CHP, mağdur eden MEB yönetmeliklerini Başbakan Davutoğlu'na sordu

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmesine İlişkin Yönetmelik ile Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği uygulanmasındaki mağduriyetleri TBMM gündemine...

CHP, mağdur eden MEB yönetmeliklerini Başbakan Davutoğlu'na sordu

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmesine İlişkin Yönetmelik ile Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği uygulanmasındaki mağduriyetleri TBMM gündemine...

13 Temmuz 2015 Pazartesi 11:53
CHP, mağdur eden MEB yönetmeliklerini Başbakan Davutoğlu'na sordu
banner208
CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmesine İlişkin Yönetmelik ile Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği uygulanmasındaki mağduriyetleri TBMM gündemine taşıdı.

"MEB'de siyasal kadrolaşma amaçlı yönetmeliklerin uygulanması derhal durdurulmalıdır. Öğretmenlere rotasyon uygulamasinda zararların telafisi mümkün değildir.” vurgusunu yapan Levent Gök, “Milli Eğitim Bakanlığı’nda Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmesine İlişkin Yönetmelik uygulamasına tepkiler sürerken, öğretmenlerin 30 Eylül 2015 tarihi itibariyle aynı eğitim kurumunda azami çalışma süresine bağlı yer değiştirme işlemlerinin, Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği hükümleri doğrultusunda başlayacağı da duyurulmuş bulunmaktadır.” dedi.

CHP’li Gök, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yazılı olarak cevaplaması için TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde şu 7 soruyu yöneltti

“Aynı eğitim kurumunda 30 Eylül 2015 tarihi itibarıyla toplam 15 yıl görev yapan öğretmenleri, azamî çalışma süresine bağlı yer değiştirme isteğinde bulunmaya mecbur bırakan bu yönetmeliğin bir zorla sürgün yönetmeliği olduğuna ilişkin iddialar doğru mudur?

Görev yaptıkları okullarda başarılarıyla ün yapmış, büyük deneyim kazanmış, aranan otorite konumuna yükselmiş öğretmenleri, onların öğrencilerini ve velileri mağdur eden bu uygulamaya son verilmesi için ilgililere bir talimat vermeyi düşünüyor musunuz?

Önceki uygulamalarla eğitim yöneticilerini tasfiye ederek yerlerine siyasal iktidara yakın, iktidarın doğrudan kontrol edeceğini varsaydığı kadroları eğitim yöneticisi yapan iktidarınızın şimdi deneyimli öğretmenleri sürgün etmekle, çalışma ortamını, öğretmenlerin aile düzenini ve öğrencilerle velilerin moral değerlerini altüst etmeye yönelen tutumunda hangi toplumsal kazanç bulunmaktadır?

Danıştay’ın 1709 şube müdürü ile ilgili kararı başta olmak üzere, okul müdür ve müdür yardımcılarının haksız yere görevden alındığına ilişkin kararlarını yok sayan, seçimlerden sonra geçici konumda bulunan siyasal iktidarca yeni müdür ve yardımcılar belirlenirken yeni hükümetin yetkisini gasp edercesine yangından mal kaçırma anlayışı içinde acil atamalar yapan Milli Eğitim Bakanlığı uygulamalarını ne zaman durduracaksınız?

Rotasyona tabi tutulurken çalıştıkları okul unvan ve niteliğinin farklı olmasını dikkate almaksızın aynı okulda kıdem hesabı yapan bakanlığın öğretmenlerin mağduriyetinden umduğu bilinmedik bir yarar varsa bunun kamuoyu ile paylaşılması için bir talimat verecek misiniz?

Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmesine ilişkin Yönetmeliğin uygulanmasında mülakat ya da sözlü sınav gibi siyasal kadrolaşma öngörülü, tamamen siyasi referans ve siyasal aidiyetlerin belirleyici olduğu değerlendirmeleri geçersiz sayan yargı kararlarına uyulmasını sağlayacak mısınız?

Öğretmenleri, eşlerini ve çocuklarının konumlarını, temelinden sarsan, kurulu düzenlerini bozarak verimsiz bir alan yaratmaya yönelik rotasyon uygulaması, aynı zamanda öğrencileri ve velileri de çok olumsuz etkileyeceğinden telafisi güç zararları şimdiden engellemek bakımından rotasyon uygulamasının yeni siyasal iktidarın değerlendirmesine bırakılması için durdurmayı düşünüyor musunuz?”
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner124

banner122

banner215

banner222

banner223

banner226

banner154

banner191

banner126

banner224

banner217

banner225