Çoğulcu Demokrasi Partisi’nden Vatanım Sensine Kınama

Kanal D televizyon kanalında devam eden “Vatanım Sensin” dizisinde yer alan ve Çerkes Ethem’i temsil ettiği iddia edilen “Dağıstanlı” karakterinin çizdiği olumsuz profile tepkiler sürüyor.

Çoğulcu Demokrasi Partisi’nden Vatanım Sensine Kınama

Kanal D televizyon kanalında devam eden “Vatanım Sensin” dizisinde yer alan ve Çerkes Ethem’i temsil ettiği iddia edilen “Dağıstanlı” karakterinin çizdiği olumsuz profile tepkiler sürüyor.

Hafta başında bazı Çerkes sivil toplum kuruluşları tarafından kınanan dizinin yapımcı ve yayıncı kuruluşlarına bir protesto da Çoğulcu Demokrasi Partisi’nden geldi. 2014 yılında kurulan ve kurucularının çoğu Çerkeslerden oluşan Çoğulcu Demokrasi Partisi’nden yapılan açıklamada, “Kanal D Televizyonunda yayınlanan “Vatanım Sensin” dizisinde; tarihi olay ve kişiler konu alınıp senaryolaştırılırken, olaylar halkın arasına kin ve nefret tohumları ekecek şekilde kurgulanmaktadır” denildi.

Genel Başkan Faruk Arslandok imzasını taşıyan açıklamada, dizi kahramanlarına seçilen lakap ve aksesuarlar yoluyla belli tarihi şahsiyetlerin ima edildiği, sonrasında yaşanmış olaylar tahrif edilerek bu şahsiyetler üzerine hain sıfatı yapıştırıldığı ve toplumun belli kesimlerinin alttan alta provoke edildiği iddia edildi.

Yapımcıların, dizinin başlangıcına koydukları ‘’Olaylar ve karakterler hayal ürünüdür’’ açıklaması ile gelecek eleştirilere kendilerince önlem almaya çalıştığı belirtilen açıklamada, “Bu şekilde hem seyircinin geneli, hem de bundan özellikle rencide olacak toplum kesimlerinin aklı ile de adeta alay edilmektedir” denildi.

“Bu yapılana, sütre gerisine saklanarak toplumsal barış ve huzuru topa tutmak denir. Belli ki dizinin yapımcı ve senaristleri, içlerinde yaşattıkları ve önüne geçemedikleri saplantılı duygularını dizi marifetiyle dışa vurarak kendilerince bir tatmin yolu seçmiştir. Bu ise ancak “kin” ve “nefret” kavramları ile izah edilebilecek bir şeydir” sözleriyle devam eden açıklamanın devamında şu görüşlere yer verildi:

“Milli Mücadele’nin öncesinde ve Milli Mücadele sırasında ülkesine çok büyük hizmetler vermiş, Milli Mücadele’nin adeta fedailiğini yapmış bir tarihi şahsiyeti (Ethem Bey) bu kadar basit bir senaryo içinde “harcamak” ve “vatan haini ilan etmek” en basit tabirle vicdansızlık, nankörlük ve büyük bir sorumsuzluktur.

Biz bu dizinin yapımcı ve senaristlerini, hain ilan etmeye kalkıştıkları tarihi şahsiyetle, kendi atalarının Milli Mücadele döneminde aldıkları risk ve gösterdikleri yararlılıkları karşılaştırıp samimi bir vicdan muhasebesi yapmaya davet ediyoruz.

Toplumdaki farklı kesimleri rencide edecek, tarihi tahrif ederek halkın arasına kin ve düşmanlık tohumları ekecek bu tür ucuz ve köhne yaklaşımları şiddetle kınıyoruz.

Kanal D televizyonunu bu diziyi yayından kaldırmaya; dizinin yapımcı ve senaristlerini de topluma dayattıkları bu çarpıtma ve yalanlardan dolayı derhal özür dilemeye davet ediyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2019, 16:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER