Kahramanmaraş'ta Türk ve Suriye mutfak kültürleri harmanlanarak 9 çeşit yemek çıkarıldı!

Kahramanmaraş'ta, Türk ve Suriye mutfak kültürleri harmanlanarak elde edilen 9 yeni yemek çeşidi protokol üyelerinin beğenisine sunuldu.

KÜLTÜR-SANAT 08.10.2021, 13:45
Kahramanmaraş'ta  Türk ve Suriye mutfak kültürleri harmanlanarak 9 çeşit yemek çıkarıldı!
banner257
banner226

Kahramanmaraş Mutfak Müzesi'ndeki etkinlikte, Büyükşehir Belediyesi ve İl Göç İdaresi Müdürlüğü iş birliğiyle hayata geçirilen "Kardeş Yemeği" projesi kapsamında elde edilen lezzetler protokol üyelerinin beğenisine sunuldu.

Kahramanmaraş saray mutfağı ve Ortadoğu lezzetlerinin harmanlanarak elde edilen Maraş Tarhanalı Falafel, Fettuş (Yeşil Ezgi), Makdüs (Zeytin Dalı), Tabule, Maraş Kırmızı Biberli Mühliye, Mühliyeli Maraş Eşgili Çorba, Maraş Tarhana Çorbası, Uzi (Tas Pilavı) ve Kabak Tatlısı isimleri verilen yemek çeşitleri "kardeş yorumu" ile lezzet serüvenindeki yerini aldı.

Programda konuşan Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Arif Şen, Halep'te yetişen bir bitkinin Kahramanmaraş'ta pişen bir aşa nasıl katık olduğuna hep birlikte şahit etmenin sevincini yaşadıklarını söyledi.

Türkiye ve Suriye mutfaklarını yerel lezzetlerle harmanlayarak özgün yemeklere dönüştürdüklerini belirten Şen, bu kapsamda 9 yeni yemek çeşidi elde ettiklerini hatırlatarak, "Kahramanmaraş'ımızın zengin mutfağından Maraş kırmızı biberi, sumak, tarhana, ekşili çorba gibi ürünlerinin kullanıldığı, aşina olduğumuz lezzetlerin Suriye'nin Mühliye ve Falafel gibi ürünleriyle buluştuğu bu projede çıkan yemeklere de Zeytin Dalı gibi anlamlı isimler verildi." ifadesini kullandı.

Şen, hayata geçirilen projenin birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularını perçinleyeceğini belirterek, "Proje kültürlerimizin ve mutfaklarımızın uyumunu artıracak, bizlere yeni özgün lezzetler sunmaya devam edecektir." dedi.

Program, yemeklerin katılımcıların beğenisine sunulmasıyla sona erdi.

Etkinliğe Vali Ömer Faruk Coşkun, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Mustafa Özdurhan, İl Emniyet Müdürü Salim Cebeloğlu, İl Göç İdaresi Müdürü Burak Yolcuoğlu ve davetliler katıldı.

banner261
Yorumlar (6)
maraşlı 2 hafta önce
suriyeliler ülkeyi bitirdi ne harmanı..
Veli Sarı 2 hafta önce
Maraşın yemeklerini mi yok etmeye çalışıyorsunuz?
MİSAFİR 46 2 hafta önce
SIRA KÜLTÜR YOZLAŞMASINDA.
ARAP EMPERYALİZMİ BATI EMPERYALİZMİNDEN DAHA TEHLİKELİDİR.
asa 2 hafta önce
millet bıktı bu suriyelilerden siz neden bahsediyonuz
TESK 2 hafta önce
Sizin kardeş demenizin halkta bir karşılığı olduğunu gerçekten düşünüyor musunuz? Halktan kopuk yaşadığınız için halkın tepkisini sadece anketlerde ya da sosyal medyadan takip ediyorsunuz. Ahmet bey Mehmet bey unvanlarını bırakın ve takın kasketi girin esnafın arasına ne var ne yok diye muhabbete girin o zaman görürsünüz halkın ne düşündüğünü. Korkmayın yerli halk yanınızda koruma yokken önden bilgi verilmezse hiç birinizi tanımaz. Rahat bir şekilde anlatır zabıta korkusu olmadan.
Maraşlı 2 hafta önce
Antep dünyaya kendini tanıtıyor yemek konusunda maraş da ya diyecek kelime bulamıyorum bizim belediyelerin hepsini toplasan antep büyük şehir belediye başkanı kadar olamaz
Günün Anketi Tümü
Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör yeniden aday olsa oy verir misiniz?
Namaz Vakti 26 Ekim 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı