Dilipak Maraş'taki Suriyelileri İstemiyoruz Eylemlerini Yazdı

Yeni Akit Gazetesinin Kahramanmaraşlı yazarı Abdurrahman Dilipak Kahramanmaraş'taki Suriyelileri İstemiyoruz Eylemlerini köşesine taşıdı.

Dilipak Maraş'taki Suriyelileri İstemiyoruz Eylemlerini Yazdı

Yeni Akit Gazetesinin Kahramanmaraşlı yazarı Abdurrahman Dilipak Kahramanmaraş'taki Suriyelileri İstemiyoruz Eylemlerini köşesine taşıdı.

16 Temmuz 2014 Çarşamba 10:19
Dilipak Maraş'taki Suriyelileri İstemiyoruz Eylemlerini Yazdı

Abdurrahman DİLİPAK'ın Yeni Akit'te yayınlanan yazısını yorumsuz olarak yayınlıyoruz...

Çocukluğum Maraş'ta geçti.. Babam Seyyidhanlardan.. Maraş'ta Suriye'den kaçıp gelen kardeşlerimize karşı sokağa dökülen insanlarla ilgili haberi gazetelerde görünce irkildim..

Maraşlılar feleğin çemberinden geçmiş bir halk.. Sütçü İmam, 1978 Maraş olayları, Muhsin Yazıcıoğlu suikastı derken birçok acıyı yaşamış bir şehir..

100 yıl önce bizim Suriye denilen eski Bilad-ı Şam'la aramızda bir sınır yoktu.. Bu sınırı ne biz ne de Bilad-ı Şam halkı çizdi. Bu sınırı İngilizler ve Fransızlar çizdi. Bu sınırların öte tarafındaki insanları yabancı saymak, bu İngiliz ve Fransız planına alet olmak anlamına gelir. Sütçü İmam'ın manevi mirasına ihanet etmek anlamına gelir.. Maraşlılara “Kahraman” sıfatını kazandıran iman, bu birlik ruhundan kaynaklanıyordu..

Scycos-Picot ya da Belfaur bizi bölen, parçalayan bir ihanet belgesi idi. Bu belgenin müdafasını yapmak bize düşmez..

Bugün o Suriye denilen yerden gelen insanlar bizim kardeşlerimiz.. Bölücülüğün alemi yok.. Biz aynı toprağın çocuklarıyız ve gün gelecek bu sınırlar aradan kalkacak..

Sınırın bu yanında kim neyse, öbür yanında da aynısı var..

Onlar bizim kardeşlerimiz.. Şarktaki müminin acısını garptaki duymuyorsa o bizden değildir diyen bir peygamberin ümmetiyiz biz..

Onlar Müslüman olmasalar bile mazlum bir halk olarak bize sığınmışlarsa, bizim onlara sahip çıkmamız dinimizin emri.. Zira haksızlıklar karşısında susanlar dilsiz şeytanlardır denmiştir..Haksızlık kimden gelirse gelsin, kime yönelik olursa olsun, mazlumdan yana, zalime karşı olacağız, mazlum düşmanımız da olsa, zalim babamız da olsa..

Doğduğumuz ana baba, toprak, zamanı biz seçmedik. Derimizin rengini ve cinsiyetimizi biz seçmedik.. İnsanlar bundan dolayı üstün ve geri olamazlar..

Bugün Türkiye'de yaşadığımız güven ve refahın arkasında bana sorarsanız Somalilerin veSuriyelilerin duasının bereketi var. Bizler, eğer Allah rızası için kardeşlerimize yardım edecek olursak, Allah bu iyiliğimizin karşılığını bize 10 katı, yüz katı, hatta 700 katı ile geri verecektir.. Bugün biz bu hakikatın yaşayan tanıklarıyız..

Elbette bu insanların içinde de her türlü insan olacaktır. Dini, mezhebi, ideolojik, politik, ahlakifarklılıklar olacak. Mafyası da olacak, muhaberatçısı da. Ama bunların içindeki kötülerin sayısı bizim kendi içimizdeki kötülerden daha fazla ya da az değildir. 3 aşağı 5 yukarı aynıdır..

Tamam suçluya karşı çıkalım, ama bütün bir halka. Hele bu mazlum, bize sığınan Müslümankardeşlerimize bu misafirlere karşı topyekun bir red asla kabul edilemez..

Bu protestocular, kim bilmiyorum. Olsa olsa onlar Maraş'ın Gezicileridir.. Onlar İstanbul'da da var, Urfa'da da.. Başka yerlerde de varlar..

Asıl bu milletin inancına, tarihine, kültürüne, geleneğine, şanına uygun olmayan hal o protestocuların halidir.. Şecaat arz ederken sirkatlerini söylüyorlardır..

Gün gelecek bu kardeşlerimiz özgürce evlerine döndüklerinde, biz Suriye halkı, Filistin, Mısırhalkı ile el ele verip, tüm Arap yarımadasına, Afrika'ya, dünyanın en uzak diyarlarına gidecek. Onlar Türkiye'yi oralara taşıyacaklar.. Yeni bir medeniyetin ihyası ve inşası için el ve gönül birliği yapacağız..

Maraşlılar iyi bir iş yapmak istiyorlarsa, bu misafirlere ev tutup kadın-erkek, genç, çocuk herkesArapça öğrenmeye baksın.. Bunların çoğu Fransızca da bilir, dil öğrenmeye bakın. Bu kişilere işyerlerinizi tanıtın, yarın Suriye'de sizin bayiniz olsunlar, birlikte iş yapın, dünyaya açılın. Bu insanlar bize Allah'ın lütuf ve merhametinin bir vesilesi olacak inşallah..

Muhaberat'ın, derin yapıların, paralelcilerin, ulusalcıların oyununa gelmeyin..

Aileler çocuklarını bu konuda uyarmalı.. Bunlar kimlerse onlara karşı herkesin dikkatli olması,Maraş'ın şanına leke sürülmesine izin verilmemesi gerek..

Görüştüğüm Maraşlılar bu olayın bu şekilde basına yansımasından üzgünler..

Aslında münferit ve koca bir ilde belli birtakım siyasi çevrelerin kriz üretmek için sokağa döktüğü küçük bir grubun sebeb olduğu bir olay bu. İnşallah tekrar etmeyecek ve bu olay Maraşlıları bağlamayacak..

Maraş'ta öyle anlaşılıyor ki, gizli bir el, 15-16 yaşındaki çocukları milliyetçilik duygularını kullanarak, “Suriyeliler polis öldürmüş, bir kadın kaçırmışlar” gibi yalan yanlış birtakım haberlerle kışkırtarak sokağa çekmeye çalışıyorlar.. Ailelerin çocuklarına sahip çıkması ve bu yalan yanlış haberlere karşı da toplumun duyarlı olması gerekir..

Başka illerde de duyarlı dernek ve kişilerin bu tip yanlış işler konusunda dikkatli olmaları gerekir.. Birileri boş durmuyor. Fitne ve fesat için fırsat kolluyorlar. Yangına körükle gitmeye hazır bir sürü kişi var.. Allah'tan korkan, ahiret gününe inanan, bu milletin inanç, tarih, kültür ve geleneğine sahip insanlar bu tür oyunlara kolay kolay alet olmayacaklardır..

Asıl sorun bu sokağa dökülen çocuklar değil, onları sokağa döken perde gerisindeki karanlık yüzlerdir. Onları bulup ortaya çıkarmak ve gereğini yapmak da polisin ve yargının işi olsa gerekir.. Bu arada olay karşısında tepkisini gösteren Maraş'taki STK temsilcilerine ve vatandaşlarımıza da teşekkür ediyorum.. Maraş'ın gerçek temsilcileri bunlar.. Maraşlının alnına böyle bir leke sürmek isteyenleri Maraşlılar affetmezler..

Hayırlı Ramazanlar diliyorum. Şeytan Ramazan günü bile boş durmuyor.. Biz de daha çok çalışalım ve şeytanın çocuklarımızı çalmasına izin vermeyelim inşallah.. 

Selâm ve dua ile.

Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ahmet tekin 2016-09-27 17:05:29

suriyeliler serseri mayın gibi ve burda ceteleşiyorlar kime karşı dersiniz tabiki türk halkına dilipak ta oturdugu lüks semtten yazsın böyle yazılar ne bilsin milletin halini

Avatar
vatandas 2016-07-13 16:29:33

Suriyeliler kardesimiz degil ve onlari multeci olarak Kabul edebiliriz ama vatandas olarak istemiyoruz Suriyelileri istemiyoruz

Avatar
azizi 2014-07-25 18:38:47

Boş beleş,afaki yazmış,İstanbu'da oturup,ahkam kesiyor yazıda.

Avatar
mucahit 2014-07-17 17:57:04

Gideceklermiş adamlar gitmemek üzere herşeyi bırakıp geldiler zaten davulun sesi uzaktan hoş gelir içinde yaşamadan konuşmak boş herkes biliyor yanlış olduğunu ama lakin iyice azdılar bazen uyarı lazım..

Avatar
samet 2014-07-17 08:36:36

Her fikre saygi duyarim ama paralelcilerin oyununa gelmeyin nedir arkadaş???ayaginiz tasa takilsa paralel yapti.biraz mantikli konusunda adam sanalim sizleri.
O kardesim dediğin aramizda sinir yok dediğin adamlara eyvallah basimizin üstünde yeri var ama bizim malimizda canimizda ve en önemlisi NAMUSUMUZDA gozu olanlar defolup gitsin yoksa maraş halki bu saydigim değerlerde gözü olanlari def etmeyi çok bilir.....

Avatar
misafir-46 2014-07-17 00:18:17

siz ne ara böyle vicdansız oldunuz sizin kafanızı ne böyle bozdu be arkadaş? yazıklar olsun size suriyeli kardeşlerimiz diyoruz onlar bizim hem din kardeşimix hemde yakın komşumuz onlara biz yardım etmeyeceğiz de ecnebiler mi yardım edecek? ecnebilerin yaptıgı ortada bu insanları o vicdansızların ellerine mi bırakacaksınız? hiç mi Allahtan korkmuyorsunuz? içlerinde kötüsü varsa bunu da görüyorsanız niye güvenlik güçlerine bildirmiyorsunuz? buda sizin bizim görevimiz.illa herşeyi devletten beklemeyin emri bil maruf nehyi anil münker nerde kaldı?

Avatar
Halis KULYU 2014-07-16 23:13:52

Sırça köşklerden sallamak ne kadar kolay.EMPATİ yapın EMPATİ.

Avatar
remzi 2014-07-16 18:48:38

Herkes suçluyu ayıralım diyor.kim ayıracak.GÖREVLİLER GÖREVİNİ YAPMIYORSA İŞ SOKAGA dökülür.6 aydan fazladır dile getirilenler ancak böyle üzücü olay sonu konuşuluyorsa kötüleri toplum içinden çekip almıyorlarsa bu olaya çanak tutuyorlar demektir.

Avatar
nacarhan 2014-07-16 17:50:49

aykırı yorumcuları Ali Çamın yZISINI OKUMAYA SAVET EDİYORUM

Avatar
nacarhan 2014-07-16 17:49:27

dilipak gibi istikameti ve inancı açık bir insanı eleştirenler onu anlamayan zavallılardır

Avatar
ekbo 2014-07-16 17:37:59

k.maraşlı kendi derdi ile uğraşıyor. bunun gibilerede malzeme çıktı. Ağzı olan konuşuyor. uzakdan davulun sesi hoş gelir HOCAAAA

Avatar
mahmut 2014-07-16 17:11:29

Helal olsun ne güzel özetlemiş. Kardeşini memleketinde istemeyen zalimlerle ortaktır.

Avatar
maraşlı 2014-07-16 17:11:00

Valla onlar maraşın gezicileriyse. A.dilipak da maraşın olsa olsa ÇAPULCUSU olur. yalaka herif

Avatar
ÖKKEŞ46 2014-07-16 17:09:23

BU ADAM İLK ÖNCE MAVİ MARMARA'DAN NEDEN İNDİ ONU SÖYLESİN!!!!AJAN BE ADAM AJAN!!!

Avatar
KÜRŞAT 46 2014-07-16 15:30:40

Sayın yazar haddini aşmış.
Uzaktan davulun sesi hoş gelir derler.

Avatar
ertuğrul 2014-07-16 14:41:59

bakıyorumda bazılarının zoruna gitmişşşş (ensaroglu)...

Avatar
k.maraşlı 2014-07-16 14:15:54

bu adam da mı maraşlıymış çıkmaz mı şu şehirden adam gibi adam.. haksızlıklar karşısında susan dilsiz şeytandır lafını bir daha düşünsün nelere susmuş baksın bakalım.. ayrıca biz niye aarapça öğrenelim onların türkçe öğrenmesi gerek çok meraklıysa alsın evine otursun arapça konuşsunlar

Avatar
ne gereksizsiniz 2014-07-16 13:37:16

Muhsin Yazıcıoğlu suikasti derken ??????????????

Avatar
mümin bey 2014-07-16 13:28:06

sinan ensaroglu evinizde kaç tane suriyeli besliyosunda cıkıp konusuyosun... sana galiba kolay geliyo var mı bu devirde dağdan gelip bağdakini kovmak sen önce edep haya öğret

Avatar
akıllı olun 2014-07-16 13:08:41

asil demekle asil olunmaz
akılsız davranmakla,
gaza gelmekle da
niyazi olunur kahraman olunmaz

Avatar
Selçuk 2014-07-16 13:05:42

senden de olsa olsa böyle yorum beklenirdi. Hem Kahramanmaraşlı değil Osmaniye'nin Bahçe ilçesinde soyu sopu soy adı değiştirdi..

Avatar
Sinan Ensaroğlu 2014-07-16 12:22:48

klavye başında atıp tutmak ne kadar kolay değil mi klavye kahramanı seni
senin zihniyetinde birisi Almanya ve diğer ülkelerde gurbetçi vatandaşlarımıza aynı muamele yapılsa ne der çok merak ediyorum ki onlar savaştan da kaçmadılar daha çok para kazanmak için gittiler cahilikte bir yere kadar ama sen sınırları aşmışsın artık dilediğini söyleyebilirsin

Avatar
at gözlüklü yöneticiler 2014-07-16 12:20:04

Yani tutturmuşlar bir Suriyeli Kardeş gidiyorsunuz Bırakın bu işleri bee asıl bu protestolar için karşı çıkanlara yazıklar olsun biraz aşırıya kaçılmış olabilir ama Memlekteimizin Pasif vekilleri ya da belediye bünyesindeki insancıklar hiç mi görmiyor ki görmez çünkü onlar sokakta gezmiyor park bahçe sadece açılışta görüyor davulun sesi uzaktan hoş gelir ....asıl siza yazıklar olsun at gözlüklüler

Avatar
Sinan Ensaroğlu 2014-07-16 12:14:27

ne demek istediğini sen anlıyormusun çok merak ettim

Avatar
RUMUZ 2014-07-16 12:00:54

ALSIN SURİYELİLERİ EVLERİNDE BESLESİNLER KENDİLERİ CEBİNDEN 5 PARA BİLE VERMEZLER MİLLETE AHKAM KESİYORLAR

Avatar
Aslan 2014-07-16 11:53:54

Güzel bir yazı olmuş, tüm yazıları gibi.

Avatar
Çağrı 2014-07-16 11:23:51

Saba birgün irancılarla beraber Maraşda kahvaltı yaparsın onlar vatansever ama senin sizin yanlışını söyleyen gezici paralel vatanhaini olur, halkım uyuma her kuruşunu verginin sorgula sorgula sorgula, bal tutan parmağını yalar müslümana yakışmaz, devletin başındakilerin özel hayatı olmaz, eğer adam akıllı işler yapsalardı örnek hayatlar çıkardı, ya olduğunuz gibi görünün ya da göründüğünüz gibi olun...

Avatar
vatansever 46 2014-07-16 11:17:48

hadi len ordan ne gezicisi onların hepsi asil k.maraşlı hepsi kahraman sended yürek varsa sende gel yiyosa hakiki vatan severvvatanını bırakıpta gelmez neden geldi suriyeliler neden o kadar dinamik gençleri var eli silah tutmuyomu bunların ne işi var burda yazıkla sizin gibi hocalara utanın be ayıb ayıb

Avatar
Ramazan Dalkıran 2014-07-16 11:11:57

Hadi ordan en büyük geziciler sizlersiniz oradaki herkes bu memleketin insanıydı kaldırın bitarafınızı gelin buraya vekillerenizde başkanlarınızda halkla iç içe değilki siz olasınız senide bu memleket iyi bilir dilipak hadi işine devam et

Avatar
ŞİMALYILDIZI 2014-07-16 10:50:00

İŞİN KOLAYINI BULMUŞLAR İŞNİZE GELMEDİMİYDİ YA FATULAHÇI YA GEZİCİ DİYİP İŞİ ÇÖZÜVERİYORLAR DEMİYORLARKİ 2,5 MİLYON SURİYELİ KİMLİKSİZ SERSERİ MAYIN GİBİ HIRLISI HIRSIZI KATİLİ ARAMIZDA SERBES DOLAŞIYOR DEMİYORSUNUZ SİZİ BENLİGİNİ YİTİRENLER ELBETE HERKES VATANINA SAHİP ÇIKACAK. VATANA ŞAHİP ÇIKMAKMAKTA HAKTIR.

Avatar
ipek 2014-07-16 10:38:09

sayın dilipak ordan yazmazı kolay sen kendi öz babana neden bakmadın adam yalnız bir başına perişan bir şekilde rahmetli oldu biz burda suriyelilere bakacaz deyilmi yazık..yazık

Avatar
46 geçnlik 2014-07-16 10:34:12

Ne oluyor ağızı olan çıkıp bişiler yazıyor. sizlere sesleniyoruz ilancılar yazarlar siz nerden bileceksiniz sokaklarda caddelerde neler olduğunu oturduğunuz yerden yazıp duruyorsunuz. KAHRAMANMARAŞIMIZDA eylemci diye bir şey yok herkes haklı istemiyoruz suriyeli. sokaklarda görüyorsunuz hırsızı dilencisi daha çok pislikleri var. ama siz nerden bileceksiniz oturduğunuz yerden konuşup duruyorsunuz. Allah aşkına bir günde gezin sokak sokak cadde cadde ozaman konuşun.ozaman hak vereceksiniz bize. SURİYELİ İSTEMİYORUZ O KADAR.

banner122

banner215

banner124

banner154

banner191

banner126