AGF Genel Başkanı Mevlüt Yeni Kahramanmaraş'ta! Yerel Medyaya Sahip Çıkın

Akdeniz Gazeteciler Federasyonu (AGF)’nun kurucu cemiyetlerinden biri olan Kahramanmaraş Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyareten eden AGF Genel Başkanı Mevlüt Yeni, “Herkese çağrıda bulunuyoruz, lütfen yerel medyaya sahip çıkın. Yerel medyaya sahip çıkarsanız, yerel sorunlarınıza sahip çıkarsınız, yerel medyaya sahip çıkarsanız yerel demokrasiye sahip çıkarsınız, yerel medyaya sahip çıkarsanız şehrin alt-üst yapısına, sorunlarına sahip çıkmış olursunuz dedi.

MEDYA 05.02.2020, 19:55 05.02.2020, 20:07
AGF Genel Başkanı Mevlüt Yeni Kahramanmaraş'ta! Yerel Medyaya Sahip Çıkın
banner257

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu (TGK) Genel Başkan Yardımcısı, Akdeniz Gazeteciler Federasyonu (AGF) ve Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni, beraberinde Isparta Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve AGF Genel Başkan Yardımcısı Şevket Karahan, Akdeniz Gazete Sahipleri Derneği Başkanı ve AGF Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Duran Yenigün ve Osmaniye Cebelibereket Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve AGF Genel Başkan Yardımcısı Ali Cihangir ile birlikte Kahramanmaraş’a çıkarma yaptı. İlk olarak AGF’nin kurucu cemiyetlerinden biri olan Kahramanmaraş Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti’nin başkanı Arslan Deveboynu ve yönetim kurulu üyeleriyle Kervan Han’da bir araya gelen Başkan Yeni ve yönetimi, geceyi Kahramanmaraş’ta geçirdi. Ertesi gün sabah saatlerinde beraberindeki yönetiminin yanı sıra Arslan Deveboynu ve yönetimiyle Basın İlan Kurumu Kahramanmaraş İl Müdürlüğü’nü ziyaret ederek, İl Müdürü Abid Vanlı’ya hayırlı olsun dileklerini iletti. Kahramanmaraş ve Türk basınının sorunlarını değerlendiren Yeni, yerel medyaya destek verilmesi gerektiğine dikkat çekti.

“KAHRAMANMARAŞ’I VE BÜTÜN MESLEKTAŞLARIMIZI ÇOK ÖNEMSİYORUZ”

Ziyaret sonrası açıklamalarda bulunan Akdeniz Gazeteciler Federasyonu (AGF) ve Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni, Kahramanmaraş ve bölgelerindeki basın mensuplarının önemsediklerini belirterek, Isparta’da geni katılımlı yönetim kurulu toplantısı yapacaklarını söyledi. Yeni, “Geçmişte bizim yol arkadaşımız olan, bugün kurumunda bizi ağırlayan Abid Vanlı’ya teşekkür ediyoruz. Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Yönetim Kurulu olarak, federasyonumuzun doğu illerimizdeki kurucu cemiyetlerini ziyaret ediyoruz. Kahramanmaraş Büyükşehir Gazeteciler Cemiyetimiz de bizim federasyonumuzun kurucu cemiyeti. Dolayısıyla, Arslan Deveboynu başkanımızı ve yönetim kurulunu ziyarete geldik. Biz bölgeye çıktığımızda meslektaşlarımızla buluyoruz, onların sorunlarını dinliyoruz, yetişebildiğimiz ve koşabildiğimiz kadar meslektaşlarımızın sorunlarına, dertlerine derman olmaya çalışıyoruz. Yeni kongremizi 2019’un son aylarında yaptık, bu vesileyle hem Hatay’da yeni seçilen cemiyet başkanımız ve yönetimine hayırlı olsun dedik, Kahramanmaraş’tan da Mersin’e geçeceğiz. Mersin’de de bir yönetim değişimi oldu. Onlara da hayırlı olsun ziyareti yapacağız. Osmaniye’ye gideceğiz, Adana’dan da geri döneceğiz. Hafta sonunda da Isparta’da final olarak yönetim kurulu toplantısı yapacağız. 2020-2021 ve 2022 çalışma takvimimizi belirleyeceğiz. Dolayısıyla federasyon olarak şunu belirtmek isterim; Kahramanmaraş’ımızda ve bölgemizde görev yapan bütün meslektaşlarımızı, gazeteci arkadaşlarımızı çok önemsiyoruz” dedi.

“SEKTÖRÜMÜZÜN SORUNLARI VAR”

Kahramanmaraş’ta daha önce de basın mensuplarıyla buluştuklarını dile getiren Yeni, sektörün sorunları olduğunu belirterek, “Sektörümüzün sorunları var, bu sorunlara bizim eğilmemiz lazım. Şuan da önümüzde bulunan yayınların sıkıntıları var. Basın İlan Kurumu’muz bu sorun ve sıkıntıları gidermek için de bizim partnerimiz, iş birliği yaptığımız önemli bir kurumumuz. Bizim içimizden bir arkadaşımızın Basın İlan Kurumu Müdürü olduğunda bu sorun ve sıkıntıları bizim dilimizden anladığı için daha çabuk çözüm üretme yolunda birlikte koşuyoruz. Bu anlamda burada daha önceleri de meslektaşlarımızla buluştuk ama açıkçası federasyon olarak buradaki meslektaşlarımıza çok radikal ve etkili bir proje yapamadık. İnşallah yeni dönemde bunu yaparız, Arslan Deveboynu başkanımız ve arkadaşlarımızın önerileri de bizim için kıymetlidir. Çalışanlarımızın kendi problemleri var, özlük haklarıyla ilgili sorunlar var, bunları konuşuyoruz, yerel bürokrasiden kaynaklanan sorunlarımız var” ifadelerini kullandı.

“YEREL BASINA SAHİP ÇIKMAK YEREL DEMOKRASİYE SAHİP ÇIKMAKTIR”

Toplumun bütün kesimlerine yerel medyaya destek çağrısında bulunan Yeni, Anadolu basınının milli iradenin temsilcisi olduğunu belirterek, “Gazetecilerin haber kaynağı ve gelir kaynağı olan iş dünyasına, bürokrasiye ve seçilmişlere de bir çağrıda bulunmak istiyorum. Anadolu basını, basındaki milli iradenin temsilcisidir. Yerel demokrasilerin gelişiminde Anadolu basını çok çok önemli, birinci sırada rol oynamaktadır. Gazetecilik tabi ki bir ticari çalışmadır ama yarı kamu hizmeti yapan bir sektörün temsilcileriyiz biz. Dolayısıyla gazetelerimize sahip çıkmak aslında, gazete sahibinin ticaretine sahip çıkmak değildir. Yerel demokrasiye sahip çıkmaktır. Yerel televizyonu izlemek, yerel gazeteyi okumak, yerel dergiyi okumak, yerel radyoyu dinlemek, yerel internet haberlerini öncelikli olarak okumak bana göre Kahramanmaraşlıların özel bir görevi olmalı. Her başı dara girenin ilk akla geldiği meslek gazeteciliktir. Her belediye başkanı bülten yapar, her siyasetçi önce bir gazete ziyareti yapmak ister, çünkü gazeteciler tüketen ile üreten arasında önemli bir iletişim köprüsü vazifesi görmektedir. Onun için yaşaması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“TABELA KİRLİLİĞİ, YEREL BASINI ÖLDÜRÜYOR”

Özellikle Büyükşehirlerde ciddi manada tabela kirliliğinin olduğunu ifade eden Başkan Yeni, sözlerine şu şekilde devam etti, “Ayrıca birçok şehirlerimizde son yıllarda görüyoruz, ciddi manada bir tabela kirliliği var. Bu tabela kirliliğinden yola çıkarak söylemek isterim ki, bülteni yayın kuruluşlarına, reklamı tabelaya vermeyin. O zaman bir süre sonra bu gazeteler, dergiler, televizyonlar bülteninizi de o bilboarda asın, niye bize gönderiyorsunuz der. Beledilerin adım başı, sokak başı, cadde cadde yeni bilboardlar, reklam mecraları yarattığını görüyoruz. Bu bizim sektörümüzü derinden etkileyen, bizim anadolu basının yaşamsal kaynaklarını kurutan bir mevzudur. Belediye tabeladan para kazanmasın, niye her yer tabela. Bu ayrıca bir görsel kirlilik yaratıyor şehirde, aynı zamanda da yerel basını öldürüyor. Okullar, hastaneler, kurumlar hepsi bilboarda reklam veriyor ama gazetelere, televizyona, radyolara, internet sitelerine vermiyor. Bu konuyla ilgili çok etkili bir çalışma yapmak istiyoruz. Öncelikli olarak belediyelerin bu tabelaları azaltmasını istiyoruz. Bu konuda mücadele etmeliyiz.”

“YEREL MEDYAYA SAHİP ÇIKARSANIZ, YEREL DEMOKRASİYE SAHİP ÇIKARSINIZ”

Sözlerine, “Herkese çağrıda bulunuyoruz, lütfen yerel medyaya sahip çıkın” ifadeleriyle devam eden Yeni, “Yerel medyaya sahip çıkarsanız, yerel sorunlarınıza sahip çıkarsınız, yerel medyaya sahip çıkarsanız yerel demokrasiye sahip çıkarsınız, yerel medyaya sahip çıkarsanız şehrin alt-üst yapısına, sorunlarına sahip çıkmış olursunuz. Dolayısıyla bu konularda çok radikal ve etkili çalışmaları yapmak istiyoruz. Değerli başkanımız Arslan bey ve yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımıza, Basın İlan Kurumu’muzun kıymetli müdürü, yol arkadaşımız Abid beye ev sahipliği için çok teşekkür ediyoruz. Bu bir nezaket ziyaretiydi. Bu vesileyle Kahramanmaraş ve çevresindeki medya yapılanmasıyla ilgili bilgi almış olduk” dedi.

“SORUNLARIMIZI BİRLİK OLARAK ÇÖZERİZ”

Türkiye’nin olduğu gibi basın mensuplarının da zor bir dönemden geçtiğine dikkat çeken Yeni, birlik ve beraberlik mesajları verdi. 2020 yılında meslektaşlarını birlik ve beraberliğe davet eden Yeni, “Türkiye, zor bir dönemden geçiyor. Coğrafya kaderdir diyoruz ya, bizim coğrafyamızda her an her dakika gündem değişiyor. Türk basını maalesef zor bir dönem yaşıyor. Türkiye’nin yaşadığı sorunlarla birlikte aynı anda Türk basını da sorun ve sıkıntıları yaşıyor. 2020 yılında sektörümüzü daha sıkıntılı bir dönem bekliyor. Bu sıkıntılı dönemde bizim daha fazla birlik içinde olmamız gerekiyor, parçalanmak, cemiyetler ve derneklerin sayısını artırmak sorunları daha da artırıyor. Türkiye’de 400’ün üstünde Gazeteciler Cemiyeti var, çok sayıda örgüt var ama ne yaptıkları belli değil. Birçoğu tabela vazifesi görüyor. Bizim tabela cemiyetlerinden kurtulmamız lazım öncelikle çünkü onlardan kurtulursak birlik olacağız ve birlik olursak da sorunlarımızı birlik içerisinde çözeceğiz. Böl-parçala-yönet, dağınıklık bazılarının işine geliyor olabilir ama meslektaşlarımız bu oyuna gelmemeli. Önce birlik olmalıyız. 2020’de tüm meslektaşlarımı birlik olmaya çağırıyorum. Biz birlik olursak, bir olursak, beraber olursak, Ankara’da da sorunumuzu çözeriz, şehirlerimiz de sorunlarımızın bir çoğunu çözeriz. A cemiyeti başkanı Valiye gidiyor başka konuşuyor, B cemiyetinin başkanı belediye başkanına gidiyor farklı konuşuyor, diğeri bambaşka konuşuyor. Birbirimizin paçasından tutup çekiştiriyoruz, nasıl sorunlarımızı çözeceğiz” ifadelerini kullandı.

Basın İlan Kurumu Kahramanmaraş İl Müdürü Abid Vanlı, ziyaretinden dolayı Yeni ve yönetimine teşekkür etti.

Kahramanmaraş Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Arslan Deveboynu’da, Başkan Mevlüt Yeni ve yönetimini Kahramanmaraş’ta ağırlamaktan mutluluk duyduklarını belirterek, kent basının sorunlarının çözümü noktasında Federasyon ile iş birliği içerisinde olmaya devam edeceklerini söyledi.

Ziyarette, Kahramanmaraş Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti’nin Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Mümtaz Yüzbaşıoğlu, Serdar Erdoğanyılmaz ve Faruk Aktemur’da hazır bulundu.

(Haber: Ahmet Güneçıkan)

Yorumlar (2)
vesselam 7 ay önce
körler sağırlar birbirini ağırlar
Amaaan 7 ay önce
Kasetçiden medya patronu.......
26°
açık
Günün Anketi Tümü
Sizce hangi başkan daha başarılı?
Sizce hangi başkan daha başarılı?
Namaz Vakti 12 Ağustos 2020
İmsak 04:06
Güneş 05:38
Öğle 12:43
İkindi 16:29
Akşam 19:37
Yatsı 21:02
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 34 69
2. Trabzonspor 34 65
3. Beşiktaş 34 62
4. Sivasspor 34 60
5. Alanyaspor 34 57
6. Galatasaray 34 56
7. Fenerbahçe 34 53
8. Gaziantep FK 34 46
9. Antalyaspor 34 45
10. Kasımpaşa 34 43
11. Göztepe 34 42
12. Gençlerbirliği 34 36
13. Konyaspor 34 36
14. Denizlispor 34 35
15. Çaykur Rizespor 34 35
16. Malatyaspor 34 32
17. Kayserispor 34 32
18. Ankaragücü 34 32
Takımlar O P
1. Hatayspor 34 66
2. Erzurumspor 34 62
3. Adana Demirspor 34 61
4. Akhisar Bld.Spor 34 57
5. Fatih Karagümrük 34 56
6. Bursaspor 34 56
7. Altay 34 54
8. Ankara Keçiörengücü 34 50
9. Menemen Belediyespor 34 44
10. Giresunspor 34 44
11. Ümraniye 34 44
12. İstanbulspor 34 40
13. Balıkesirspor 34 38
14. Altınordu 34 37
15. Boluspor 34 33
16. Osmanlıspor 34 30
17. Adanaspor 34 21
18. Eskişehirspor 34 12
Takımlar O P
1. Liverpool 38 99
2. Man City 38 81
3. M. United 38 66
4. Chelsea 38 66
5. Leicester City 38 62
6. Tottenham 38 59
7. Wolverhampton 38 59
8. Arsenal 38 56
9. Sheffield United 38 54
10. Burnley 38 54
11. Southampton 38 52
12. Everton 38 49
13. Newcastle 38 44
14. Crystal Palace 38 43
15. Brighton 38 41
16. West Ham 38 39
17. Aston Villa 38 35
18. Bournemouth 38 34
19. Watford 38 34
20. Norwich City 38 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 87
2. Barcelona 38 82
3. Atletico Madrid 38 70
4. Sevilla 38 70
5. Villarreal 38 60
6. Real Sociedad 38 56
7. Granada 38 56
8. Getafe 38 54
9. Valencia 38 53
10. Osasuna 38 52
11. Athletic Bilbao 38 51
12. Levante 38 49
13. Real Valladolid 38 42
14. Eibar 38 42
15. Real Betis 38 41
16. Deportivo Alaves 38 39
17. Celta de Vigo 38 37
18. Leganés 38 36
19. Mallorca 38 33
20. Espanyol 38 25