CHP'li Tekin'den Bakan Şimşek'e mektup: Olmaz mı, bal gibi olur

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Sekreteri Gürsel Tekin, "Seçim beyannamemizin açıklandığı günden itibaren rutin hale getirdiğiniz yersiz, temelsiz açıklamalarınızı ilgi ve fakat daha çok hayretle izliyorum." diyerek Maliye Bakanı Mehmet...

CHP'li Tekin'den Bakan Şimşek'e mektup: Olmaz mı, bal gibi olur

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Sekreteri Gürsel Tekin, "Seçim beyannamemizin açıklandığı günden itibaren rutin hale getirdiğiniz yersiz, temelsiz açıklamalarınızı ilgi ve fakat daha çok hayretle izliyorum." diyerek Maliye Bakanı Mehmet...

05 Mayıs 2015 Salı 11:19
CHP'li Tekin'den Bakan Şimşek'e mektup: Olmaz mı, bal gibi olur
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Sekreteri Gürsel Tekin, "Seçim beyannamemizin açıklandığı günden itibaren rutin hale getirdiğiniz yersiz, temelsiz açıklamalarınızı ilgi ve fakat daha çok hayretle izliyorum." diyerek Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e mektup gönderdi. Tekin, "Olmaz mı, bal gibi olur. Yeter ki doğrudan, milletten yana politika uygulayın. İktidarınızın bu son günlerinde çalışmalarınızda daha dikkatli ve daha az partizan olmanız temennisi ile kolaylıklar dilerim." dedi.

Bakan Şimşek’in 'CHP, Türkiye'yi IMF'ye muhtaç edecek', 'Hazine batacak' şeklindeki sözlerinin amacını aşan, gerçekle ilgisi bulunmayan ancak Bakan'ın yakın tarih bilgisindeki kara delikle izah edebileceğini söyleyerek eleştiren Gürsel Tekin, şöyle devam etti: "Çünkü yanlış politikalarla ülke ekonomisinde hasar yaratan ve IMF'ye avuç açan iktidarların tamamı sizin partinizin rol modeli seçtiği politikacı ve liderler tarafından kuruldu, yönetildi. Bize gelince, haberdar edilmediğiniz inancıyla hatırlatayım; Türkiye'yi tarihinin en derin krizinden kurtaran Kemal Derviş -ki yurt dışında piyasa profesyoneli olarak çalıştığınız günlerde öve öve bitiremediğiniz bir isimdir- CHP iktidarında ekonomi yönetimini üstlenecektir. Yine aynı günlerde Kemal Derviş'e mesai arkadaşlığı eden Faik Öztrak gibi değerli teknokrat ve siyasetçiler CHP saflarındadır. Çok daha önemlisi, Cumhuriyet Halk Partisi'nin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Maliye Bakanlığı'ndaki görev süresi sizin üç katınızı bulur. Liderimiz, kendi ifadesiyle, bütçe hazırlamayı, vergi toplamayı, yerinde harcama yapmayı en iyi bilen 10 isimden birisidir."

'DOĞRUDAN, MİLLETTEN YANA TERCİH KULLANIN'

'Sayın Bakan' hitabıyla mektubunu sürdüren CHP’li Tekin, "Gelin biraz bütçeden söz edelim. Bütçe tercihler, politikalar, tahminler toplamıdır.
Tercih derken neyi kastediyorum, açayım. Mesela bütçe kaynaklarını Saray inşaatına ayırmak bir tercihtir. Emekliye her bayramda bir maaş ikramiye vermek diğer bir tercih. Sizin tercihiniz bütçenizde açık seçik bellidir. Yine de Saray için sizin açıkladığınız gibi milyarlar harcanmasaydı... O parayla her on emekliden birisine iki maaş ikramiye ödenebilirdi. Yani emekliye gerekli kaynak Sizin bütçenizde bile var. Sadece maaş yerine Saray harcama kaleminde saklı. Lütfen, lüks harcama ile gerçek ihtiyaç sahipleri arasındaki farkın idrakine varın. Makam aracı, uçak, at çiftliği saltanatına gözünüz doysun artık. Doğrudan, milletten yana tercih kullanın." çağrısında bulundu.

'BÜTÇELER, POLİTİKALARIN AYNASIDIR'

Bütçelerin, politikaların aynası olduğunu vurgulayan CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, şu örnekleri sıraladı: "Örneğin mazot fiyatını ele alalım. Sizin politikanız ortada. Yata ucuz, çiftçiye pahalı mazot satıyorsunuz. CHP de ‘bu politika değişecek’ diyor. Yanlışlık bunun neresinde? Dahası 1 lira 21 kuruşa mal edilen mazotu... Vergilerle 4 liraya satıyorsunuz. Aradaki farkı havuza aktarıp, hortumla yandaşa dağıtıyorsunuz. CHP iktidarında o hortum kesilecek. O havuz kuruyacak. Haraç gibi haksız yükler kalkınca mazot ucuzlayacak. Çiftçi üretecek, kazanacak, ülke kalkınacak. Olmaz mı, bal gibi olur. Yeter ki doğrudan, milletten yana politika uygulayın."

Tekin, bütçenin gelecekteki gelir ve gider tahminlerine dayandığına da işaret ederek, "Ayrılan kaynaklar da, bu tahminlerin eseridir. Daha bir kere bile enflasyon hedefini tutturamadınız. Her defasında çalışanı, emekliyi ezdiniz, geçtiniz. Biz sizin 13 yıllık borcunuzu ödemeye geliyoruz. Asgari ücretliye, emekliye insanca bir yaşam... Yaşanacak bir Türkiye için hazırız. Çünkü tercih ve politikalarımız doğru, milletten yanadır." dedi.

'ÇALIŞMALARINIZDA DAHA DİKKATLİ VE DAHA AZ PARTİZAN OLMANIZ TEMENNİSİ İLE KOLAYLIKLAR DİLERİM'

CHP'nin sosyal devleti yeniden kurmak için harcayacağı kaynağın toplamının belli olduğunu vurgulayan Gürsel Tekin, Bakan Şimşek’e yazdığı mektubunu, "Dört yıllık iktidarımızın sonunda gelinecek noktada millete ödenecek borcun yekunu... Cebinizdeki her 100 liranın sadece 2.5 lirasından fazla değildir. Sosyal demokrat bir iktidarda bu kadar fedakarlığa hazır olun derim. İktidarınızın bu son günlerinde çalışmalarınızda daha dikkatli ve daha az partizan olmanız temennisi ile kolaylıklar dilerim." ifadeleriyle tamamladı.
Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner122

banner215

banner124

banner154

banner191

banner126