Kahramanmaraş'ta Germanicia Antik Kenti'ni Gün Yüzüne Çıkarma Çalışmaları Başladı

Kahramanmaraş'ta 12 yıl önce kaçak kazı sonrası tesadüfen bulunan mozaikler sonucu ortaya çıkarılan Germanicia Antik Kenti'nin yanında kamulaştırılan 4 parselin yıkımına başlandı.

KÜLTÜR-SANAT 05.06.2021, 17:18
Kahramanmaraş'ta Germanicia Antik Kenti'ni Gün Yüzüne Çıkarma Çalışmaları Başladı
banner257

Kahramanmaraş'ta 12 yıl önce kaçak kazı sonrası tesadüfen bulunan mozaikler sonucu ortaya çıkarılan Germanicia Antik Kenti'nin yanında kamulaştırılan 4 parselin yıkımına başlandı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı onayıyla Valilik koordinesinde Büyükşehir Belediyesi, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü iş birliğinde yürütülen, Dulkadiroğlu ilçesi Bağlarbaşı Mahallesi'nde bulunan mozaikli alanın bitişiğindeki 4 parselin yıkımı için tören düzenlendi.

Törende konuşan Vali Ömer Faruk Coşkun, Kahramanmaraş'ın geçmişten günümüze kadar birçok medeniyete yerleşim sahası olduğunu, bunlardan birinin de Germanicia Antik Kenti olduğunu söyledi.

Dulkadiroğlu ilçesi sınırları içerisindeki antik kentin kazı çalışmaları neticesinde birçok taban mozaiği ve yapı kalıntılarının tespit edildiğini anımsatan Coşkun, belirlenen noktalarda Kahramanmaraş Müze Müdürlüğünce kazı çalışmaları yapıldığını belirtti.

Vali Coşkun, kazı çalışmalarının titizlikle yapılarak bölgenin ziyarete açılması için gayret edeceklerini bildirdi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör de tarihi değerlere sahip çıktıklarını söyledi.

HABER FOTOĞRAFLARI

Bölgede milattan önce 400'lü yıllara uzanan mozaiklerin bulunduğunu dile getiren Güngör, "Bu bir zenginlik. Biz inşallah bu başlangıçlarla bir dalga etkisi yaratarak her yıl burada birer adım ilerleyerek dönüştürmek istiyoruz. Biz bunların altyapılarını iyileştirerek dünyadaki genel geçer kurallara göre sunumlarını yaparak ziyaretçilere turizme açmamız lazım." diye konuştu.

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Ahmet Özdemir ise kurumlar arasındaki iş birliğiyle yapılacak çalışmaların kentin tarihine önemli katkılar sunacağını kaydetti.

Konuşmaların ardından Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şahin Balcıoğlu, Büyükşehir Belediyesi Başkanı Hayrettin Güngör ile İl Kültür Turizm Müdürü Seydihan Küçükdağlı, "Germanicia Antik Kenti Gün Yüzüne Çıkıyor" iş birliği protokolünü imzaladı.

Törene, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili İmran Kılıç, AK Parti İl Başkanı Fırat Görgel, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek ile davetliler katıldı.

Öte yandan programda, kamulaştırılan parsel içerisinde bulunan bir evin bahçe duvarına etkinliğe katılan protokol üyeleri tarafından balyoz vuruldu.

Yorumlar (4)
Namıkkemal bağlarbaşı ne olduki? 2 ay önce
bağlarbaşlında namıkkemalde gün yıüzüne çıkarttıklarınız ne olduki bunlarda olsun.Allah tan korkun devletin parasını çarçur etmeyi bırakın.yada yapıyorsanız adam gibi birşeyler yapın.üzerini çinko saç ile kapatmak nedir arkadaş.?
Alperen 2 ay önce
Yav he he önce gün yüzüne çıkarttıklarınızı naptınız onu söyleyin.çinko saç ile kapatmaktan başka ne icratınız var.
SARI 2 ay önce
Üstünü kapatmadan çalınmaz hırsızlık zor olur birde kılıf lazım
Mehmetsrka 2 ay önce
Mahallenin her tarafında var
Kısa zamanda gün yüzüne çıkarılması lazım
36°
açık
Günün Anketi Tümü
Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör yeniden aday olsa oy verir misiniz?
Namaz Vakti 31 Temmuz 2021
İmsak 03:51
Güneş 05:27
Öğle 12:44
İkindi 16:33
Akşam 19:50
Yatsı 21:20