Turgut Alp ve Aslıhan Hatun öldü mü ölecek mi? Diriliş Ertuğrul'da şok

TRT1'de yayınlanan Diriliş Ertuğrul dizisinin 29 Kasım günü yayınlanan son bölümünde Aslıhan Hatun ile Turgut Alp evlendikleri gece zehirlendiler. Şimdi Turgut Alp ve Aslıhan Hatun'un ölüp ölmeyeceği merak ediliyor.

Turgut Alp ve Aslıhan Hatun öldü mü ölecek mi? Diriliş Ertuğrul'da şok

TRT1'de yayınlanan Diriliş Ertuğrul dizisinin 29 Kasım günü yayınlanan son bölümünde Aslıhan Hatun ile Turgut Alp evlendikleri gece zehirlendiler. Şimdi Turgut Alp ve Aslıhan Hatun'un ölüp ölmeyeceği merak ediliyor.

Her bölümü izlenme rekorları kıran TRT1'in rekortmen dizisi Diriliş Ertuğrul'un son bölümünde şok bir gelişme yaşandı. Çavdarların hatunu Aslıhan Hatun ile Kayıların yiğit alpi Turgut Alp evlendi. Ancak Saadettin Köpek Turgut Alp ve Aslıhan Hatun'u zehirletti.

Karacahisar Kalesinin alınacağı gece meydana gelen olay nedeniyle fetih gecikirken Diriliş Ertuğrul izleyizileri ise büyük bir merakla Turgut Alp ve Aslıhan Hatun'un akibetini araştırmaya başladı. Yeni fragmanda bu konuda tam bir ipucu yokken Ertuğrul ise Saadettin Köpek'in oyununa geliyor.

DİRİLİŞ ERTUĞRUL OYUNCULARI FOTO GALERİ

Turgut Alp kimdir? Gerçekten yaşadı mı?

Diriliş 'Ertuğrul' dizisinde Cengiz Coşkun'un rol aldığı Ertuğrul Gazi'nin en yakın silah arkadaşı olan Turgut Alp kimdir? Ertuğrul Gazi zamanında yaşamış mıdır? İşte cevabı...

Turgut Alp, Osmanlı Devletinin kurucusu Osman Bey’in gaza faaliyetlerinde en yakın silah arkadaşlarından biridir. Osman Bey tarafından İnegöl'ün fethiyle görevlendirilmiş daha sonra Orhan bey döneminde Atranos’un (Orhaneli) fethine katılmıştır. Kaynaklarda anlatılan Turgut AlpOsmanlı Kuruluş döneminde askeri anlamda faal olarak gaza ideolojisine katkıda bulunan bir Alp oluşudur.

HAYATI

Hayatına dair çok az bilgi bulunmaktadır. Onun tarihî bir şahsiyet olmayıp halk rivayetlerinde ortaya çıkan efsanevî bir kişi olduğu da ileri sürülmektedir. Bununla birlikte ilk Osmanlı kronikleri yanında bazı Bizans kaynaklarında çeşitli askerî faaliyetleri dolayısıyla adı anılmaktadır. İsmindeki Alp kelimesi bir unvandır ve muhtemelen onun veya babasının Selçuklu Devleti’nin hizmetinde dirlik sahibi olduğuna işaret etmektedir.

Turgut Alp’in 735 (1334-35) yılında sağ olduğu bilinmekte, fakat epeyce yaşlı olduğu anlaşılmaktadır. Onun ayrıca İnegöl çevresinde Keşiş dağı yakınında yaşayan dervişlerden Geyikli Baba ile yakınlığına dair bazı rivayetlere rastlanmaktadır. Adı ölümünden sonra İnegöl yöresine verilmiş ve burası Turgut-ili diye anılır. Erken dönem Osmanlıda yaşayan tarihçilerden Aşıkpaşazâde, Neşri ve diğer tarihçiler de İnegöl yöresini Turgut-ili şeklinde anmaktadır. Bu adlandırma XVI. yüzyıldan itibaren tamamen ortadan kalkmıştır.

KATILDIĞI FETİHLER

İlk Osmanlı kaynaklarındaki rivayetlere göre Osman Bey’in yanında bulunmuş ve Yarhisar’ın alınmasına katılmış, ardından İnegöl’ün fethiyle görevlendirilmiştir. Kaynaklarda Turgut Alp’in şehri muhasara ederken Osman Bey’in de yardıma geldiğine değinilmektedir. Yine İnegöl’ün fethi esnasında şehrin tekfuru Aya Nikola’nın Türkler’e karşı düşmanca hareketleri sebebiyle idam edildiği ve şehrin idaresinin Turgut Alp’e verildiği kaydedilmiştir. Bundan sonra Turgut Alp, Köse Mihal ile birlikte Orhan Gazi’nin yanında Atranos’un (Orhaneli) fethine katılmıştır. Orhan Bey’in geldiğini haber alan Atranos hâkimi hisardan çıkıp kaçarken bir kayadan düşerek öldüğünden kale kolayca ele geçirilmiştir. Atranos’un alınması Bursa’nın fethini kolaylaştırmıştır.

(Kaynak: Beyaz Tarih)

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2017, 23:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner122

banner124

banner227

banner235

banner224

banner154

banner55

banner126