Sami Kervancıoğlu'ndan Kahramanmaraş'ta müşterilerine salep ikramı

Kahramanmaraş'ın ve Türkiye'nin ünlü dondurmacılarından Sami Kervancıoğlu, kış mevsiminin sıcak içeceklerinden olan salebi, bakır kazanda, odun ateşinde pişirip müşterilerine ikram ediyor.

Sami Kervancıoğlu'ndan Kahramanmaraş'ta müşterilerine salep ikramı

Tescilli Maraş dondurmasına tat ve kıvam veren Ahir Dağı'nın eteklerinde yetişen orkideden elde edilen salep, aynı zamanda kış aylarının vazgeçilmez içeceklerinden. İnsan sağlığına da çok faydalı olan salep, ünlü dondurmacı Kervanhan'da eski usullerle pişirilip ikram ediliyor. Salep, iş yerinin bahçesine kurulan bakır kazanda odun ateşinde pişirilip, müşterilere ikram ediliyor. 

​Kervanhan Alpedo Lezzet Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Sami Kervancıoğlu, odun ateşinde pişen salebin, makinelerde hazırlananlara göre çok daha farklı ve güzel olduğunu söyledi.

'KOKUSUNU 1 KİLOMETREDEN ALIRSIN'

Sami Kervancıoğlu, Ahir Dağı eteklerinde toplanan orkide yumrularının sütte pişirildikten sonra ipe dizilerek 1 sene bekletildiğini, daha sonra öğütülüp kullanıma hazır hale getirildiğini söyledi. Sıcak salebin lezzetli olmasının yanında sağlığa faydalı bir içecek olduğunu ifade eden Kervancıoğlu şunları söyledi:

"Salebimizi yaparken doğal salep, keçi sütü ve şeker kullanıyoruz. Kesinlikle katkı maddesi yok. Ayrıca sütümüzü pişirirken bakır kazanlarda altında odun yakarak pişiriyoruz. Çünkü odun ateşi ve bakır kazanlarda pişen salep, çok daha lezzetli oluyor. Bu nedenle biz de hep eskiyi yad ederek bu işe başladık. Çünkü bu meslek bizim ata ve dede mesleğimiz, biz böyle gördük ve şu anda da bu geleneğimizi Kahramanmaraş'ta sürdürüyoruz. Bunu böyle pişirdiğimiz zaman 1 kilometre öteden kokusunu alıyoruz. Salep, insana güç ve kuvvet veriyor, kendinizi dinç halde hissediyorsunuz. Bu salebi Kahramanmaraş'ın dışında hiçbir yerde bulamazsınız." 

Müşteriler, bakır kazanda pişen, üzerine tarçın ve Antep fıtığı dökülerek servis edilen salebin çok daha lezzetli olduğunu söyledi. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
kahraman
kahraman - 9 ay Önce

cam şişelerde saf sahlep satıyorlar bizde inandık aldık şişe şişe sonra üzerini okuduk sahlep değil mısır nişastası yazıyor para kazanacağız diye insanların saüğığına oynamak helalmı.şişe üzerine yazılırsa suç değilmiş,insan sağlığına zarar verdiği herkesce malum olan birşeyi yazsan ne olur yazmasan ne olur.zavallı personel abi %100 de yüz saf diyerek satıyor ne yapsın ....sonrada reklam şov.......

ökkeş
ökkeş - 9 ay Önce

kervan fiyatları çok yükseltti herşeye zam yaptı müşteri kaybediyor

Kamil
Kamil - 9 ay Önce

Hangi vatandaşlarmış bunlar, biz neden görmüyoruz nedense hiç, gazetecilere deyinde bari yalan söylemeyin, gazetecinin adı vatandaş diye yutturuluyor, gazetecilere görüntü yap gazetecilerde vatandaşa ikram diye haber yapsın oh ne güzelll işş

mustafa
mustafa - 9 ay Önce

sami.bey.siyaset.yapma.

maraşlı ökkeş
maraşlı ökkeş - 9 ay Önce

reklamlar
bi salep 12 tl

zeki
zeki - 9 ay Önce

devlet arkanızda nede olsa tkdk ten alıyonuz paraları

bağcı
bağcı - 9 ay Önce

evet tezgahtar saf hakiki sahlep diyor,fakat şişede küçükce Mısır nişaştası yazıyor,gerçekten utanılacak bir iş.mısır nişastadı ve şerbetinin zararları sayılamatacak kadar.peki yalancılık haram değilmi.müslüman yalan söylermi,üç kutuş kaxanmak için kahraman ismiyle yorum yapan arkadaşı uyardıpı için teşeklürler...

sade vatandaş
sade vatandaş - 9 ay Önce

Boş işleri bırakın artık.

Hasan
Hasan - 9 ay Önce

Tutturmuşsunuz bir Ahir dağındaki salep diye .Bilmesek Ahir dağını salep tarlası sanarsın.Bence bütün Kahramanmaraşa ait olan bir kültürden ticaret yapıyorsunuz.Ama bir Kahramanmaraş spor u birinci lig de göremiyoruz bu ayıp size yeter.


SIRADAKİ HABER