Furkan Çam 10 maddede Kahramanmaraş Basını ve Belediyeler İlişkisini Yazdı

Kahramanmaraş Basını, liste olayı ve bazı basın kuruluşlarının Büyükşehir, Onikişubat ve diğer belediyelerden aldığı yüklü miktarda paralar tartışılmaya devam ederken Haber46 Yönetim Kurulu Başkanı Furkan Çam, 10 maddede duruma açıklık getirdi.

MEDYA 10.11.2019, 22:10 10.11.2019, 23:02
Furkan Çam 10 maddede Kahramanmaraş Basını ve Belediyeler İlişkisini Yazdı
banner257

Kahramanmaraş Basını, liste olayı ve bazı basın kuruluşlarının Büyükşehir, Onikişubat ve diğer belediyelerden aldığı yüklü miktarda paralar tartışılmaya devam ederken Haber46 Yönetim Kurulu Başkanı Furkan Çam, 10 maddede duruma açıklık getirdi.

İşte Furkan Çam'ın yazısı. 

Kahramanmaraş’ta son bir ayın en çok tartışılan mevzusu “Kahramanmaraş basınının Belediyelerden destek almak için kategorilere ayrılması” ve “Bazı basın kuruluşlarının ilan dışında belediyelerden aldığı yüklü miktarda para” oldu ve kamuoyunu oldukça meşgul etti.

Olay aslında Haber46’nın liste olayını reddetmesi ile başladı. Ardından Haber46’nın ortaya attığı iddialar kamuoyunda bomba etkisi yarattı. Şimdi herkes liste olayının gerçek yüzünü ve Belediyelerden akıllara ziyan destek alan basın kuruluşlarını merak ediyor.

Akıllarda hiçbir soru işareti kalmaması için olayı tüm açıklığıyla kamuoyunun bilgisine sunmak istiyorum. Hiç bir şeyi gizlemeden, içimizden ne geçiyorsa olduğu gibi sizlerle paylaşıyorum... Bu Sorular Yorumlarda Sorulan Sorulardan Oluşmaktadır:

Soru 1: Haber46, C kategorisinde değil de A kategorisinde olsaydı listeden çıkacak mıydık?

Cevap: Hayır! A kategorisinde olsaydık, Cemiyetin koştuğu, pek çoğu insan haklarına, basın etiğine, hak ve özgürlüklere aykırı şartları reddedecek ama listeden çıktığımızı söylemeyecektik. Şartları reddettiğimizi de kamuoyuna açıklayacaktık. Şartları reddettiğimiz için zaten listeden çıkarılmış olacaktık. Cemiyetlerin Belediyelerden ilan almak için gazetecilere şart koştuğu maddelerden biri şudur: “Kurumların programlarına mazeretsiz olarak katılacaklardır…” Böyle bir madde, krallıklarda, imparatorluklarda, kölelik düzeninde bile olmamıştır. Bundan sonra da olmayacaktır. Reddettik! Reddediyoruz!

Soru 2: Belediyeler basına ilan vermeye mecbur mu?

Cevap: Hayır! Belediyeler basına destek verebilir ama buna mecbur değil. Ancak tanıtım için para harcayacaksa bunu yerel basın üzerinden yapması makul olandır.

Soru 3: Haber46, Kahramanmaraş’ın ve bölgenin en çok ziyaret edilen haber sitesi olmasına rağmen neden C grubuna alındı?

Cevap: Bize gelen bilgi cemiyet toplantısında Haber46’nın A grubuna yazıldığı, ancak listeye son şeklin Belediyelerin Basın Müdürleri ile Ak parti İl Başkan Yardımcısı tarafından verildiği şeklindedir. Belediyelerden gelen listede Haber46, C grubuna alınmıştır. Bunun temel nedeninin, son zamanlarda Onikişubat Belediyesi ile ilgili yaptığımız haberler olduğunu düşünüyoruz. Açıklama yapıldıktan sonra tarafımıza gönderilen "Çarşamba günü yeniden toplanacak ve Haber46'yı A kategorisine alacağız" mesajına biz şu cevabı gönderdik: "Hangi kategoride olursak olalım, yayın politikamız değişmeyecek. Ona göre karar verin"

Soru 4: Haber46’nın C kategorisinde olmasını neden bu kadar büyütüyorsunuz? Belediyeler kiminle çalışacağını seçme hakkına sahip değil mi? Sizinle çalışmak istemiyor, buna saygı göstermeniz gerekmiyor mu?

Cevap: Bizimle hiç çalışmak istemeselerdi bunu anlayışla karşılardık. Ancak Haber46’nın C grubuna alınmasındaki hatayı şöyle izah edebiliriz.

Diyelim ki Belediyeler kurumlarına televizyon alacak ve bunu da Kahramanmaraş’taki bayilerden temin edecek. Belediye yetkilileri bayileri gezmeye başlıyor. 37 ekran bir televizyona 10 bin TL, 151 ekran televizyon için 500 TL teklif de bulunuyor.

“Neden 37 ekrana 10 bin TL, 151 ekran için 500 TL teklif ediyorsunuz?” diyenlere “Belediye canının istediğine canının istediği teklifi yapar” diyebilir misiniz?

Belediye babasının parasını dağıtmıyor. Kamu adına harcama yapıyor. Harcama yaparken bundan nasıl bir fayda sağlayacağını iyi hesap etmeli ve harcamayı ona göre yapmalıdır.

Listeyi bugün bu şekilde yapanlar hakkında “acaba tüm harcamaları bu şekilde mi yapıyorlar” gibi bir şüphe duymak doğru bir refleks olur ki, bu korkunç bir durumdur.

Soru 5: Bazı basın kuruluşlarının Belediyelerden yüklü miktarda para aldığını iddia ettiniz. Bunu neden şimdi yaptınız? Listeye giremediğiniz için mi bunu gündeme getirdiniz? Listeye girseydiniz susacak mıydınız?

Cevap: Belediye basın ilişkisi Hayrettin Güngör’ün, Büyükşehir Belediye Başkanı olmasıyla tartışılmaya başlandı. Güngör’ün ilanları kesmesinin ardından, gazetecilerin kendi arasında ve bazı gazetecilerin dost meclislerinde yaptığı konuşma ortalığa saçıldı.

Celalettin Güvenç’in bir gazeteciye ithafen “Onikişubat Belediyesi’nden ne kadar para aldın?” diye sorması, gazeteci Neşe Yıldızhan’ın, bir gazetecinin ağzından “Güngör seçildikten sonra 90 bin lira zarar ettim” dediğini yazması, gazeteciler arasında bu konunun tartışılmaya başlanmasına neden oldu.

Yaptığımız araştırmalarda öğrendik ki; Kahramanmaraş’taki bazı gazeteciler ikili ilişkilerini kullanarak Belediyelerden yüklü miktarda para alıyorlardı. Ayda her belediyeden ayrı ayrı 2 bin, 3 bin, 5 bin, 7 bin, 10 bin TL alan basın mensupları vardı. Hatta aldığımız istihbarat doğruysa bazı gazeteciler bu rakamların çok daha üzerinde para alıyordu. Bir kişinin kurduğu ve hemen hiç ziyaretçisi olmayan 4 farklı sitesi için ayrı ayrı fatura kestiği iddiaları da akıl alır gibi değildi.

Haber46 olarak, bu konunun açığa çıkarılması gerektiğine inanıyoruz ve bu mücadeleyi sürdürmekte kararlıyız.

Soru 6: Madem biliyorsunuz, neden siz açıklamıyorsunuz?

Cevap: Bildiğimiz isimler var ama tüm isimlere de vakıf değiliz. Bunu yapması gereken Büyükşehir ve Onikişubat başta olmak üzere tüm belediyelerdir. Şu anda Kahramanmaraş kamuoyunda beklenti Belediyelerin 30 Mart 2015 seçimlerinden bu yana basına verdiği parayı tek tek açıklaması yönündedir.

Soru 7: Haber46, 30 Mart 2014 seçimlerinden bu yana belediyelerden para almadı mı?

Cevap: Haber46, bu dönemde belediyelerin çeşitli ilanlarını yayınladı ve ödemesini de aldı. Biz, basına verilen paranın açıklanması taraftarıyız. Herkesle birlikte bize yapılan ödemeler de açıklansın.

Soru 8: Listeye giremediniz diye neden ağlayıp duruyorsunuz?

Cevap: Listeye girdik. Bulunduğumuz kategoriyi ve ilan şartlarını reddettiğimiz için listeden kendi isteğimizle çıktık. (Ketegoriyi ve ilan şartlarını aynı anda reddettik. Önce birini sonra diğerini değil) Ağlamıyoruz. Tüyü bitmemiş yetimlerin, şehitlerimizin, fakir fukaranın hakkını savunuyoruz. Biz dahil hiç kimseye, hakkı olmayan tek kuruş ödenmesini kabul etmiyoruz.

Soru 9: Kahramanmaraş Basını bu durumdan nasıl etkileniyor?

Cevap: Doğru yönetilmesi durumunda Kahramanmaraş basını, bu süreçten çok kârlı çıkacaktır. Amacımız Kahramanmaraş basınını töhmet altında bırakmak değil aksine altında bulunduğu bu töhmetten kurtarmaktır.

Soru 10: Son durumda ne istiyorsunuz?

Cevap: Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ve tüm ilçe belediyeleri 30 Mart 2014 tarihinden bugüne kadar basına hangi adla olursa olsun verdiği tüm parayı tek tek açıklamalıdır. Bu konuda Kahramanmaraş'taki Gazeteciler Cemiyetleri de toplu olarak girişimde bulunmalıdır.

Bundan sonra ilan verecekleri haber sitelerini yayınlamalı ve hangi siteye, neden ve ne kadar ödeme yaptığını kamuoyuyla paylaşmalıdır.

Yorumlar (21)
Gazeteci 7 ay önce
Furkan kardeşim. Mücadelen mücadelemizdir. Dua ediyor ve destekliyoruz. Tebrikler.
Edem 7 ay önce
Devam edem.
Milletin parasını har vurup harman savuranlarla mücadeleye sonuna kadar devam.
Furkan çam 7 ay önce
Furkan Bey kolay gelsin. Onikişubat İlçe belediyesi imar müdürü nün kacak yerleri olan
siteye verdigi usulsüz iş bitişme ruhsatini haber yapabilir misin. Malık ejder sitesi
Alyanak osman 7 ay önce
Yaz gardas yaz eline saglik, su ekmek isini de yaz, birisi 1.25tl, birisi 1tl, birisi 0.75 kurus birisi 0.6 kurusa ekmek satiyor, basak unlu mamulleri ekmek rayisi 1tl iken maraslilara 1.25tl ekmegi satti, simdi bu firin turkoglunda 0.60kurusa ekmek satiyor, belediyeler uyuyor, ekmegin gramini kontrol eden yok, belediyenin isi isini yapan gazetecilerin ekmegi ile oynamak sanirim, hani bir soz var DINGONUN AHIRINA dondu diye, ortalik aynen oyle oldu, simidi zaten soylemek istemiyorum, onlar basi basina hukumdar olmuslar, milletin ekmegiyle oynamayin, gidin firinlari gezin, eksik gramaj cikaranlara gerekli cezayi yazin diyecemde, yurek ister yurek, gungor bey emin ol az kald halk yeri geldiginde sana gule gule demesini cok iyi bilir
Murat ENGİZEK k.maraş onikişubat 7 ay önce
Furkan gardaşım ölümüne seninleyim gaspçı şahıslarla seninle beraber Mücadele yapıcaz rabbimin izniyle hiçbir kimseden korkma ben ölümüne seninleyim inşAllah burdan TÜRKİYE 1.devlet başkanıma selam olsun murat engizek KAHRAMANMARAŞ TÜRKİYE
maraşlı 7 ay önce
ARKADAŞLAR ŞİMDİDE EMLAK VERGİSİNİ YATIRAMAYANLARIN EVLERİNE VE ARABALARINA HACİZ GELECEKMİŞ BU NASIL BİR BELEDİYECİLİK SİSTEMİ BİLEN VARSA LÜTFEN SÖYLESİN
VUR VUR İNLESİN 7 ay önce
Vur vur inlesin yalaka basın ve belediyeleri babasının çiftliği gibi yönetenler dinlesin. Kardeşim herkess adam gibi iş yapsın sonra gidip firmalardan reklam alsın. Belediyeler de basına para falan vermesin. Sadece basına değil bilboardlara da para vermesin. Asfalt yapıyor sonra bunu vatandaşa duyurmak için reklamını yapıp para ödüyor. Ne reklamını yapıyorsun kardeşim zaten yapacaksınız.
Ben de vergi veren bir vatandaş olarak Belediyelerin basına ne kadar para verdiğini açıklamasını istiyorum.Hadi uzatmayın artık açıklayın gitsin. Tabi yüreğiniz varsa. Yok çünkü anlaşılıyor ki verdiğiniz para öyle az uz değil. Tahminimizden çok daha fazla. Ama bir gün mutlaka açığa çıkacak.
Dulkadirli 7 ay önce
Devletin malı deniz yemeyen d..... anlayışının yaygın olduğu ülkemizde bu tür olaylar ne yazık ki bitmez. Çabanız takdire şayan, inşAllah sonuca ulaşır ve bu şehrin insanlarının parasının nerelere harcandığı ortaya çıkar. Hepimiz CİMERE yazalım ve bu işin peşini bırakmayalım.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Fatih Mehmet Erkoç mu, Hayrettin Güngör mü?
Fatih Mehmet Erkoç mu, Hayrettin Güngör mü?