MHP Kahramanmaraş Milletvekili Aycan: O bombalar oraya gömülürken neredeydiniz

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kahramanmaraş Milletvekili Prof.Dr. Sefer Aycan, çözüm süreci ile PKK’nın daha da silahlandığını, kuvvetlendiğini ve şehre indiğini söyledi.

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Aycan: O bombalar oraya gömülürken neredeydiniz

 PKK’nın artık dağda olmadığını, şehre indiğini belirten Aycan, “Şehre inen PKK şehirde ilçelere hakim olmuştur. Oralarda özerklik ilan etmeye başlamıştır. Bugün ilçelerimizde sokağa çıkma yasakları ilan edilmekte. Bu duruma bir günde mi geldik? Nasıl oldu? Biz neredeydiniz? O bombalar oraya gömülürken neredeydiniz? Yollar kesilirken, kimlik sorulurken neredeydiniz? Valiler olayı görmezden geldi veya müdahale ettirmedi. Askeri birliklerimiz göreve davet etmedi. Şu an ilçelerimizde evlerin altı silah deposu, camilerin altı bile silah deposu haline gelmiş. Görüyorsunuz Cizre’de toplam 9 gün oldu hala Cizre’deki silahlar toplanamadı.” diye konuştu. 

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kahramanmaraş Milletvekili Prof.Dr. Sefer Aycan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

MHP’nin çözüm sürecinde sorumluluğu olan kişilerle ilgili suç duyurusunda bulunduğunu belirten Aycan, “Cumhuriyet Savcısı aslında cumhuriyetin tehlikeye girdiği anda direkt devreye giren kişidir. Hiçbir memurun başında cumhuriyet ifadesi yoktur. Mesela düz bir savcı değil cumhuriyet savcısıdır. Cumhuriyeti korumak ve kollamakla görevlidir. Kendisi cumhuriyeti tehdit eden bir durum olduğunda otomatikman devreye girmesi gerekirdi.” dedi. 

MHP olarak çözüm süreci kapsamında sorumlulukları olan kişilerle ilgili cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunduklarını anlatan Aycan, şunları kaydetti: “Bekliyoruz. Savcılarımızın, cumhuriyetimizin gerçekten savcıları ise bu çözüm sürecinde sorumluluğu olan kişiler hakkında yasal işlem yapmalarını bekliyoruz. Dün özellikle Başbakanlığa ve İçişleri Bakanlığı’na bir soru önergesi de verdim. Bu konuda ne yaptıklarını soran bir önerge verdim. Iğdır Vali Yardımcısı, ‘Burada istihbarat zaafı vardır’ diyor. Bu konuda da 'ne düşündüklerini' sorduk. Baştan beri AKP’nin politikalarında yanlışlık var. İşledikleri suç, sadece bu değil. Baştan beri suç işleniyor. Cumhurbaşkanı, Başbakan'ken sürekli Türkiye’nin 36 etnik unsurdan meydana geldiğini söylüyordu. Biz MHP olarak yıllardır bin yıllık kardeşlikten bahsediyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nin üniter bir devlet olduğunu tek millet, tek bayrak, tek vatandan meydana geldiğini söylüyoruz. Fakat Recep Tayyip Erdoğan her ağzını açtığında Türkiye’de 36 etnik yapı olduğunu söylüyor ama etnik yapıların ne olduğunu da bilmiyor, sayamıyor ama biz Atatürk ün tanımladığı şekilde Türkiye Cumhuriyeti’nin tek bir millet olduğunu söylüyoruz.” 

O BOMBALAR ORAYA GÖMÜLÜRKEN NEREDEYDİNİZ

Atatürk’ün ‘Türkiye’yi kuran halkın adı Türk milletidir’ dediğini ifade eden Aycan, şöyle konuştu: “Bu Türk milleti kavramı altında hepimiz bir kardeşlik söylemi içerisindeyiz. MHP bu konudaki en istikrarlı partidir. AKP ise 13 yıllık yönetimi sürecinde sürekli bu konuda tutarsız davranış sergilemiştir. Aslında cumhuriyetin birliğinden yana olması gereken Recep Tayyip Erdoğan 36 etnik yapıdan bahsederek bölücülük yapmakta, mezhepçilik yapmakta ve etnisite üzerinden siyaset yapmakta, bu da Anayasa'ya aykırıdır. Üniter devlet anlayışına aykırıdır, milli birliğe aykırıdır, bölücülüktür. Diyarbakır’a gidip 'Kürt halkını tanıyorum' diyeceksiniz başka yere gidip 'bunu tanımıyorum' diyeceksiniz. Çözüm süreci ile ilgili de tutarsız davranışları olmuştur Recep Tayyip Erdoğan’ın. Önce inkar etmiş, sonra çözüm sürecinin iyi bir şey olduğunu söylemiştir. Buna karşı duran tek parti olan MHP’yi de suçlamıştır. Bugün gelinen noktada artık itiraflar var karşımızda. Hem Recep Tayyip Erdoğan hem Başbakan hem Bülent Arınç çözüm süreci konusunda MHP’nin söylediklerinin doğru olduğunu ifade etmiştir. Zaten doğru olduğunu biliyorduk. Bu konuda da 7 Haziran seçimleri sırasında da, onun öncesinde de, şimdi de aynı şeyleri söylüyoruz. Çözüm süreci ile PKK daha da silahlanmış, kuvvetlenmiş ve şehre inmiştir. Artık dağda değildir PKK. Şehre inen PKK şehirde ilçelere hakim olmuştur. Oralarda özerklik ilan etmeye başlamıştır. Bugün ilçelerimizde sokağa çıkma yasakları ilan edilmekte. Bu duruma bir günde mi geldik? Nasıl oldu? Siz neredeydiniz? O bombalar oraya gömülürken neredeydiniz? Yollar kesilirken, kimlik sorulurken neredeydiniz? Valiler olayı görmezden geldi veya müdahale ettirmedi. Askeri birliklerimiz göreve davet etmedi. Şu an ilçelerimizde evlerin altı silah deposu, camilerin altı bile silah deposu haline gelmiş. Görüyorsunuz Cizre’de toplam 9 gün oldu hala Cizre’deki silahlar toplanamadı. Bugün HDP’li belediye başkanları çıkıp özerklik ilan eriyor ve ona karşı bir müdahale yapılamıyor. Ondan sonra çıkıp Recep Tayyip Erdoğan bu dönemde 'PKK silahlandı' diyor. Yani silahlandığını da kendisi saptamış oluyor. O zaman suçlu kim? Siz neredeydiniz? Siz yönetici değil miydiniz? Bu devletin Başbakan'ı kimdi, Cumhurbaşkanı kimdi, İçişleri Bakanı kimdi? Devlet siz değil miydiniz? Bunun hesabını sormak lazım.”

SIRF KARŞI KARŞIYA GELMEMEK VE TERÖR OLMASIN DİYE GÖZ YUMMA VAR BURADA

Ciddi bir yönetim zaafı olduğunu ifade eden Aycan, “En azından göz yumulmuştur. Çünkü bu olanlar göz göre göre olmuştur. Bir günde olmadı ya da dışardan gelmedi. Ülkemizde ilçelerin yönetimlerine karşı alternatif yönetimler geliştirilirken, bu tür söylemler içerisinde bulunulurken mevcut yönetimin, mevcut Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin buna müdahale etmemesi en basit en düşük ifade ile göz yummaktır. Biz de bunun sorumlusu olarak hükümet görüyoruz. Hükümetin bu konuda suçlu olduğunu ifade ediyoruz. Bununda gereğinin yapılması için cumhuriyet savcılarına başvurduk. İnşallah bunların bedeli ödenir, yaptıkları yanına kalmaz.” dedi. 

Iğdır’da 13 polisin şehit olduğu yerin normal karayolu olduğunu ifade eden Aycan, şunları kaydetti: “Özel bir karayolu değil, özel bir patika yok değil. Şehrin yolu kapıya bağlayan yol. Onun için bunun görülmemesi mümkün değil. Hatta burada bir işbirliği var. Burada bir çapa ile kazmayla gömülen bir şey değil. Bu kadar bomba oraya getiriliyorsa ve gömülüyorsa bununla ilgili metrelerce kablo döşeniyorsa bu kesinlikle bir görmezden gelme durumudur veya müdahale edilmemiştir. Iğdır’la ilgili başka bilgilerde var. Bunu da sorduk, soru önergesi olarak. Bununla ilgili orada polislerin çeşitli nedenlerle görevden alındığı ve polislerde bir değişiklik olduğu, onun için istihbarat zaafı olduğuna dair bilgiler var. Bir polis memurumuzun konuyla ilgili ihbarı var. Ama bu ihbarın değerlendirmediğine dair de bilgiler var bunları da Başbakan’a sorduk. Diğer taraftan bakıyorsunuz bombalar döşenirken seri bombalar bağlanmış. Bir sırada 8 bomba arka arkaya patlatılıyor. Bunlar basit işlemler değil. Hazırlanıp getirilip atılmış bombalar da değil. Araç var, kepçe var. Bu öyle çapa ve kazmayla olacak şey değil. Kepçe ile geliniyor gömülüyor ve üzerine asfalt yol yapılmış bunları nasıl görmezden gelirsiniz. Küçük vukuatlar gibi görülür. Sırf karşı karşıya gelmemek ve terör olmasın diye göz yumma var burada. HDP ve PKK bunları yaparken siz orada göz yummuşsunuz. Başka nasıl ifade edilebilir.”
Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2015, 22:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
RAMAZAN P
RAMAZAN P - 4 yıl Önce

Sayın vekilim adamlara ahiret suali sorma. Ekonomi dibe vurmuş,sorunsuz komşumuz kalmamış,,10 kişiden biri işsiz,yargıya güven kalmamış,yoksulluk başını almış gitmiş vs, vs, Ama saın AKP seçmeni canbaza bakmaya devam etsinler.

imralı
imralı - 4 yıl Önce

İmralı ve kandilde doğuyu peşkeş çekmekle meşguldüler !!!

mustafa
mustafa - 4 yıl Önce

o bombalar oraya gömülürken açılım sevdasındaydılar...

Asil Kahramanmaraş'lı
Asil Kahramanmaraş'lı - 4 yıl Önce

Yollar, gümrükler, sınırlar, yol geçen hanı oldu, Sefer bey, kimin geldiği kimin gittiği ne getirip götürdükleri bellisiz hal böyle olunca, güvenlik zaafiyatı olunca da bu tür olaylar çok oluyor, Biber gazıyla, tazyikli su ile ülke savunması yapıyorlar, kalleş hain alçak terörislerde, Türk düşmanı gavurlardan aldığı ağır silahlarla ve bombalarla kalleşce PUSU kurarak saldırıyor. sen hemen biber gazı sık, tazyikli su sık, olan askerimize ve polisimize oluyor. Şehir içinde bile denetimler yetersiz, yol kontrollerinde 100 araç geçiyorsa bunların 3-4 tanesini durdurup ceza yazıyorlar diğer 96 tanesi geçiyor, adalet bu mu ? belki o geçen araçlarda bomba var haksızlıkla ceza yiyen sürücülerin suçu ne ?

canli
canli - 4 yıl Önce

o bombalar oraya gömülürken hükümet mhp yi ic güvenlik yasa tasarisina evet demesi icin ikna etmeye calisiyordu bilmem anlatabildimmi. ver bilali al hükümeti diyeceginize biraz ülkenizi düsünseniz bu acilar yasanmazdi . siz fetonun yalanlarina sarilarak sacmalamaya devam edin

sinan
sinan - 4 yıl Önce

Ancak AK partiye şarlamayı biliyorsunuz
elinizi taşın altına koyup ta hükümete ortak olmayı düşünmüyorsunuz
Gel hükümet kuralım diyene HAYIRR diyorsunuz
ondan sonra da sorular soruyorsunuz
Koalisyona şartı olarak içişlerini isteseydiniz de bu belanın üstesinden gelseydiniz ama muhalefet olup ta boş boş konuşmak hükümeti suçlamak varken
kim uğraşacak şimdi terörle falan değil mi?
böylesi daha kolay nasılsa

..
.. @sinan - 4 yıl Önce

koalisyonun yapılmayacağını seçim akşamı ima etti akp. ayrıca içişlerini istemediğini nerden biliyorsun, Ama akp verir mi. kıytırıktan orman bakanlığını verip krtik yerleri vermeyince o koalisyon kurulmuyor zaten. kimseye çamur atmayın. kimin dolmabahçe de pkk ile görüşme yaptığını. sırf oyun için pkk ya nerelerin rest çekildiğini herkes biliyor. bu arada siyaseti de siyasetçileri de günahım kadar sevmem. mhp de hiç sevmem ama içişlerini iyi ki de vermemişler, pkk ile yapılan tüm pazarlık pislikleri üzerlerine kalırdı şu dönemde

maralı
maralı - 4 yıl Önce

oğlim mhp liler bu akan kanın ortalık hissesinin çoğu sizin. biraz yüzünüz olsa milletin huzuruna çıkıp hiç konuşmazsınız. nerde sizde o ar o namus.

hacı mustafa
hacı mustafa - 4 yıl Önce

Sadece soru sorarsınız,bir icraat filan yok, koalisyonda bir fırsat geçti elinize onda da kabadayı kabadayı konuştunuz,yok elimizi değil gövdemizi taşın altına koyarız,yok mevzu vatansa gerisi teferruattır falan filan,noldu niye mert olmadınız 2-3 ay sabretsenizde destek verip oylarınızı 2-3 puan artırsaydınız,o koltukları pkk kahpelerine bırakmasaydınız ölürmüydünüz,MHP nin başındaki o adam Mhp ye gönül verenlere DOST değildir burdan o bomboş adama kananların alayına ssöylüyorum.


SIRADAKİ HABER

banner240

banner227

banner154

banner224