On Üç Yaşındaki Müsli'ye Gönül Rızasıyla Tecavüz

Anadolu Anadolu bakardı Müsli’nin gözleri… Çok fazla beceremediği hafif gülüşleri kardeşlik kokardı. Ona bakınca memleketimin sarp dağlarını, yoksulluk içinde kıvranan köylerini, karşılıksız seven güzel yurdum insanını görürdüm. 

Sınıfta herkesten daha sessiz, herkesten daha suskun, herkesten daha saygılı, herkesten daha masum, herkesten daha büyüktü. Diğerleriyle aynı yaşta bir çocuktu ama büyük bir çocuktu işte. Hayatın tez büyüttüklerindendi.

Dicle köprüsünün öbür yakasından gelirdi okula. En arka sıranın bir önündeki sıraya pencere kenarına oturur arada pencereden dışarıya bakarken dalar giderdi. 

Müsli’ye bakarken ağlayası gelirdi insanın. Müsli’ye bakmak yağmurda yürümek gibi bir şeydi.  Ayak yalın toprakta gezmek gibiydi ya da. Harman yeri gibiydi Müsli, meşe odunlarının yandığı ocak gibiydi. Bazen ateş gibi yakardı bakışları, bazen ayaz gibi üşütürdü.

Rabbimin yarattığı gibi tertemiz gelmişti Müsli on üç yaşına. Bazen onun baktığı yerlere bakardım ki, onun gördüğü şeyleri göreyim diye. 

İsterdim ki, kalbim onun kadar acı çeksin, onun kadar yansın yüreğim… Tek anlayayım Müsli’yi… Müsli’yi anlamadan, gördüklerini görmeden, duyduklarını duymadan, onun hissettiklerini hissetmeden öğretmen olamam, insan hiç olamam sanırdım.

……..

Beşinci sınıfın sonuna doğruydu, Müsli okula gelmedi bir gün. Sonra bir gün daha gelmedi. Ertesi gün de gelmedi okula Müsli bir sonraki günde.

Müsli okula gelmedi ya, ders anlatırken gözlerim pencere kenarı en arkanın bir önündeki sırada… Arada sesim dalgalanıyor, ağlayacak gibi oluyorum… Nedensiz bir sıkıntı var içimde. 

Müsli okula gelmedi… Her gün binlerce kurşunun sıkıldığı Cizre’de o kurşunlardan biri mi geldi Müsli’ye?

Müsli’ye bir şey mi oldu? O köy kokan, hüzün kokan bakışlar tamamen söndü mü? Maraş gibi değil ki gidip bakayım, varıp sorayım, sorup öğreneyim…

Ve bir gün…

Daha evlat sevgisi tatmamış ama, Müsli’yle “babalık duygusu” nedir öğrenmeye başlamış yüreğimin usulca kanadığı, hafif hafif sızladığı bir gün…

“Müsli evleniyormuş öğretmenim” dedi bir öğrencim…

“Müsli evleniyormuş…”

Afalladım iyice… Yok yok afallamadım aslında aptallaştım tam anlamıyla. Evlenmek neydi, nasıl bir şeydi, kimler evlenirdi, Müsli kimdi, kaç yaşındaydı?

Müsli neden evleniyordu?

Müsli’nin kaybolduğu o derin çukur var ya… Hani pencere kenarından boş boş bakarken dalıp dalıp gittiği o derin çukur. O çukurda kaybolduğumu hissettim. Başım, döndü, midem bulandı, kocaman bir el boğazımı sıkmaya başladı… 

Nefes almakta zorlandığımı hissettim. Bir süre sonra nefes almak için bir çaba içinde olmadığımı da fark ettim.O hızla Müsli’nin evine gittiğimi, yaşlı babasına bas bas bağırdığımı hatırlıyorum. Biri gelsin, bir kurşun sıksın yerinde olmayan kafama ve oracıkta öleyim ama Müsli evlenmesin.

Müsli diri diri gömülmesin… Çocuk Müsli, zoraki büyütülmüş Müsli, masum, mazlum, saf Müsli cehennem çukuruna atılmasın da beni yaksınlar diri diri üzerime benzin döküp…

Müsli bir ömür süründürülmesin de beni süründürsünler Cizre sokaklarında bir arabanın arkasına bağlayıp razıyım… 

Müsli’nin parça parça olmuş yüreğine kıymasınlar, bana kıysınlar, beni parça parça etsinler vallahi razıyım…

Müsli nedir, evlenmek nedir?

Müsli evlenecekse yaşamak nedir, insanlık nedir?Müsli evlendi…

Müsli’yi başlık parası karşılığı zorla evlendirilmek istendiği için intihar eden ablasının yerine aynı adama karı ettiler.

Müsli 23 yıldır babası yaşındaki adamın tecavüzüne uğruyor.

Ana razı…

Baba razı…

Müsli razı…Kişinin rızası varsa

Tecavüz yoktur… Öyle mi?
 
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sabiha
Sabiha - 2 yıl Önce

Senin o güzel yüreğinden öpüyorum Ali'm... Ağlattın yine beni...

İA  ÖĞRETMENİM
İA ÖĞRETMENİM - 2 yıl Önce

Doğu Anadolunun yaşam tarzı sonucu yıkılan hayallere sadece bir örnek aynı bölgede hala hayallerin yıkımı devam ediyor.

Gülhan Çiğdem
Gülhan Çiğdem - 2 yıl Önce

Yaşayarak yazmak daha da acı ...bu işe de islam dinini alet edip islamiyet denince tek bildiği bu konular olan şahıslara da gün dogmuyor mu işte bu en üzen şey insanı ...

okkes
okkes - 2 yıl Önce

islamiyet saygidir insan razi degilse o evlilik olmaz. anne razi baba razi cucokta akil bali olmus. cocok istemez ise bu is olmaz. sen muslumanmisin demeyle bu is olmaz. cok musluman gordum cami cemati gozu dili heryeri ayri.

Bî haber
Bî haber - 2 yıl Önce

Sen müslümanmısın, dinden haberin olmadan dîni KONUŞMA
Senin kur 'andan haberin yok
Akıl baliğ olduysa ailede uygun gördüyse evlenir
Kur'anla dalga geçme
İstiğfar et , kelime-i şahâdet çek
Senin şuanda müslüman lığın tehlikeye girdi

foto fatih
foto fatih - 2 yıl Önce

hocam dillerine saglık

fatih
fatih - 2 yıl Önce

13 yaşında akıl-bali olmuş çocuk, babası yaşında tecavüzcü ile evlendirilebilirmi diyor islamiyet....?Allah kimseyi akıl fukarası yapmasın.bu millet bağnaz kör cahillerden çok çekti.

Okuyucu
Okuyucu - 2 yıl Önce

Musli hakkındaki derin kesfiniz çok güzel, duygularınızı çok güzel kaleme dökmüşsünüz, son paragraf hariç, doğuda bu yıllardır var zaten, şimdi bunu gündeme bağlamak istediyseniz bana göre yanlış bir uyarlama olmuş

zehra numanoğlu
zehra numanoğlu - 2 yıl Önce

hocam tek kelimeyle harikasınız

T.
T. - 2 yıl Önce

"Müsliyi başlık parası karşılığı zorla evlendirilmek istendiği için intihar eden ablasının yerine aynı adama karı ettiler. " işte bu cümle yüreğime saplandı... Evet İslam ne emrederse onu yapmakla mükellefiz. Ancak senin, evladını 13 değil de 18 yaşında evlendirme gibi bir seçeneğin varsa ve evladın da zaten kalben razı değilse nedendir bu zorlama? Yüreğinize sağlık hocam.

sinan
sinan - 2 yıl Önce

bu insanlara ne islamiyet ne de kanunlar 13 yaşındaki kızını illa evlendireceksin demiyor bir töre tutturmuşlar her türlü pisliği töre adı altında yapıyorlar töreniz batsın sizin

TIRPAN
TIRPAN - 2 yıl Önce

hep derim elimde bir tırpan olsa çok alçaktan savursam ve kazısam bütün alçakları topraktan

Ali
Ali - 2 yıl Önce

Allah bu millete gerçekleri er yada geç gösterecek

Bî haber
Bî haber - 2 yıl Önce

İslâmiyette evlilik yaşı yoktur.
KIZ İSTEYECEK---AKIL BALİĞ OLACAK---ANNE BABADA RAZI OLACAK
AMA KIZDA İSTEYECEK .
Âişe annemiz 9 yaşında evlenmiş.
Sıcak bölgelerde akıl baliğ yaşı erken oluyor.
Zoraki evlilik olmaz
AMA akıl baliğ olmuş kız isterse sen buna GÖNÜL RIZASIYLA TECAVÜZ DERSEN imanın Tehlikeye girer.


banner122

banner235

banner224

banner154

banner55