Maraş Dondurmacılarının Kıyafetlerine Taktılar

Son zamanlarda medyadan bazı isimler ve siyasetçiler birilerini eleştirmek istediklerinde Maraş Dondurmacısı kılıklı ifadesini kullanıyorlar. Kahramanmaraş halkının büyük tepkisini çeken bu ifadeyi kullananların sayısı ise her geçen gün artıyor.

Maraş Dondurmacılarının Kıyafetlerine Taktılar

Son zamanlarda medyadan bazı isimler ve siyasetçiler birilerini eleştirmek istediklerinde Maraş Dondurmacısı kılıklı ifadesini kullanıyorlar. Kahramanmaraş halkının büyük tepkisini çeken bu ifadeyi kullananların sayısı ise her geçen gün artıyor.

İlk olarak 2015 yılında Sözcü Yazarı Yılmaz Özdil kullandı bu sözü. "Maraş dondurmacısı gibi kafasında fesle dolaşan tarihçi…" başlıklı yazısında Yılmaz Özdil Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tarihçi Kadir Mısırlıoğlu'nu saraya çağırmasını eleştirdi ve şunları yazdı:

Dün anladık…
Tarihçileri sarayına çağırdı.
“Tarihçi” diye sofrasına oturttuğu tiplerden biri, Maraş dondurmacısı gibi kafasında fesle dolaşan Kadir Mısırlıoğlu'ydu.

...

30 Ekim 2017 tarihinde ise bu defa Ahmet Hakan, Hürriyet'teki köşesinde yazdı. Ak Parti'nin Atatürkçülerle yakınlaşmasını kaleme alan hakan yazısının ilerleyen bölümlerinde ise yine Maraş Dondurmacısı kılıklı ifadesini kullanarak Kadir Mısırlıoğlu'na vurdu:

Ciddi ciddi muhasebe yapıp sorulara yanıt ararken...

Aniden Maraş dondurmacısı kılığıyla höyküren “Fesli Deli Kadir” geldi aklıma."

...

Bu kadarla kalmadı. Maraş Doncurmacısı kıyafetini bu defa da CHP Yalova milletvekili Muharrem İnce diline doladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Beştepe'de Atatürk'ü Anma Töreni'nde CHP ve Atatürk ile ilgili sözlerine tepki gösteren CHP Yalova milletvekili Muharrem İnce şöyle dedi:

"Kimsenin Cumhuriyetimizin Kurucusu Atatürk'ü kimseden kaçırdığı yok! Bilakis geç de olsa doğruyu görmenden memnunuz. Ayyaş demekten vazgeç, Anıtkabir'de Ata'nın huzurunda sap gibi durma, sözlerin için özür dile, Atatürk düşmanı Maraş dondurmacısı kılıklı zavallılardan uzak dur yeter" şeklinde cevap verdi. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Oğuzhan Yılmaz
Oğuzhan Yılmaz - 1 yıl Önce

Biraz fazla alınganlık göstermiyor muyuz bu duruma? Kimsenin Kahramanmaraş'ı yada Maraş Dondurmacılarına hakaret ettiği falan yok. Tarihçiyim diye dolaşıp Atatürk'e, Cumhuriyet'e küfür eden hakaretler eden birinin elbiseleri aynı Maraş Dondurması satan ustalarımızın giydiği elbiselere benziyor. Tamamen benzetme amaçlı kullanılan bir dil. Ama nedense Atatürk'e küfür etmesi tepki çekmiyor, Maraş Dondurmacısına benzeyen deyince insanların tepkisini çekiyor.

Irfan
Irfan - 1 yıl Önce

Reklamın iyisi kötüsü olmaz 8 millet vekili var yapamadımları reklamı yapıyorlar

sedat
sedat - 1 yıl Önce

Adamlar Kahramanmaraşa yada Kahramanmaraşlılara laf söylememiş ki giyilen elbisenin dondurmacı kıyafetine benzetmiş

dddd
dddd - 1 yıl Önce

dünyada ecdadının kılık kıyafetiyle dalga geçen bir millet daha var mı. bizde atasına düşmanlık yapıp eleştirenlere söylenen meşhur bir laf var. bunlar memleketi bu hale sokup rezil edenler. rabbım gereğini yapsın

Maraş46
Maraş46 - 1 yıl Önce

Dondurmaci kıyafeti benzetmesi küçük düşürücü ve aşağılayıcı bir niyet taşımaktadır. Kaldi ki bu kıyafet bizim yöresel ve geleneksel kıyafetimız. Bu tür polemiklere alet edilmesi hoş değil.

Hep Doğrusöyler
Hep Doğrusöyler - 1 yıl Önce

Maraş dondurmacısı size bir takarsa görürsünüz.

Celil Kekeç
Celil Kekeç - 1 yıl Önce

Maraş ağzı ile "sözü goz anlamak" denir buna. Lütfen iyi okuyalım. Bunun yerine şehrimizi daha iyi kalkındırabilmek için neler yapabiliriz, uyuyan Vekilleri ve (KİT/BİT) ilgilileri nasıl eyleme geçiririz? .. ona bakalım.

Erkan
Erkan - 1 yıl Önce

Kılık kıyafetini anımsatarak gönderme yapmış Dondurmacıların yada K.maraşın hkk olumsuz laf söylememiş.M ince konuyu çarpıtıyorlar.

SIRADAKİ HABER

banner122

banner227

banner235

banner224

banner154

banner55