CHP, Diyanet'in dolar tarifesine geçmesi sebebiyle kanun teklifi verdi

Hac fiyatlarını Euro üzerinden belirleyen Diyanet İşleri Başkanlığı, dolardaki yükselişi görünce tarife değiştirdi. CHP, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Hac farizesi için dolar uygulamasına geçmesi sebebiyle vatandaşların bu durumdan...

CHP, Diyanet'in dolar tarifesine geçmesi sebebiyle kanun teklifi verdi

Hac fiyatlarını Euro üzerinden belirleyen Diyanet İşleri Başkanlığı, dolardaki yükselişi görünce tarife değiştirdi. CHP, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Hac farizesi için dolar uygulamasına geçmesi sebebiyle vatandaşların bu durumdan...

11 Mart 2015 Çarşamba 11:56
CHP, Diyanet'in dolar tarifesine geçmesi sebebiyle kanun teklifi verdi
Hac fiyatlarını Euro üzerinden belirleyen Diyanet İşleri Başkanlığı, dolardaki yükselişi görünce tarife değiştirdi. CHP, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Hac farizesi için dolar uygulamasına geçmesi sebebiyle vatandaşların bu durumdan zarar görmemesi için "Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi" verdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu tarafından verilen teklifin gerekçe bölümünde, "Hacı adayları yıllardır hac ücretlerini Avro cinsinden ödemekteydiler. 2014 yılının Kasım ayında “Bakanlıklararası Hac ve Umre Kurulu” tarafından alındığı belirtilen karar ile 2015 yılı Hac ücretlerinin hacı adaylarından Avro yerine, Amerikan Doları cinsinden tahsil edileceği açıklanmıştır. Ancak bu kararın alındığı 2014 Kasım ayından, Hacı adaylarının kesin kayıt yaptırmaları gereken ay olan 2015 Mart ayına kadar dolar kuru 2.20 TL seviyelerinden 2.64 TL’ye yükselerek yüzde 20’lik olağanüstü bir artış sergilemiştir. Bu artışın sonucu olarak Avro’dan Dolara geçiş yapılmasaydı bugün itibariyle Hac ziyareti için kişi başına normal konaklamada 7850 TL (2 bin 780 Avro karşılığı) ödeyecek olan bir yurttaşımız, bu değişiklik nedeniyle kişi başı 9500 TL (3 bin 600 dolar karşılığı) ödemek zorunda kalacaktır. Yani 2015 yılında Hacca gitmek isteyen yurttaşlarımız, bu karar ve mevcut Hükümetin oluşturduğu siyasi ve ekonomik istikrarsızlık sebebiyle kişi başı yaklaşık 1600 Türk Lirası fazla ödemek zorunda kalacaktır. Türkiye’den 2015 yılında Hacca gideceklerin sayısının 55 bin olduğu düşünüldüğünde, vatandaşlarımızın uğrayacağı toplam zararının 90 milyon TL’yi bulacağı hesaplanmaktadır. Bunun anlamı, öngörülmeyen kur artışları dikkate alınmadan belirlenen ücretler ve siyasetçilerin ekonomi yönetimini istikrarsızlığa sürüklemesinin maddi yükünün yurttaşların sırtına yüklenmesidir. Vatandaşın parasıyla finanse edilen toplantılarda ekonomi yönetimine çekilen restlerin, oluşturulan siyasi istikrarsızlığın faturası Hacca giden yurttaşlara kesilmektedir. Bir kamu kuruluşu olan ve dolayısıyla ticari kaygılarla değil, toplumsal yararı düşünerek hareket etmesi gereken Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ve Bakanlıklar arası Hac ve Umre Kurulu’nun Hükümet ve Cumhurbaşkanı tarafından yaratılan siyasi ve ekonomik istikrarsızlıktan doğan zararı Hacı adaylarına fatura etmesi kabul edilemez. Kutsal vazifelerini yerine getirmenin özlemi içindeki yurttaşlarımızın mağduriyetlerini önlemek için Avro yerine ABD doları olarak belirlenen 2015 yılı Hac ücretlerinin, hiç olmazsa bu kararın alındığı Kasım 2014’teki Merkez Bankası ABD Dolar kurları üzerinden hesaplanması, kur artışından kaynaklanacak maliyetlerin ise Diyanet İşleri Başkanlığı bütçesinden karşılanması yerinde olacaktır." denildi.

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI KURULUŞ VE GÖREVLERİ HAKKINDA KANUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 22/6/1965 tarihli ve 633 sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“GEÇİCİ MADDE 19- 2015 yılı için belirlenen hac ücretleri, Merkez Bankası’nın 28 Kasım 2014 günkü ABD Doları kuru üzerinden hesaplanır ve Türk Lirası olarak tahsil edilir. Kur farkı nedeniyle ortaya çıkacak maliyet artışları Diyanet İşleri Başkanlığı bütçesinden karşılanır.”

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.
Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner122

banner215

banner124

banner154

banner126