banner240

Kahramanmaraş’ta 400 yıllık çınar ağacı tescillendi

Kahramanmaraş’ta 4 asırdır tarihe tanıklık eden Doğu Çınarı tescil edilerek koruma altına alındı. Bilimsel adı Platanus orientalis olan, Onikişubat ilçesi Dadağlı Doğu Çınarı ismiyle tescillenen çınar ağacı, yaşı, gövdesi, çapı ve folklorik hikayesi ile dikkat çekiyor.

KÜLTÜR-SANAT 25.07.2021, 22:15
Kahramanmaraş’ta 400 yıllık çınar ağacı tescillendi
banner257
banner226

Kahramanmaraş’ta 4 asırdır tarihe tanıklık eden Doğu Çınarı tescil edilerek koruma altına alındı. 

Bilimsel adı Platanus orientalis olan, Onikişubat ilçesi Dadağlı Doğu Çınarı ismiyle tescillenen çınar ağacı, yaşı, gövdesi, çapı ve folklorik hikayesi ile dikkat çekiyor. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü tarafından Kahramanmaraş’ta, fiziksel yönü, folklorik hikayesi ile kendi türünün alışılagelmiş özelliklerinin çok üzerinde boyutlara ulaşmış, kültürel olarak özel bir yere sahip yaklaşık 400 yıllık Doğu Çınarı koruma altına alındı. 

Mistik kültür ve folklorunda anıt ağaçlar sınıfına dahil edilerek tescillenen çınarın çevre düzenlemesini ise Onikişubat Belediyesi tamamlayarak, etrafına bir çeşme ve kültür evi yaptı. Boyu 24, gövde çapı 3.06, tepe çapı 23.30 metre olan çınar ağacının koruma altına alınmasını köylüler tarhana ve müzik resitaliyle kutladılar. Osmanlı döneminde bir tahsildarın bölgeye gelerek diktiği ifade edilen çınar ağacına bölge halkı gözü gibi bakıyor. 

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Osman Arısal, kentte yer alan anıt ağaçlarının Tabiat Varlıkları Genel Müdürlüğü tarafından tescillenmesinin esas amacının turizme katkıda bulunmak, koruma ve kullanma odaklı olduğunu ifade etti.

Yorumlar (2)
Mustafa 2 ay önce
K.Maraş Haznedar lı Camii inde var bahçede çocukluğumda yazın bahçede teravi namazı kılardık bu çınardan daha eski yıllar oldu görmedim duruyormu acaba
yaşlı ihtiyar 2 ay önce
bizim köyde daha eskileri var :D
31°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör yeniden aday olsa oy verir misiniz?
Namaz Vakti 17 Eylül 2021
İmsak 04:45
Güneş 06:07
Öğle 12:33
İkindi 16:03
Akşam 18:48
Yatsı 20:04