Süleymanlı' da Tarihi Köprüler Restore Ediliyor

Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi TANILIR'ın girişimleriyle Süleymanlı'da bulunan tarihi köprülerin restorasyonu için düğmeye basıldı.

Süleymanlı' da Tarihi Köprüler Restore Ediliyor

Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi TANILIR'ın girişimleriyle Süleymanlı'da bulunan tarihi köprülerin restorasyonu için düğmeye basıldı.

27 Ağustos 2010 Cuma 10:11
 Süleymanlı' da Tarihi Köprüler Restore Ediliyor

İhalesi yapılan Kanlı Köprü ,Kantarma ve Tekke köprülerinin yapımına bayramdan sonra başlanıyor. Köprülerin projeleri 2008 yılında İl Özel İdaresi finansmanı ile yapılmıştı. Eshab-I Kehf Külliyesi, tarihi camilerimiz ve evlerle başlayan kültür varlıklarını koruma çalışması köprülerimizle devam ediyor. Merkez Süleymanlı köyü içerisinde bulunan Kanlı Köprü, Kantarma Köprüsü ve Tekke Köprüsü yüzyıllara meydan okuyarak bu günlere gelmiş fakat yıkılmaya yüz tutmuştu. Turizm eylem planı kapsamında ele alınan, iki yıldır çalışması devam eden tarihi hafızamızı oluşturan köprülerin ihalesi Mersin Karayolları Bölge Müdürlüğünce yapıldı. Restorasyonla tarihi öneme sahip köprülerimiz hayatiyet kazanacak, gelecek nesillere aktarılmış olacak. Kahramanmaraş Valisi Tanılır; Ilıca bölgesinin termal suları, tarihi eserleri ve doğal güzellikleriyle turizm merkezi olacak bir potansiyele sahip olduğunu; termal turizmin yanı sıra bu bölgede tarihi eserlerimizin restorasyonuna başladıklarını kale, çeşme, hamam ve tarihi yolun restorasyonu için çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ibrahim akkaya 2010-08-28 23:04:37

ne has aklımıza gelmiş ama böyle restorasyanları kesinlike destekliyorum hem de çok seviniyorum gec oluyorama yapanların yaptıranların eline sağlık süleymanlı da bir tarih yok olamak üzereydikeşke hepsi yapılsa

Avatar
Ahmet SANDAL 2010-08-27 17:09:52

Pazarcık'taki Köroğlu Kalesi de umarım aynı ilgi ve desteğe kavuşur. Bu hususa ilişkin yazım haber46.com.tr'deki köşemde yayınlanmıştı. Bu yazıyı bir kez daha hatırlatmakta fayda var. Selamlar

Pazarcık'taki Köroğlu Kalesi zamana ve talana karşı ayakta kalma mücadelesi veriyor

Maddeye olan düşkünlük ve dünya malı hırsı, bu Ülkede maalesef, bazılarının gözünü ve ruhunu karartmış. Ne kural dinliyorlar, ne de vicdan. Varsa yoksa dünya, varsa yoksa para.

Bu tür adamlara Siz de zaman zaman şahit olmuşsunuzdur. Ya da, bu adamlar Sizin de karşınıza zaman zaman çıkmıştır. Bu adamlar, maazallah, ya ferdi olarak doğrudan Sizin paranıza ve malınıza el uzatmış olabilirler, ya da toplumun malı ve değeri hükmündeki eşyalara el uzatmış olabilirler. Her ikisi de olumsuz, her ikisi de istenmez. Allah saklasın. Her ikisi de olumsuz da, biz millet olarak toplumun malına ve ortak değerlerine el uzatanlara karşı maalesef duyarsızız.
Bu iki durumdan, ferdi olarak bizi dolandıran, malımızı, paramızı el uzatan açgözlere, hırsızlara karşı hemen ilgili müracaat yerlerine, (mesela Karakola) koşarız da, toplumun malına el uzatan, yolsuzluk yaparak kamu malını çalanlara ya da bugünkü yazıda dikkat çekeceğim tarihi eser hırsızlarına, define avcılarına karşı bu kadar hassas olmayız ve bu işleri yapanları o kadar da sert bir biçimde eleştirmeyiz, hatta bunlar hakkında ilgili yerlere şikayet etmeyi hiç düşünmeyiz bile.
Bunları niye mi yazdım? İşte nedeni.
Geçtiğimiz haftalarda, izin kullandığım sırada, çocukluğumdan beri görmek istediğim hâlde, görmem nasip olmayan bir yere gezi düzenledik. Bu yer, Kahramanmaraş İli, Pazarcık İlçesi Şallıuşağı Köyü Sınırları içerisinde kalan ve halk arasında Köroğlu Kalesi olarak bilinen eski bir eserin bulunduğu yüksek bir tepedir. Bu eserin kim tarafından ve ne zaman yaptırıldığı o kadar net değil. Romalılardan mı kalma yoksa Abbasilerden mi kalma olduğu tam olarak bilinmemektedir. Bilinen şu bu eser en az 1000 yıllıktır. Büyük ihtimalle de, Hz.Ömer zamanında bölgeye sefer yapan Halid bin Velid'in Pazarcık ve çevresini fethetmesinden sonra, Abbasiler Döneminde, gözetleme kulesi ya da sınır kalesi maksadıyla inşa edildiğidir. Bu duruma göre, bu yapının tarihi en az 1000 yıllıktır. Bu yapı bin yıldan beri ayakta durmaktadır. Gel gör ki, bin yıldır ayakta duran bu yapının şimdiki hâli içler acısıdır. Nerden mi biliyorum. Yukarıda da dedim ya! Gittim, gördüm ve gözlemledim de ondan biliyorum.
Evet, Pazarcık'taki Köroğlu Kalesi bakımsız ve ilgisiz bir şekilde zamana karşı adeta direniyor. Yardım eden ve elinden tutanı bekliyor. Biliyor musunuz, bu mekanın bir yolu bile yok. Biz buraya nasıl ulaştık onu da anlatalım bari. Köroğlu Kalesine olan ziyaretimize, Şallıuşağı Köyü'nden bir traktörlerle başladık. Traktörle Kalenin bulunduğu tepenin yamacına kadar ulaşılabiliyor. Tabi bu traktörün gittiği yol da toz-toprak ve eğri büğrü bir yol. Kaleye gitmek için yapılmış bir yol da değil. Köylülerin bağına, bahçesine gitmek için kullandıkları bir yol bu. Traktörle belli bir noktaya kadar ulaştıktan sonra, 40 dereceden fazla sıcaklık tepeye, yani kalenin bulunduğu alana doğru yaya olarak tırmanmaya başladık. Tepe oldukça dik, hava oldukça sıcak, çık çıkabilirsen. Neyse, güç bela kalenin olduğu alana ulaştık. İşte bu alana ulaştıktan sonra iç sızımız başladı. Kalenin bin yıldan fazladır ayakta kalan taşları, duvarları delik deşik edilmişti. Duvarın muhtelif yerleri zamanın aşındırmasına bağlı olarak yıkılmıştı. Kalenin sırf duvarları değildi delik deşik edilen. Aynı zamanda içerisi ve etrafı da define avcıları tarafında kazılmış ve çukur çukur deşilmişti.Define avcılarının, gözünü para hırsı bürümüş açgözlerin, vicdansızların umrunda tarihi eserin bin yıllık olması ve ecdad yadigarı olması. Onlar ne ecdadı bilir, ne de tarihi bilir.
Bu köşeden Yetkililere sesleniyorum. Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır bey'e sesleniyorum başta. Pazarcık'taki Köroğlu Kalesi zamana ve talana karşı ayakta kalma mücadelesi veriyor. Zaman zaten her şeyi ve her nesneyi eskittiği gibi Köroğlu Kalesini de eskitiyor. Bunun üzerine bir de define avcılarının talanı eklenince durum da ha vahimleşiyor. Bu ciddi sorunun çözümünü ve tarihi bir eserin korunmasını yetkililerden beklemek hakkımızdır.

banner122

banner215

banner124

banner154

banner191

banner126