Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş: Krizi başlatanın krizi çözmesini istiyoruz

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, “Ekonomik yaptırımlar da ileride gelebilir ama biz işi daha ileriye götürmeden, bu krizi derinleştirmeden krizi başlatanın, krizi çözmesini istiyoruz." dedi.

Politika 14.03.2017, 21:20
Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş: Krizi başlatanın krizi çözmesini istiyoruz
banner257

ANKARA (AA) - Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, “Ekonomik ve başka alanlarda da yaptırımlar gelebilir. Şu anda biz Hollanda’dan yaptıkları bu yanlışlıkları düzeltmelerini bekliyoruz. Ekonomik yaptırımlar da ileride gelebilir ama biz işi daha ileriye götürmeden, bu krizi derinleştirmeden krizi başlatanın, krizi çözmesini istiyoruz.” dedi.

Kurtulmuş, CNN Türk’te gündeme ilişkin değerlendirmede bulundu, soruları cevapladı.

Hollanda-Türkiye arasındaki krize ilişkin alınan tedbirlerin hatırlatılmasının ardından ilave tedbirlerin olup olmayacağı yönündeki bir soru üzerine Kurtulmuş, bu krizin, çok derin, ciddi bir kriz olduğunu söyledi.

Krizi de Türkiye tarafı değil, Hollanda tarafının doğrudan, bilerek, kasten çıkardığına vurgu yapan Kurtulmuş, “Yaptıkları iş, hiçbir değer tarafından kabul edilemez. İnsan hakları, özgürlükler, siyasal katılım bakımından hele hele her ağızlarını açtıklarında söyledikleri Avrupa’nın ortak kültürel değerleri açısından asla kabul edilemez. Son derece barbarca, vahşice bir tutumdur. Bakanlarımıza yaptıkları tavırlar kabul edilemez.” diye konuştu.

“Biz bu davranışa bir tepki vereceğiz”

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ve Türk vatandaşlarına yönelik uygulamalara işaret eden Kurtulmuş, “Türkiye olarak rencide olduk, üzüldük hatta o gece sabaha kadar çok zor bir süreç geçirdik ama sonuçta biz bu davranışa bir tepki vereceğiz. Hollandalılar bu yaptıklarını telafi edene kadar biz bunu sürdüreceğiz. Hollandalılar özür dileyecek, bir şekilde bunları telafi edecekler ve ilişkilerimiz tekrar yürüyecek.” ifadelerine yer verdi.

Hollanda’da karşı siyasi yaptırım kararları alındığını anımsatan Kurtulmuş, “Ekonomik ve başka alanlarda da yaptırımlar gelebilir. Şu anda biz Hollanda’dan yaptıkları bu yanlışlıkları düzeltmelerini bekliyoruz. Ekonomik yaptırımlar da ileride gelebilir ama biz işi daha ileriye götürmeden, bu krizi derinleştirmeden krizi başlatanın, krizi çözmesini istiyoruz.” açıklamasında bulundu.

“Yapılan terbiyesizliği, barbarlığı, gaddarlığı hoşgörüyle karşılayacak değiliz”

Numan Kurtulmuş, “Türkiye özürle yetinmeyecek mi? Bir özür yeterli olmayacak mı?” sorusu üzerine de Hollanda’ya karşı yaptırımların birebir misilleme olduğunu söyledi.

Bu siyasi yaptırımlar sonucunda da Hollandalıların bir şekilde telafi etme yoluna gireceklerini ümit ettiklerini aktaran Kurtulmuş, bunun da Hollanda-Türkiye ilişkilerinin geleceği bakımından da Hollanda’nın menfaatlerine olan bir yol olduğunu belirtti.

Kurtulmuş, şöyle devam etti:

“Bakacağız, gözleyeceğiz. Biz o akşam yaşadığımız olayları sineye çekecek değiliz. Hiçbir şekilde bu yapılan terbiyesizliği, barbarlığı, gaddarlığı hoşgörüyle karşılayacak değiliz. Onun için de bu dört yaptırımı şimdi ortaya koyduk. Ümit ederiz ki gelişmeler olumlu seyreder. Bunun için diğer alanlarda gerektiğinde yaptırımlar yapılması için hazırlıklarımızı sürdürüyoruz.”

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, bir soru üzerine de CHP ve MHP’nin de tepkilerini olumu ve yerinde karşıladıklarını belirtti.

Hollanda’ya yönelik siyasi yaptırımları aktaran Kurtulmuş, “Diplomatik lisanda, uluslararası ilişkiler bakımından her iki ülke arasındaki şimdiye kadar gelen rutin ilişkilerin artık rutin seyrinde devam etmeyeceğini, bu ilişkilerin eskisi gibi devam etmeyeceğini bir yerde durdurulduğunu, dondurulduğunu ifade eden gelişmelerdir. Şimdi Hollanda’nın tavrına bakacağız. Onlar nasıl bir tepki verecekler?” şeklinde konuştu.

Hollanda’daki Türkiye büyükelçisinin geri çekilip çekilmeyeceği sorusu üzerine Kurtulmuş, “Şu aşamada değil. Oradaki büyükelçimiz diğer diplomatik misyonumuz oradaki çalışmaları sürdürecek. Birilerinin de orada kalıp Türkiye’nin menfaatlerini koruması lazım. Biz Hollanda büyükelçisini de ‘istenmeyen adam’ ilan etmedik. Ama gelmesini istemiyoruz.” dedi.

Kurtulmuş, Hollanda Başbakanı Rutte’nin, Başbakan Binali Yıldırım’a yemek teklifi ettiğinin doğru olup olmadığının sorulması üzerine de şu aşamada böyle bir şeyin söz konusu olmadığını söyledi.

“Daha önce böyle teklif gelmiş ise bu değerlendirilebilir bir teklif midir?” sorusuna karşılık da Kurtulmuş, “Biz resmi olarak herhangi bir toplantı görüşme ortaya çıktığında bunu teyit ederiz. Dün aldığımız karar, bakan ve üst düzey görüşmelerin askıya alınmasıdır. Dolayısıyla bunun şu aşamada söz konusu olması mümkün değil” diye konuştu.

"Neonazizmin neofaşizmin ayak sesleri geliyor"

Almanya’nın, Hollanda’nın tavrına tam destek verdiğinin hatırlatılmasının ardından "'Hollanda’ya tam destek veriyoruz' diyen ülkelere de Türkiye’nin benzer adımları Almanya’ya ve bu konuda diğer ülkelere de uygulaması söz konusu olur mu?" sorusuna karşılık Kurtulmuş, Türkiye’ye karşı bu tavrı asla benimsemediklerini söyledi. Türkiye’nin devlet aklıyla hareket ettiğini ancak esas bu şekilde davranması gerekenin Avrupa’daki ülkeler olduğunu söyleyen Kurtulmuş, Avrupa’da yükselen aşırı sağ tehdidin görülmesi gerektiğini aktardı.

Kurtulmuş, "Neonazizmin neofaşizmin ayak sesleri 'rap rap' geliyor. Eğer bu ırkçı siyasi akımların gölgesi altında kalırlarsa ve tedbir almazlarsa birkaç sene sonra Avrupa'daki makul siyasetçiler bu dalganın altında kalacaklardır. Bakanlarımıza propaganda hakkını vermeyenler bir müddet sonra aşırı sağ, aşırı ırkçı akımlar karşısında kendileri belki seçim kampanyası yapamaz hale gelecekler. Bunu görmeleri gerekiyor" diye konuştu.

"Çok kuvvetli destekler bekliyorduk"

AB'den gelen tepkilerin Türkiye’nin beklediği noktada olmadığı, bunun yanı sıra İslam dünyasından da sesin gelmediğinin hatırlatılmasının ardından, "Eğer bu saldırı bir anlamda İslam dünyasının bütününe yönelik bir saldırıysa bu sessizliğin sebebi nedir? Nasıl izah ediyorsunuz?" sorusu üzerine Kurtulmuş, şunları kaydetti:

"Bundan da son derece rahatsız olduğumuzu ifade edeyim. Burada çok kuvvetli destekler bekliyorduk. Avrupa içerisinden de İslam coğrafyasından da... İslam dünyasındaki halkların buna çok büyük bir tepki gösterdiğini biliyoruz ama hükümetlerin burada tepki göstermesi lazım. İslam İşbirliği Teşkilatının buna tepki göstermesi lazım. AB kurumsal yapısının tepki göstermesi lazım. Evet, sağdan soldan birtakım dostlarımızın sesleri duyuluyor ama bu ortak bir insanlık meseledir. İslam karşıtlığı, yabancı düşmanlığı açık ve organize bir şey. Kötülük, organize olmuş, çok kuvvetli, çok güçlü... Bu sadece Türkiye meselesi de değil. Bütün İslam coğrafyasının, bütün göç veren ülkelerin hatta bütün mazlum milletlerin ortak meselesidir. Buna bir yerde dur demek lazım. Beklediğimiz tepkileri göremedik ama dünyanın her yerinde de bu durumda Türkiye’ye destek veren insanlar olduğunu da biliyoruz."

"Şimdi ne oldu da birden bire hayır kampanyasının tarafı haline geldiler?"

Numan Kurtulmuş, Avrupa’daki propaganda yasaklarını Türkiye’nin zorladığı yönündeki iddiaların hatırlatılması üzerine de halkla buluşmaların, seçim kampanyalarının ilk kez yapılmadığını hatırlattı.

"Şimdi ne oldu da birden bire hayır kampanyasının tarafı haline geldiler?" diye soran Kurtulmuş, "Bunu da rahatlıkla söylüyorum. Avrupa’nın birçok yerinde PKK’lılar, FETÖ’cüler hayır ile ilgili birtakım toplantılar yaptıkları zaman kimse buna bir şey demiyor ama Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinin bakanları ya da TBMM’nin milletvekilleri oraya gittiği zaman evet derler ve bu yönde bir kampanya yaparlar endişesiyle buna mani olmaya çalışıyorlar." şeklinde konuştu.

"İnşallah bu karar uygulanmaz"

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, iş yerinde çalışanlara ilişkin dini sembol kararı hatırlatılarak, "Avrupa Adalet Divanının kararı hakkındaki görüşünüz nedir?" sorusu üzerine, şunları kaydetti:

"Bu kabul edilemez, asla Avrupa’nın hiçbir standardıyla bağdaşmaz, insani hiçbir değerle bağdaşmaz, insan özgürlüğüyle bağdaşmaz olan yüz karası bir karardır. Bunun kabul edilmesi mümkün değil. Bu aynı şey... 'Rap rap rap' gelen ayak seslerini her gün biraz daha güçlü gördüğümüz, İslam karşıtlığının, üretilmiş olan Müslüman korkusunun tezahürlerinden birisidir. Böylece aslında bu kararı verenler Avrupa’nın değerlerinin de köküne kibrit suyu ekiyorlar. İnşallah bu karar uygulanmaz, kuru bir karar olarak kalır."

"Türkiye buna seyirci kalmaz"

Münbiç’teki gelişmeler konusunda bir soru üzerine de Kurtulmuş, şu değerlendirmede bulundu:

"Bu konudaki tavrımız çok net ve açık. Biz, Suriye’nin kuzeyinde Kürt kardeşlerimizin varlığından rahatsız değiliz. Orada yüzlerce senedir yaşıyorlar. Bizim rahatsız olduğumuz orada bir terör örgütünün devlet kurma iddiasıdır. Buna müsaade edemeyiz. Bu, Suriye’nin toprak bütünlüğünü de ortadan kaldıracak bir şeydir. Türkiye’nin güvenliğini de tehlikeye atacak bir şeydir. Bu otonomi ilanlarını geçersiz kabul ediyoruz. Bizim için anlamsızdır, hiçbir değeri yoktur, bunun uygulanabilir tarafı da yoktur. Türkiye şu anda hem sahada hem masadadır."

Kurtulmuş, "Bu adım devam ederse Türkiye müdahale eder mi?" sorusuna cevap verirken de devam etmemesi için Türkiye’nin çok net bir şekilde sürdürdüğü Fırat Kalkanı Operasyonu bulunduğunu söyledi.

Bölgede, bazı güçlerin, şımarık çocuk pozisyonunda hareket etmeye kalkmaması gerektiğini ifade eden Kurtulmuş, "Münbiç’ten de Rakka’dan da Arapları çıkaralım, yerine başka bir unsuru koyalım. Bu kabul edilemez, Türkiye buna seyirci kalmaz."

Muhabir: Ali Kemal Akan

Yorumlar (0)
23°
açık
Günün Anketi Tümü
Sizce hangi başkan daha başarılı?
Sizce hangi başkan daha başarılı?
Namaz Vakti 16 Temmuz 2020
İmsak 03:35
Güneş 05:17
Öğle 12:43
İkindi 16:35
Akşam 20:00
Yatsı 21:35
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 32 66
2. Trabzonspor 32 62
3. Sivasspor 32 57
4. Beşiktaş 32 56
5. Galatasaray 32 52
6. Alanyaspor 32 51
7. Fenerbahçe 32 50
8. Gaziantep FK 32 42
9. Antalyaspor 32 41
10. Göztepe 32 39
11. Kasımpaşa 32 39
12. Gençlerbirliği 32 36
13. Denizlispor 32 35
14. Konyaspor 32 33
15. Malatyaspor 32 32
16. Çaykur Rizespor 32 32
17. Kayserispor 32 32
18. Ankaragücü 32 29
Takımlar O P
1. Hatayspor 33 63
2. Erzurum BB 33 59
3. Adana Demirspor 33 58
4. Akhisar Bld.Spor 33 57
5. Bursaspor 33 56
6. Fatih Karagümrük 33 53
7. Altay 33 51
8. Keçiörengücü 33 47
9. Ümraniye 33 44
10. Giresunspor 33 44
11. Menemen Belediyespor 33 43
12. İstanbulspor 33 40
13. Balıkesirspor 33 38
14. Altınordu 33 36
15. Boluspor 33 30
16. Osmanlıspor 33 27
17. Adanaspor 33 21
18. Eskişehirspor 33 12
Takımlar O P
1. Liverpool 35 93
2. Man City 35 72
3. Chelsea 35 60
4. Leicester City 35 59
5. M. United 34 58
6. Wolverhampton 35 55
7. Sheffield United 35 54
8. Tottenham 35 52
9. Arsenal 35 50
10. Burnley 35 50
11. Everton 35 45
12. Southampton 34 44
13. Newcastle 35 43
14. Crystal Palace 35 42
15. Brighton 35 36
16. West Ham 35 34
17. Watford 35 34
18. Bournemouth 35 31
19. Aston Villa 35 30
20. Norwich City 35 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 35 80
2. Barcelona 36 79
3. Atletico Madrid 36 66
4. Sevilla 36 66
5. Villarreal 36 57
6. Getafe 36 54
7. Real Sociedad 36 54
8. Athletic Bilbao 36 51
9. Valencia 36 50
10. Granada 35 50
11. Osasuna 36 48
12. Levante 36 43
13. Real Betis 36 41
14. Real Valladolid 36 39
15. Eibar 36 39
16. Celta de Vigo 36 36
17. Deportivo Alaves 36 36
18. Leganés 36 32
19. Mallorca 36 32
20. Espanyol 36 24