Taşgetiren'den ilk yazısında cemaatin ipuçları

Taşgetiren cemaatin yargıya bu kadar sahip çıkmasında ipuçlarının saklı olduğunu söyleyerek çarpıcı tespitler yaptı.

Taşgetiren'den ilk yazısında cemaatin ipuçları

Taşgetiren cemaatin yargıya bu kadar sahip çıkmasında ipuçlarının saklı olduğunu söyleyerek çarpıcı tespitler yaptı.

01 Ocak 2014 Çarşamba 10:41
Taşgetiren'den ilk yazısında cemaatin ipuçları
Dershaneler konusunda hükümeti eleştiren ancak kavga büyüdükçe cemaate tavır alan ve pirinciniçindeki taşolmakla itham edilen Ahmet Taşgetiren Bugün gazetesinden ayrılmıştı. Taşgetiren bugün Star gazetesindeki ilk yazısında cemaatin yargı yapılanmasını yazdı.

Taşgetiren, yazısında yargının içerisinde bir yapılanma varsa, böyle bir yapının operasyona tabi tutulmak zorunda olduğunu vurguladı. İşte Taşgetiren'in '2014'ün gündemi: Yargıdaki odaklaşma' başlığıyla köşesine taşıdığı yazının tamamı:

"Selamlar.... 2014'ün ilk günü, hayırlar dileyerek ve uzun başlangıç ifadelerine gerek duymadan başlayalım.

İstiklal Mahkemeleri, adı üstünde mahkeme idi ama "Yargılasınlar ve assınlar, şevahid ardından gelsin" diye kurulmuşlardı. Astılar, astılar, astılar.

27 Mayıs'ın da bir yargısı vardı. "Sizi buraya getirenler böyle olmasını istiyor" diyen bir yargı. Darbecilerin emir - komutası içinde bir yargı. Onlar da astılar, hem, Başbakan'ı ve iki bakanını astılar. Yassıada o yargının alamet-i farikasıdır.

12 Mart'ın da bir yargısı vardı. Onlar da astılar.

12 Eylül'ün de bir yargısı vardı. Onlar da astılar. Hem yaşı küçük olanları büyütüp de astılar. Hem denge olsun diye bir sağdan bir soldan astılar.

28 Şubat'ın da bir yargısı vardı. Askerlerin brifingine göre hareket eden, askerleri ayakta alkışlayan, dönemin Adalet Bakanı'nın söylediğine göre, "Bazı kanun maddelerini maksadını aşan biçimde uygulayan" bir yargı. Sapır sapır parti idam ettiler. Milli iradeye ilmek geçirdiler.

2007'lere kadar, 2008'lere kadar devam eden yargı, internetten devşirilen malzemelerle, halktan yüzde 47 oy alan bir parti için kapatma davası açabilmişti. Ki o davada iktidar partisi, "laiklik karşıtı eylemlerin odağı olmak" suçlaması ile kapatılmaktan kıl payı kurtulmuş, hazine yardımı kesintisiyle cezalandırılmıştı.

Bütün bu dönemlerde "Yargı""Yargının üstünlüğü" temasını kullanmış, ama halkın algısında "askeri vesayetin uzantısı" olarak görülmekten kurtulamamıştı.

Herkes bilir ki, 27 Mayıs darbesinden sonraki düzenlemeler, millet iradesi üzerinde, asker güdümlü bir yargı vesayeti oluşturmaya yönelikti. Anayasaya, "Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir" ifadesini kontrol altına almak için "Millet bu hakimiyeti anayasal organlar kanalıyla kullanır" ifadesi eklenmişti. Anayasa Mahkemesi de, milli iradeyi denetleme misyonu ile görevlendirilmiş, statükonun çerçevesini aştığı farzedilen partileri idam etme yetkisi ile donatılmıştı.

Yargı bağımsız olsun!

Keşke olabilse.

Yargı tarafsız olsun! Keşke olabilse.

Ak Parti, neredeyse 11 yıldır, Yargı'nın vesayet alanından kurtarılması için düzenlemeler yapıyor. Çünkü oradaki vesayet bağlantısının, her an kendi boynuna ilmek geçirebileceği endişesi ile hareket ediyor.

Ama ne oldu?

Şimdi, Yargıda başka bir yapılaşma gerçekleştiği gerçekliği ile karşı karşıya kalındı.
Savcılar, yargıçlar, Yargıtay, Danıştay ve HSYK... Bir netwörk (ağ, şebeke irtibatı) içinde hareket eden bir yapılanmaya maruz ise, ve bu yapılanma, Emniyet'te de bağlantılar oluşturmuşsa, böyle bir yapılanmanın yürüteceği operasyonun bir "Yargı operasyonu" olamayacağı açıktır.

Böyle bir yapı aslında, bir operasyona tabi tutulmak zorundadır.
Çünkü böyle bir yapıdan adalet çıkmaz.
Bu, başka bir vesayet türüdür.

Dünlerde, İstiklal Mahkemelerinden beri yaşanan sözümona "Yargı" yapılanması, nasıl "Önce devlet" mantığı ile hareket ediyor, "Devlet"e de kemalist ideolojinin şablonlarının gözetilmesi penceresinden bakıyorsa, bugün, "Özel yapılanma"nın gerçekleştirdiği bir vesayeti görmemek, akıl kârı değildir.

İPUÇLARI BURADA SAKLI

Cemaat.

Şu anda "Yargı"ya olağanüstü bir hassasiyetle sahip çıkıyor. Aynı Cemaat'in, mesela 27 Mayıs yargısına da sahip çıktığını düşünemeyiz. O zaman, bugünkü yargıda ne oldu ki böylesine bir sahibiyet hamlesi içine girildi?

İşte orada, "Bizim yargı" ipuçları sergileniyor.

MİT Başkanına operasyonu "Bizim yargı" yapıyor, 17 Aralık operasyonunu "Bizim yargı" yapıyor.

Biz hepimiz biliyoruz ki "Bizim Yargı" daha pek çok şey yapabilir!
Mümtazer Türköne"Yargı fiilen yasama ve yürütmenin üstündedir" diyor. (Zaman, 29 aralık 2013)

Evet, tam da 27 Mayıs zihniyeti. Ne diyelim, bugün hükümetle hesaplaşma hesapları bütün zihinleri torpilliyor."

TAŞGETİREN'İN BUGÜN'DEKİ SON YAZISI

Ahmet Taşgetiren "Yazı hayatım zorlaştı" diyerek cemaate yakın gazete Bugün'e veda etti.

BİRİLERİ BEDEL ÖDETİYOR
Dershane kavgasında cemaati de eleştirdiği için tepki çeken Taşgetiren son operasyonlar için cemaati eleştirdi. Taşgetiren aslında İsrail ve Amerika'nın intikam aldığını cemaatin de bundan istifade Erdoğan'a bedel ödettiğini söyledi:

ZAMAN YAZARI LEYLA İPEKÇİ DE BIRAKMIŞTI

Zaman gazetesindeki son dönemdeki yayınları için Nefret ederek hak aranmaz diyerek yazılarına son vermiş ve şunları söylemişti:

Nefret eden yüzlere bakamıyorum ne zamandır. Yüzümüz Hakkı temsil ettiğinin şuurunu yitirmiş sanki. Birbirinden nefret edenler, kalp katliamı yaptıklarını fark edemez haldeler. Nefret ettiğimiz sürece kalbimizdeki nur parıldamıyor. Yüzleri aydınlatamıyor. Olmayanı olmuş gibi, olanı olmamış gibi gösteriyor bu nefret.  

İslamcı yazar Cemaat içindeki 'taş' mı?

Cemaat'in yedek gazetesi Bugün'ün yazarı Ahmet Taşgetiren, hizmet hareketindekilerin hedefi oldu. Taşgetiren'e zehir zemberek not.
Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Abd 2014-01-01 11:47:10

17 Aralık ta en çok üzüldüğüm taşgetiren hocamızın bu hallere düşmesi Rabbim hepimizin yar ve yardımcısı olsun inş... Mesele miz sandık , yargı vs. Değil gaye-i hayatımız iman kurtarmak ....

banner122

banner215

banner124

banner154

banner191

banner126