Tozlu raflardan günümüze kültür çalışmaları

Okuyan yazan her kim olursa olsun saygı duyuyorum. Fırsat buldukça ben de okumaya çalışıyorum.

Tozlu raflardan günümüze kültür çalışmaları

Okuyan yazan her kim olursa olsun saygı duyuyorum. Fırsat buldukça ben de okumaya çalışıyorum.

20 Ağustos 2010 Cuma 17:35
Tozlu raflardan günümüze kültür çalışmaları
banner208

Elimde Ukde kitaplığından Muhtelif cönklerden MARAŞ HALK ŞAİRLERİNE AİT ŞİİRLER kitabı var. Okuyup yazmalarının yanı sıra sandık, tozlu raf ya da kenarda köşede kalmış ama hem kültürümüz hem de ilimiz değerleri açısından önem arz eden eserleri gün yüzüne çıkararak bugün ki neslin hizmetine sunmalarından dolayı çalışmalarını gıpta ile takip ettiğim iki insan Yaşar ALPASLAN ve Serdar YAKAR Beyler. Bu iki gönül insanımızın ortaklaşa bir çalışması olan bu kitabı sindire sindire okudum. Diğer yayınlarda olduğu gibi bu eserin takdim yazısı da Yaşar abi'nin şivesiyle apayrı bir değer. Takdim yazısından, rahmetli emekli öğretmen A.Saim EMİRMAHMUTOĞLU bey'in ilimiz kültürüne âşık derecesinde ne kadar hizmetleri olduğunu öğreniyoruz. Âşık edebiyatında hece vezninin tadını bu eserde bir daha tatmak bir başka oluyor. Kitapta, rahmetle andığımız 17 şairimizin bir, iki, üçer şiiri bulunurken ŞÃ‚Zİ adlı şairimizin tam altmışaltı şiiri yer alıyor. Birinci sıradaki şiirin ise şairi belli değil ama öyle bir şiir ki çok anlamlı. Daha önceleri bizim insanımız, duygularını erkek ise açıktan dile getirir ve kalıcı olsun ister ise de kâğıda döker veya bir müzik eseri haline getirilerek dilden dile dolaşmasına zemin hazırlar; duygu yoğunluğu yaşayan bu insanımız, hanım ise sevgi, hasret ve acı gibi kendisini çok derinden etkileyen duygularını sadece sinesine çeker ve kimseyle paylaşmaz diye biliyor idim. Tabii zamanla hanım şairlerimizin duygularını paylaştığı çok ama çok güzel ve anlamlı şiirlerle tanıştık. Bunlardan, bu kitapta olmayan ama çoğumuzun ezberinde olan sadece iki tanesinin çok az bir kısmını aşağıya alıyorum. Yarim İstanbul'u mesken mi tuttun Gördün güzelleri beni unuttun. Artık dayanamam ben bu gurbete Ya beni de götür ya sen de gitme Hanım şairlerimizin yazmış olduğu şiirler ve bazı şiirlerin de güfte kabul edilip bestelenen şarkı ve türkü olarak yukarıdakiler gibi dillerdedir. Evet, bu kitaptaki ilk sırada yer alan ve şairi belli olmayan ama muhtemelen evde kalmış bir kızın yazmış olduğu şeklinde not düşülen şiirden bir tadımlık bölümü sizle paylaşmak istiyorum. O kadar samimi ki içinden nasıl geliyorsa öyle yazmış ama edeb usûlü dairesinde... ”¦”¦”¦”¦.. Tuzun torbasını astım üceye Başımı kaldırdım değer bacaya Kâil oldum yüz yaşında kocaya Amanın komşular ben evde kaldım. ”¦”¦”¦”¦.. Anam babam ölse ne olacak halim Olmazsa bakacak evlad iyalim Yaşım geçer gider kalmaz mecalim Amanın komşular ben evde kaldım. ”¦”¦”¦”¦”¦. Bundan önceki eserlerle birlikte, 143 sayfalık bu eseri okuyucunun istifadesine sunulmasında emeği sebebi olan başta Yaşar ALPASLAN ve Serdar YAKAR Beyler olmak üzere herkesi tebrik ediyorum. Ayrıca daha nice güzel eserlerin yayına hazırlanma çalışmalarında başarı dileklerimi de sunmak istiyorum. Ukde kitaplığında çıkan kitaplar, Maraş Kültürü açısından her biri ayrı bir değer olarak kabul edilip istifade edilmesi ve gelecek nesillerle aktarılmasının önemli olduğunu düşünüyorum. Takdirlerinize efendim”¦

Anahtar Kelimeler:
Yazmış
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
şakir 2010-08-31 20:46:13

hocama çok tşk ederim araştırmalarının devamını beklerim

Avatar
hacı ali bostancı 2010-08-21 00:01:09

Sayın hocam;İsimsiz (ismini duyuramamış)şairlerden biri olan ve de yakın geçmişte (13.04.2010)aramızdan ayrılan Bayazıt ÖZBOSTANCI'nın(abim),vefatından çok kısa bir süre önce(yaklaşık bir hafta önce) kaleme aldığı bir şiirini çorbanıza katarak çorba- nızı biraz daha tatlandırmak istiyorum.Şiirinde yakın gelece- ğini bilircesine duygularını dile getirmiş.Allah mekanını cennet eylesin.

KARAKIŞ YAKIN
Sormuyorsun zalim ne hallerdeyim,
Acılar içinde kederlerdeyim,
İki yol kesiti bir yerlerdeyim,
Ebedi akşamın olması yakın.

Birgün daha geçti gözler yarında,
Ecelin hançeri heran bağrımda,
Ömrümün son gülü son anlarında,
Sam vurmuş dalını solması yakın.

Aşmak istediğim dağlar kararmış,
Sis çökmüş etrafı dumanlar sarmış,
Aksaçlı birisi beni sorarmış,
Belli ki kapımı çalması yakın.

Haykırmak istesem sesim çıkmıyor,
Nefesim tıkanıp kalbim tekliyor,
Caminin imamı haber bekliyor,
Tabutu sırtlayıp gelmesi yakın.

Gel artık vefasız gayet zordayım,
Son defa görmeye dualardayım,
Sanki üstü açık bir mezardayım,
Toprağın üstüme dolması yakın.

Ömür dediğimiz bir içimlik su,
Çaresiz doğanın kanunudur bu,
Peşimde dolaşır o sonsuz uyku,
Nereye kaçsam da bulması yakın.
BAYAZIT ÖZBOSTANCI

Avatar
nuri yıldız 2010-08-20 19:50:18

sayın hocam; yaşar ve serdar hocalarımın birlikte hazırladığı bir eserin tanıtımııyla başladığınız yazı dizisinin eminim devamı gelecektir.ellerinize sağlık. bu arada serdar ve yaşar hocama da ilimizin kültür hazinelerini açığa çıkarmak için yaptıkları gayertler içinde ayrıca bir kahramnmaraşlı olarak teşekkürlerimi sunuyorum. yazılarınızın devamını bekliyoruz hocam. allah razı olsun.

banner215

banner122

banner222

banner223

banner226

banner154

banner191

banner126

banner224

banner217

banner225