Kahramanmaraş halkı Belediyelerin basına verdiği paranın açıklanmasını istiyor

Bir süredir Kahramanmaraş kamuoyunu meşgul eden, Büyükşehir Belediyesi ve Onikişubat Belediyesi başta olmak üzere bazı belediyelerin, bazı yerel nasın kuruluşlarına, standartların dışında çok büyük ödemeler yaptığı ile ilgili iddialara ilgili kurumlar cevap vermemekte inat ederken. vatandaş ise ödenen paraların açıklanmasında ısrarcı.

Kahramanmaraş halkı Belediyelerin basına verdiği paranın açıklanmasını istiyor

Kahramanmaraş kamuoyunun yüzde 97'si Belediyelerin basına Verdiği Parayı Açıklamasını istiyor. Son 5 yılda Belediyeler Hangi basın Kuruluşuna Kaç Lira Ödedi? Belediyeler Neden Susuyor? Gerçekten açıklandığında infial yaratacak kadar büyük miktarlarda ödemeler mi yapıldı? Dudak uçuklatacak paralar mı döndü? Aslında ödenen paralar, kamuoyundaki söylentilerin çok daha üzerinde mi? 

K.Maraş'ta yerel basına bazı belediyeler tarafından, hiç bir kriter gözetilmeksizin dudak uçuklatacak meblağlarda para ödedniği iddiaları gündemdeki yerini koruyor. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ve Onikişubat Belediyesi başta olmak üzere bir çok belediyenin, yerel basın kuruluşlarından bazılarına çok büyük paralar ödediği iddia edilmiş ve belediyelerden ödenen paraların açıklanması istenmişti.

Kahramanmaraş'ta faaliyetlerini sürdüren dört Gazeteciler cemiyeti'nin basını A, B ve C kategorilerine ayırması ve Belediyelerden alınacak ilan başına 400 TL ile 800 TL ödeneceğinin açıklanmasının ardından, kamuoyuna yansıyan bazı bilgiler basını töhmet altına bırakmıştı.

Basına yansıyan bilgilere göre bazı belediyeler, bazı gazetecilere ayda 10 bin lirayı aşan ödemeler yapıyordu. İşte İddialardan bazıları;

1. Bazı Belediyeler, bazı basın kuruluşlarına ayda 2 bin, 3 bin, 5 bin, 7 bin, 10 bin lira gibi paralar ödüyor.

2. Ödeme yapılan haber siteleri arasında hemen hiç gündellenmeyen haber siteleri var.

3. Ödeme yapılan bazı haber siteleri, bazı ödemelerin yapıldığı tarihlerde kapalı ya da hiç gündellenmemiş.

4. Aynı kişiye ait çok sayıda haber sitesine ayrı ayrı ödeme yapılıyor. 

5. Ödeme yapılan haber siteleri arasında bir tutarlılık yok. Sitelerin ziyaretçi sayıları ile ödenen miktarlar arasında çok büyük tutarsızlıklar var.

6. Bir gazetecinin Hayrettin Güngör'ün başkan seçilmesinin ardından 6 ayda 90 bin lira zarar ettiğini söylediği iddia edilmişti. 

Yukarıdaki iddialar daha önce de gündeme getirildiği ve bazı gazeteci arkadaşlarımız tarafından da basına ödenen paranın  açıklanması istendiği halde, bugüne kadar Belediyelerden herhangi bir açıklama yapılmadı. 

Konunun kamuoyuna yansıması ardından Haber46'yı arayan, Whatsapp İhabr hattından ulaşan ve mail yazan yüzlerce kişi Belediyelerin basına verdiği parayı açıklaması konusunda ısrarcı olmamızı istediler. 

Bunun üzerine sosyal medyada yaptığımız, tamamı gerçek kişilerden oluşan ve her görüşten, he ryaştan, her eğitim grubundan insanın oy kullandığı ankete katılanların yüzde 97'si Belediyelerin son 5 yılda basına verdiği parayı açıklaması yönünde karar bildirdiler.

Haber46 olarak, vatandaşlarımızın da istekleri doğrultusunda çağrımızı yineliyoruz.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, Onikişubat Belediyesi ve Dulkadiroğlu başta olmak üzere tüm belediyeler;

30 Mart 2014 tarihinden bu yana basına hangi ad altında olursa olsun, verdikleri tüm parayı, kalem kalem açıklamalıdır.

Açıklanmamakta diretilen bu ödemelerle ilgili kamuoyunda dolaşan söylentiler gerçekten doğru mu ve gerçekten de akıllara zarar ödemeler yapıldı mı? Belediyeler bu sorunun cevabını vermek zorundadır.

Açıklama gelmesi durumunda kamuoyunu aydınlatmaktan memnuniyet duyarız.

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2019, 20:41
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kahraman Maraşlı
Kahraman Maraşlı - 1 ay Önce

Bu kategorilendirme midir nedir her neyse, bu olaydan sonra sözleşmiş gibi tüm gazeteciler belediyelerin açıklarını aramaya başladı. Vatandaş olarak anladık ki yerel gazeteler ve gazeteciler biz kahramanmaraşlılara bu güne kadar doğru haberleri sunmamış. Aldığı para kadar güzellemiş. İkincisi belediyelerden önce gazete ve gazeteciler eteklerindeki taşları döküp 30 Mart 2014 ten itibaren ne kadar para aldıklarını açıklasınlar ki kendilerin samimiyetlerine inanalım. Gazetecilerin kendilerinin ve çevrelerinin yaptıkları yorumları bu halk yemiyor bunu da bilesiniz.

Mehmet
Mehmet - 1 ay Önce

Haram zehir zıkkım olsun kim bir tl yediyse hakkı olmadan

Yook Yok
Yook Yok - 1 ay Önce

Bence yediklerini açıklasınlar daha iyi olur.Reklama verdikleri fazla ama yedikleri çoooooooooooookkk daha fazla.

Ede46
Ede46 - 1 ay Önce

Halk kimin umrunda ??? Açıklarsa yolsuzluk ve usulsüzlük gerçek yüzleri ortaya çıkar..Sus payı verilmiştir halk duymasın diye ..

Alyanak  osman
Alyanak osman - 1 ay Önce

Basta turkoglu belediyesi aciklasin, ne kadar reklam ucretu veriyor, adamin yuzunu herbir kosede tabelada gazete vs yerde gormekten mide spazmi geciriyoruz

vatan evladi
vatan evladi - 1 ay Önce

Gazteciler simdi vergi levhalarini yayinlar kendilerini temiz e cikardiklarini dusunurler, kimin kimden ne!kaar aldigini gazeteciler daha iyi biliyor susuyolarki hepsi işin icinde sebebi bu , sonrada gazatecilik yapiyorlar havasi yaratiyolar. Biri ahlak yoksunu ise para yedirdiyse yiyen kisiliksiz. Degilmi menfaat saglayip devleti milleti akndirmis olmuyormu bari haber 46 boyle bir haber yapmayip bu gercekleri yuzlerine vurmamiza sebeb olmasaydi yazik varya bu kadar mi arsiz yuzsuz olunur,! Kur an daki tanimi ne acaaba iki yuzlugun isterseniz soyleyim diycemde siz onada itibar edip utanmazsinizki

Bilir kisi
Bilir kisi - 1 ay Önce

Hesabini mahşerde soracagıź InsaAllah

Mehmet oğul
Mehmet oğul - 1 ay Önce

Veremezler bunun hesabını merkez çok yakın belediye önce açıklasın bu milletin enayi yerine koydular

bilgin
bilgin - 1 ay Önce

halk dediğiniz haber46 yorumcuları mı

Haber46.com.tr
Haber46.com.tr @bilgin - 1 ay Önce

Haber46'yı ayda 1 milyon farklı kişi takip ediyor. Yani Kahramanmaraş'ta Haber46 takipçisi olmayan kimse yok. Bu yüzden Haber46, Kahramanmaraş'tır...

Baron
Baron - 1 ay Önce

Adana başka partiye verirseniz ancak duzelirsiniz yoksa böyle rezil olun müstehak size


SIRADAKİ HABER