Dar etmek Gökçek'in boyunu aşar

Gazeteci Mehmet Ali Birand, Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Melih Gökçek'in Kanal 7 ve Haberturk televizyonlarında sarfettiği "Mehmet Ali Birand ve Uğur Dündar'a Türkiye'yi dar etmezsem bana yazıklar olsun. Ben Emin Çölaşan'ı tarih yaptım. Seçimde

Dar etmek Gökçek'in boyunu aşar

Gazeteci Mehmet Ali Birand, Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Melih Gökçek'in Kanal 7 ve Haberturk televizyonlarında sarfettiği "Mehmet Ali Birand ve Uğur Dündar'a Türkiye'yi dar etmezsem bana yazıklar olsun. Ben Emin Çölaşan'ı tarih yaptım. Seçimde

23 Mart 2009 Pazartesi 08:25
Dar etmek Gökçek'in boyunu aşar
TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Samsun Şubesi üyeleri, düzenledikleri basın açıklaması ve bilgilendirme broşürü dağıtarak imar kanunu ile ilgili çıkacak torba yasadaki düzenlemelere tepki gösterdi.

İstiklal Caddesi üzerinde toplanan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) üyeleri adına burada basın açıklaması yapan Özcan Çolak, söz konusu tasarının, bugün ülkede egemen olan rant talanına dayalı sermaye birikim politikalarının en başta hedeflediği alanları kapsadığını söyledi.

Halkı bu konuda uyarmak için kapı kapı dolaşacaklarını ve hazırladıkları el ilanlarını dağıtacaklarını hatırlatan Çolak, “Bilindiği üzere AK Parti iktidarı yasa düzenlemelerini genellikle ‘torba yasalar’ aracılığıyla yapmaktadır. Bunlardan sonuncusu yine rant eksenli bir tasarı olan, ‘İmar Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’dır. Bu tasarı on üç ayrı yasada onlarca değişiklik yapılmasını öngörmektedir. Değişiklik yapılması öngörülen yasalar, örgütümüz TMMOB Yasası ile imar, yapı denetimi, kamu kurum ve kuruluşlarının ürettikleri mal ve hizmet tarifeleri, iskan, kültür ve tabiat varlıkları, çevre, tapu, kat mülkiyeti, İller Bankası, belediye yasaları ve belediye gelirleri ile ilgili yasalardır. Bu tasarı ile yapılmak istenen değişikliklerin birbirleriyle çok yönlü bağlantıları bulunmaktadır. Söz konusu tasarı, bugün ülkemizde egemen olan rant talanına dayalı sermaye birikim politikalarının en başta hedeflediği alanları kapsamaktadır. Bunlar mühendislik, mimarlık, şehir planlama hizmetleri ve onlarla doğrudan bağlantılı olan kentsel-kırsal-kültürel-doğal varlıklarımızdır. Kamuya ve halka ait varlıklara el konulması ve arazi-mülkiyet düzenlemeleri üzerinden iktidarın denetimindeki inşaat sektörünün bir rant alanı olarak biçimlendirilmesi ana amaçtır. Bu nedenle biz mühendis, mimar, şehir planlama örgütleri olarak ’ülkemize, halkımıza, mesleğimize, örgütümüze sahip çıkıyoruz’ içerikli bir kampanya yürütüyor ve halkımızın desteğini bekliyoruz.” dedi.

Basın açıklamasının ardından TMMOB üyeleri vatandaşlara, ‘TMMOB’a Dokunma’, ’İzin Verecek miyiz’ yazılı broşür dağıttı.

Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner122

banner215

banner124

banner154

banner191

banner126