Kahramanmaraş GENÇMAR'ın Fikir Kitap Kahve Projesi Başladı

Genç Kahramanmaraşlılar Derneği (GENÇMAR) tarafından hazırlanan, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenen “Fikir Kitap Kahve” Projesi birçok siyasetçinin ve bürokrasinin katılımıyla Ankara’da hayata geçirildi.

KÜLTÜR-SANAT 18.11.2021, 00:36
Kahramanmaraş GENÇMAR'ın Fikir Kitap Kahve Projesi Başladı
banner257
banner226

Genç Kahramanmaraşlılar Derneği (GENÇMAR) tarafından hazırlanan, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenen “Fikir Kitap Kahve” Projesi birçok siyasetçinin ve bürokrasinin katılımıyla Ankara’da hayata geçirildi.

Aksu TV’nin canlı yayınla sunduğu açılışa CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, MHP 24. Dönem Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu, AK Parti 22. Dönem Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet Ali Bulut, Yargıtay Üyesi Mikail Özdemir, Ankara Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selahattin Öğülmüş, Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Emin Candansayar, Andırın Belediye Başkanı Ahmet Doğan, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Nurhak Belediye Başkanı İlhami Bozan, Türkoğlu Belediye Başkanı Osman Okumuş, Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Daire Başkanı Hakim Ramazan Kılınç, İYİ Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Ahmet Çabukel, AK Parti Andırın İlçe Başkanı Abdulkadir Kayıran, Türk İmar Sen Ankara Şube Başkanı Zafer Çelik, MARDER Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Bilsin, GÖKSUNDER Yönetim Kurulu Başkanı Atilla Mutlu Alkış, KEV Denetim Kurulu Başkanı Şahin Yıldırım, Dörtyol Kahramanmaraşlılar Derneği Başkanı Murat Erhan, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Mezunları Cemiyeti Ankara Şube Başkanı Ergun Toprakman, Sütçü İmam’ın Torunu Yaşar Türkkorur, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İç Denetçisi Ahmet Sandal, Türkolog Sibel Topçuoğlu Dedeoğlu, Av. Günay Kodaz, Prof. Dr. Ejder Okumuş ile siyaset, bürokrasi, iş dünyası ve akademi camiasından çok sayıda katılımcı yer aldı.

Açılışa katılan katılımcıların ortak görüşü, projenin, Kahramanmaraş’ın kültürünün, şiirinin, edebiyatının başkentteki tanıtım üssü olmaya aday olduğu yönünde. Hizmetlerin ve eğitimlerin tamamının ücretsiz sunulacağı kitap kahve Ankara’da üniversite okuyan Kahramanmaraşlı gençlerin ve diğer tüm misafirlerin uğrak noktası olmayı hedefliyor.

Proje kapsamında açılışı gerçekleştirilen salonun çok amaçlı olarak kullanılması hedefleniyor. Toplantı ve konferans salonu olarak kullanılabilen salon aynı zamanda 50 kişilik kapasite ile ders çalışma ve kütüphane olarak kullanılabilecek. Bunların yanı sıra küçük ölçekli sahne oyunları da yine söz konusu salonda gerçekleştirilebilecek.

Giriş bölümünde ziyaretçileri OKU başlığı altında bir pano karşılarken söz konusu panoda Rasim Özdenören, Sezai Karakoç, Nuri Pakdil, Hayati Vasfi Taşyürek, Aşık Mahsuni Şerif, Bahaettin Karakoç, Erdem Bayazıt, Abdurrahim Karakoç, Necip Fazıl Kısakürek, Mehmet Akif İnan, Cahit Zarifoğlu ve Alaeddin Özdenören’in fotoğrafları ve sözleri yer alıyor.

HABER FOTOĞRAFLARI

Bu proje ile gerçekleştirilmek istenen amaç Ankara’da yaşayan Kahramanmaraşlı gençlerin rahatça bir araya gelmesi, üretken fikirlerin yuvası olması ve pek çok başarının bu çatı altında toplanabilmesidir. Projenin çok yönlü etkinlikler içermesi projeyi ön plana çıkartmış ve bakanlık tarafından da desteklenmiştir. Proje kapsamında Kahramanmaraşlı gençlerin en az 2 spor alanında profesyonel eğitim alabilmesi, düzenlenecek toplantılar ile memleketin önde gelen insanları ile tanışma fırsatı bulmaları, ücretsiz seminer ve eğitimlere katılabilmeleri, en az 2 bin kitaptan oluşan kütüphaneden faydalanabilmeleri, ücretsiz wi-fi ve bilgisayar kullanım hizmeti ile araştırmalarını yapabilmeleri ilk başta hedeflenen ana hususlar olarak öne çıkıyor.

Yorumlar (1)
Kahramanmaraş Sevdalısı 3 hafta önce
Emeği geçenlerin ellerine sağlık, çok güzel bir proje hayata geçirilmiş.
Günün Anketi Tümü
Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör yeniden aday olsa oy verir misiniz?
Namaz Vakti 09 Aralık 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı