Kahramanmaraş’ta Çerkeslerin anısına yaptırılan anıt ve meydanın açılışı yapıldı

Kahramanmaraş'ın Göksun ilçesinde Büyükşehir Belediyesince,1864 yılında Kafkaslardan sürgün edilen Çerkezlerin anısına yaptırılan anıt ve meydanın açılışı yapıldı.

KÜLTÜR-SANAT 05.06.2021, 21:08 05.06.2021, 23:41
Kahramanmaraş’ta Çerkeslerin anısına yaptırılan anıt ve meydanın açılışı yapıldı
banner257
banner226

Kahramanmaraş'ın Göksun ilçesinde Büyükşehir Belediyesince,1864 yılında Kafkaslardan sürgün edilen Çerkezlerin anısına yaptırılan anıt ve meydanın açılışı yapıldı.

Fındık Mahallesi'nde açılışı gerçekleştirilen anıt ve meydanın açılışında konuşan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, Çerkez sürgününde yaşanan acıların unutulmadığını belirtti.

Kafkaslardan Çerkezlerin sürgüne zorlanmasının ardından 115 yıl geçtiğini anımsatan Güngör, şunları kaydetti: "Bugün nasıl Suriye’den gelen mağdurlara kucak açtıysak, Çerkez halkının sürgün edildiği günlerde de Osmanlı devleti onların hikayesini kendi hikayesinden, onların acısını kendi acısından ayırmayarak tüm gücüyle misafirperverliğini sergilemiştir. Bu misafirperverliğin ardından hali hazırda tanışık olan hikayemiz zaman içerisinde bir ve beraber olduk. Çerkez halkı ile aramızdaki ülkü ve yaşam biçimi birbirini tamamladı. Milli mücadelemiz döneminde de daha da kavileşti. Anadolu genelinde yayılan bu mazlum halkın en yoğun olarak yerleştikleri yerin başında Göksun’umuz gelmektedir. Bu nedenle, Çerkez sürgünü anıtını burada inşa ettik ve ziyarete açıyoruz. Kafkasya'dan Karadeniz’in mavi sularını aşıp Anadolu'ya geçişi simgeleyen anıtı bu bölgeye yaparken bu güzel manzaralı göl kıyısıyla Karadeniz’in mavi suları arasında temsili bir bağ olsun istedik. Bu toprakların kaderindeki birliği unutmamak için adaletsizliği, zorbalığı unutmamak için, bu topraklar ancak birbiri ile tanışabilen insanlarla daha ileriye gider demek için, birbirimizle olan tanışıklığımızı tekrardan hatırlayabilmek için ki, anıt yapılışı itibarı ile Kafkasya’dan Karadeniz’in mavi sularını aşıp Anadolu'ya geçişi simgelemektedir."

HABER FOTOĞRAFLARI

Kafkas Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Yıldız Şekerci de yaptığı konuşmasında, Çerkez sürgünün anısına yapılan anıt ve meydan için Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör’e teşekkür etti. Konuşmaların ardından anıt ve meydan kurdele kesimiyle açıldı.

Programa, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Ahmet Özdemir, Göksun Belediye Başkanı Hüseyin Coşkun Aydın, Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, Ekinözü Belediye Başkanı Bilal Eker ile davetliler katıldı.
 

banner261
Yorumlar (6)
Haklı 6 ay önce
Hep CHP yapacak değil ya
Mehmet Güngör 6 ay önce
Sayın Başkanım acizane . Biz çerkezlerle Suriyeli mültecileri aynı konumda görmeniz mümkün değil. Tabi ki de herkes insandır ayrıca müslüman kardeşlerimize. Sözümüz yok. Ama bu onlarla birlikte bizi aynı kefeye koymak. Bizim toplumumuzda yadırganacak bir durum. Çerkez kökenli olan insan lar asil ve kültür ve kişilik bakımından zengin olan bir millettir. Hayırlı akşamlar diliyorum size saygılar sunuyorum.
istanbul 6 ay önce
Üstünlük takvadadır.
Bütün müslümanlar asildir.
Gerisi faşizmdir.
TESK 6 ay önce
kardeş sen sadi arkadaşı boşver, Çerkezlerin sürgünü ile suriyelilerin topraklarını bırakıp kaçmasını bir tutacak kadar bilgi yoksunu bir arkadaş sanırım.
sadi demirci 6 ay önce
yazıklar olsun sen ve senin gibi kafatasçılara. ne demek bizi onlarla karıştırmayın biz asiliz. asaletiniz nereden geliyor Allah sizi yahudiler gibi sözüm ona torpillimi gönderdi dünyaya nerede müslümanlık nerede ümmetçilik Allah amelinizi ıslah etsin başka sözüm yok
ede46 6 ay önce
belediyeniz birde rusvetin yolsuzlugun heykelini yapmali
Günün Anketi Tümü
Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör yeniden aday olsa oy verir misiniz?
Namaz Vakti 27 Kasım 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı