Çelik, sosyal güvenlik merkezi binası açılışına katıldı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Türkiye’de sosyal güvenlik müesseseleri ile çok uğraşıldığını belirterek, siyasetçilerin oy devşirebilmek için en kolay bulduğu merkezlerin başında sosyal güvenlik kurumlarının geldiğini...

Politika 31.01.2015, 16:41
Çelik, sosyal güvenlik merkezi binası açılışına katıldı
banner257
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Türkiye’de sosyal güvenlik müesseseleri ile çok uğraşıldığını belirterek, siyasetçilerin oy devşirebilmek için en kolay bulduğu merkezlerin başında sosyal güvenlik kurumlarının geldiğini söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Ardeşen ilçesi Sosyal Güvenlik Merkezi binası açılışına katıldı.
Halk oyunları gösterisinin ardından konuşan Bakan Çelik, 1991 yılında insanların 38 yaşında emekli olma imkanı elde ettiği günler yaşandığını hatırlattı. Çelik, şunları ifade etti:

"O şartlarda emekli olan insanlarımız sevindiler, ‘ne güzel delikanlı yaşta emekli olduk’ dediler. Kendileri için güzel bir tablo idi. Ama çocuklar ne olacaktı, torunlar ne olacaktı, ülke ve gelecek ne olacaktı? Bunu düşünmediler ‘ben emekli olayım da 38 yaşında gerisi önemli değil’ dediler. Böyle bir yaklaşım olabilir mi? Bu sürdürülemezdi ve sürdürülemedi. 1991 yılına kadar hiç açığı olmayan bu kurumların o tarihten sonra kartopu gibi çığa dönüşen çok büyük açıkları meydana gelmeye başladı. Neredeyse emekli maaşlarını ödeyemeyecek şekilde hazineyi zorlayan bir kurum haline geldiler. Oysa hiç borcu ve açığı yoktu. Yanlış politikalar ve oy avcılığı maalesef kurumları buraya sevk etti. Bugün cumhurbaşkanı yaptığınız eski başbakanımız bizi bu görevlere getirdiğinde bize ‘buralarda siyaset olmaz. Halkın hizmetinde olan kurumlar olarak yapılması gerekenler, bizi acıtsa da vatandaşın çok da hoşuna gitmese de doğruyu yapmanız gerekiyor ki nesillere bir fatura kesmeyelim’ dedi Bu reform 2008 yılında gece gündüz demeden yapılan çalışmalar sayesinde gerçekleşti. Şimdi artık kurumlar yok Sosyal Güvenlik Kurumu var. Bu kurum sizlerin sağlığı için 60 milyar lira harcayarak. Geçen yıl 55 milyar harcadık. Kimin için vatandaş için. Nereden elde ediyoruz bu imkanları. Bu imkanlar geçmişte uygulanan yanlış politikalara dur dediğimiz için elde ettiğimiz prim gelirlerini iyi değerlendirdiğimiz için sağlığa bu derece büyük bir kaynak ayırma imkanımız oldu.”

Bakan Çelik ve beraberindekiler, daha sonra Ardeşen Sosyal Güvenlik Kurumu merkezinin kurdelesini keserek hizmete açtı.


Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Fatih Mehmet Erkoç mu, Hayrettin Güngör mü?
Fatih Mehmet Erkoç mu, Hayrettin Güngör mü?