devam ettiklerini bildiren Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, konuyla ilgili şunları söyledi:

Bu kapsamda ilçede bulunan konakları restore ettiklerini hatırlatan Başkan Okay, göreve geldiklerinde 4 adet konağı satın aldıklarını hatırlattı.

Bu dört konağın üçünü restore ederek hizmete sunduklarını kaydeden Başkan Okay, 4’üncü konağın da restorasyon çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğunu aktararak sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Tarihi ve kültürel değerleriyle büyük bir zenginliğe sahip olan Dulkadiroğlu ilçemiz, bu özelliğini kullanarak hem turizmde arzu ettiği noktaya daha kolay gelebilir diye düşünüyoruz. Bu kapsamda bizlerde göreve geldiğimiz dönem 4 adet konağı satın alarak bu konaklar üzerinde çeşitli projeler yaptık. İlk çalışmamızı Mutfak Müzesi olarak tamamlayarak hizmete açtık. Bu çalışma Kahramanmaraş tarafından benimsendi ve büyük ilgi gördü. Bu ilgi bizleri son derece mutlu etti ve Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi’nin yapımında bizleri daha da kamçıladı. Nihayetinde bu müzemizi de tamamlayarak hizmete açtık. Hemen ardından Üdürgücü konağımızı restore ederek Kahramanmaraş’ımızın hizmetine sunduk. Dördüncü konağımızın da restorasyon çalışmalarına başlamıştık. Şuanda geldiğimiz notada çalışmalar tamamlanmak üzere. Bu alanı da restore ederek hizmete açacağız. Kahramanmaraş Araştırmalar Konağı olarak belirlediğimiz bu alanda şehrimize ait tarihi bilgi ve belgeleri vatandaşlarımız bulabilecekler. Ben şimdiden şehrimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.”

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet kalayci
Mehmet kalayci - 1 yıl Önce

Eski evlere değilde yollara para harcansa bence insanlar icin daha faydalı olacak

KAHRAMAN ÖKKEŞ
KAHRAMAN ÖKKEŞ @Mehmet kalayci - 1 yıl Önce

Çok komiksin be kardeşimm:)) Neden mi o evler,o konaklar bizim tarihimi

Ökkeş
Ökkeş - 1 yıl Önce

Dulkadiroğlunun her sorunu bitti konakları kaldı zaten tövbe tövbeee......

sade vatandaş
sade vatandaş - 1 yıl Önce

Yediniz bitirdiniz memleketi. Muhalefet mı yönetiyor ülkeyi. İnsanları kandirmayin, gündem yaratmayın, boş laflara devam.

BABA46
BABA46 - 1 yıl Önce

EN AZINDAN TARİHİMİZE ÖNEM GÖSTERİLMEKTE ESKİ YAPILAR BERTARAF EDİLMEMEKTE BENCE GÜZEL BİR İŞ

Kanuni
Kanuni - 1 yıl Önce

Hakikatten yeni vekillerimiz cok donanimli ve nitelikli. Eski vekiller tek bir Merkez tarafindan dizayin edilmisti. Raisi Cumhurun kendisine yardimci olarak tayin ettigi Sn Mahir Unal'i bile tanimiyorlardi. Fatih Erkoc ne derse hepsi biat ediyordu. MasAllah simdiki vekilleri ahenk icinde calisiyorlar cunku hepsi halkin icinden geliyor oncekiler gibi Fatih Erkoc'un ve Metin Doganin saksakciligini yapmiyorlar. Fatih pasif baskan olarak Metini il baskani yapti ve onun döneminde Reyhanlioglu, dilipak ve Çitilide vekil yaptirdi ve kendisini saglama aldi taki Av. Ahmet Özdemirin il baskanligina kadar ancak halkin Ahmet Baskana teveccuhu artinca kiskanclik krizine girdi sekeri yükseldi ve kurmaylarina haber verdi Ahmet gitsin ve Debgici gelsin yoksa baskanlik elden gidiyor diye yani 1 milyonluk marasi dusunen yok malesef makamm korunmali idi ancak planlari kisa sürdü çünkü yalancinin mumu yatsiya kadar yanar misali hak cabuk tecellli etti. sözkonusu vekiller dinlenmeye cekildi ve fatihin de omurgasi kirildi. kazanan Kim oldu tabiki memleket ve millet. simdi fitne degil hakikat calisiyor. Bir celalettin kaldi karistirici bir de o gitse gör Sen marasi ozaman. Kisacasi Hak geldi batil zayi oldu, Allah iyi niyetten sasirtmasin bizleri

SIRADAKİ HABER