'Aslında HDP’yi kapatarak demokratik sistemi tümden kapatmayı hedefliyorlar'

HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, Saray'ın devreye koyduğu darbe sürecini daha da derinleştirmek için parti kapatmayı gündeme taşıyarak, psikolojik ortamı buna göre hazırlamaya çalıştığını belirtti. Buldan, "Aslında HDP'yi kapatarak,...

'Aslında HDP’yi kapatarak demokratik sistemi tümden kapatmayı hedefliyorlar'

HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, Saray'ın devreye koyduğu darbe sürecini daha da derinleştirmek için parti kapatmayı gündeme taşıyarak, psikolojik ortamı buna göre hazırlamaya çalıştığını belirtti. Buldan, "Aslında HDP'yi kapatarak,...

29 Temmuz 2015 Çarşamba 11:11
'Aslında HDP’yi kapatarak demokratik sistemi tümden kapatmayı hedefliyorlar'
banner208
HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, Saray'ın devreye koyduğu darbe sürecini daha da derinleştirmek için parti kapatmayı gündeme taşıyarak, psikolojik ortamı buna göre hazırlamaya çalıştığını belirtti. Buldan, "Aslında HDP'yi kapatarak, siyaset alanını ve demokratik sistemi tümden kapatmayı hedeflemektedirler." dedi.

Buldan ile İdris Baluken, Meclis'te HDP Grup Yönetim Salonunda basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın HDP'yi hedef alan açıklamalar yaptığını hatırlatan Buldan, siyasal tarihin ve toplumsal yaşamın en ciddi kırılmalarla karşı karşıya olduğu bir sürecin hep birlikte yaşandığını ifade etti. "Ülkemiz ne yazık ki, 7 Haziran seçim sonuçlarını geçersiz kılarak, kendi diktatörlük rejimini fiili olarak işletmeye çalışan 'Saray Devleti’nin demokrasiyi ve iç barışı tehdit eden darbe uygulamalarıyla karşı karşıyadır. İçinden geçmekte olduğumuz bu sürecin adı sivil bir darbedir." diyen Buldan, şöyle devam etti: "Devletin tüm imkân ve gücü Saray etrafında yasa dışı bir biçimde örgütlendirilmiştir. Bütün devlet kurumları Saray’a bağlanmıştır. Her şey Saray'dan planlanmaktadır. Parlamento, yargı, bürokrasi, siyaset kurumu, medya, özgürlükler, insan hakları ve barış 'Saray Devleti'nin tehdidi altındadır. Bugün hiçbir şekilde anayasal ve yasal yetkisi bulunmayan 'Saray Devleti' ile onun emrindeki taşeron hükümet 77 milyonun yaşamını ve ortak geleceğini tehdit eden kararlar almaktadır. 'Korsan Saray Devleti' ve yetkisiz geçici hükümet, ülkeyi çatışmalı bir ortama ve bölgesel bir savaşa doğru sürüklemektedir. Hedefleri; diktatörlük sistemlerini hayata geçirmek, hırsızlık ve yolsuzluk düzenlerini devam ettirmek, karıştıkları suçlardan, kirli işlerden dolayı hesap vermekten kurtulmaktır. Devreye koydukları bu darbe sürecini daha da derinleştirmek için parti kapatmayı gündeme taşıyarak, psikolojik ortamı buna göre hazırlamaya çalışmaktadırlar. Aslında HDP’yi kapatarak, siyaset alanını ve demokratik sistemi tümden kapatmayı hedeflemektedirler."

"PARTİ KAPATMAYI SAVUNANLAR DEMOKRASİDEN NASİBİNİ ALMAMIŞ DARBECİ ZİHNİYETLERDİR"

"Parti kapatmayı savunanlar demokrasiden nasibini almamış darbeci zihniyetlerdir." diyen Buldan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Darbeci zihniyetin bugünkü temsilcileri, milliyetçilerdir, AKP’lilerdir. Milliyetçilerin partisi 1980 darbesinde kapatılmıştır. AKP de 2008’de kapatma davası geçirmiştir. Bugün her ikisi Kenan Evren’in ruhunu siyasi çizgilerinde yaşatmak için yarış halindeler. Siyasi tarihimizin hafızası bu yüz karası zihniyetleri kaydetmektedir. AKP’nin yolsuzluklarından hesap soracağını söyleyerek, kendi seçmenini aldatan milliyetçilerin partisi, tüm hırsızlıkları bir kenara bırakmış, HDP’nin kapatılması için AKP’yle suç ortaklığı yapmaktadır. Parti kapatma koalisyonunun Saray’daki temsilcisi Erdoğan da dün, hukuku ayaklar altına alarak, yargıya, Parlamento'ya adeta talimat verircesine 'Gereğini yapın' demiştir. Her bir HDP’liyi bedel ödetmekle tehdit etmiştir. Bu beylik tavırlar olsa olsa bir korkunun, suçluluğun ifadesidir. Her şeyden önce HDP’ye oy veren milyonların iradesine yapılan bir saygısızlıktır. Hangi mevkide ve konumda olursa olsun HDP’yi ağzına alanlar, önce haddini ve konumunu bilmelidir. Bu halkın iradesi sahipsiz değildir."

"HIRSIZLIKLARINIZIN, EVDE SAKLADIĞINIZ MİLYAR DOLARLARIN HESABINI DAHA VERMEDİNİZ"

Hesap sorma cüretini gösteren ve bedel ödetmekle tehdit edenleri net bir şekilde uyardıklarını dile getiren Buldan, şunları söyledi: "Dünya alem de biliyor ki, siz hesap sorma konumunda değil, tam tersine hesap verme durumundasınız. Bu gerçeklikten kaçamazsınız. Yolsuzluklarınızın, hırsızlıklarınızın, evlerde sakladığınız milyar dolarların hesabını daha vermediniz. Sorumlusu olduğunuz Roboski, Gezi, Reyhanlı, Diyarbakır ve Suruç katliamlarının hesabı daha orta yerde duruyor. Türkiye’yi bölgesel çatışmanın içerisine sokan tehlikeli politikalarınızın hesabı daha görülmedi. IŞİD’e TIR’larla gönderdiğiniz silahların hesabı duruyor. Hoyratça kullandığınız örtülü ödeneğin, çerez parası diye yağmaladığınız kamu kaynaklarının hesabı dosyanızda bekliyor. Devletin tüm imkân ve olanaklarını kullanarak, anayasa ve yasalara aykırı bir biçimde cumhurbaşkanı sıfatıyla yaptığınız seçim çalışmalarının hesabı duruyor. Bütün bunların hesabını yargıda vermemiş bir zihniyetin, HDP’den hesap sorma hakkı ve haddi yoktur. IŞİD’le ilişkilerinden dolayı asıl yargı konusu yapılması gereken AKP’dir, Erdoğan ve Davutoğlu ikilisidir. Asıl bedel ödemesi gerekenler, HDP’nin kapatılmasını savunarak kendi suçlarını örtbas etmeye çalışanlardır. HDP’yi siyasi linç kampanyasının hedefi haline getirenlere çağrı yapıyoruz. Biz korkmuyoruz. Alnımız açık, başımız diktir. Dokunulmazlık zırhının arkasına sığınarak, siyaset yapan bir gelenekten gelmiyoruz. Bedel ödeyen, ama boyun eğmeyen, diz çökmeyen onurlu bir direniş mücadelesinin içerisinden geliyoruz. Eş Genel Başkanımızın dün grup toplantısında yaptığı çağrıda olduğu gibi biz sözümüzün arkasındayız. 80 vekilimizin imzasıyla bu açıklamanın hemen ardından dokunulmazlıklarımızın kaldırılması için Meclis Başkanlığına başvuruyoruz.

GELİN 550 VEKİLİN VE CUMHURBAŞKANI'NIN DOKUNULMAZLIKLARINI KALDIRALIM

Tüm Parlamento'ya da çağrı yapıyoruz. Gelin 550 vekilin tüm dokunulmazlıklarını kaldıralım. Herkes yaptığının hesabını versin. HDP’ye saldırmayı marifet sayan AKP ve MHP’ye çağrı yapıyoruz. Buyurun cesaretiniz, yüreğiniz, samimiyetiniz varsa tüm dokunulmazlıkları kaldıralım. Yolsuzluk, hırsızlık dosyaları dâhil herkesin dosyası açılsın. Cumhurbaşkanı'na da çağrı yapıyoruz: Verilemeyecek bir hesabınızın olmadığını düşünüyorsanız buyurun siz de Parlamento'ya başvurun ve dokunulmazlığınızın kaldırılmasını isteyin. Cesaretiniz var mı yok mu? Herkes, bütün dünya görsün."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner215

banner122

banner222

banner223

banner226

banner154

banner191

banner126

banner224

banner217

banner225