CHP Milletvekili Arslan: O selfie hatalarının aynası oldu

CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan, kapağı gerekçe gösterilerek baskına uğrayan ve dağıtımı engellenen Nokta dergisine yapılan operasyona sert tepki gösterdi. Arslan, kapaktaki fotomontajın, hükümetin hatalarının aynası olduğunu iddia...

CHP Milletvekili Arslan: O selfie hatalarının aynası oldu
CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan, kapağı gerekçe gösterilerek baskına uğrayan ve dağıtımı engellenen Nokta dergisine yapılan operasyona sert tepki gösterdi. Arslan, kapaktaki fotomontajın, hükümetin hatalarının aynası olduğunu iddia etti. Demokratik bir ülkede basın kuruluşlarının manşeti, kapağı ve haberinin iktidarın sopasıyla düzeltilemeyeceğini söyleyen Arslan, "Demokratik rejimlerin en temel göstergesi, devleti yönetenlerin basına karşı tavrında kendisini gösterir, basının eleştirisi ve yorumuna tahammülle görüntülenir. Bu tavrı gösterdiğiniz ölçüde özgürlükçü sayılırsınız. Devletin görevi, basına baskı yapmakla değil, basın kuruluşlarına yönelecek her türlü saldırıyı defetmekle olur. Cumhuriyet tarihimizde hiç görülmediği kadar basına baskının egemen olduğu bir dönemden geçiyoruz. İşte bu utanç gecesi, basına baskıda son noktadır." dedi.

'BASINA BASKI 12 EYLÜL'DEN FAZLA'

Gazetecilerin işsizlikle, tutsaklıkla, Maliye'yle, şiddetle ve yoklukla imtihan edildiğini öne süren CHP Milletvekili Arslan, "Bizzat Cumhurbaşkanı'nın ve havuz yazarlarının ağzından tehdit edilen gazetecilerin sözleri ve kalemleri kırılmak istenmektedir. Geçen hafta Hürriyet’e, dün gece ise Nokta dergisine reva görülen baskın, basın tarihimizin utanç verici gecesi olarak kayda geçmiştir. Basın tarihimizde her dönem kapakları ve manşetleriyle gündem belirlemiş Nokta, 12 Eylül döneminin baskıcı askerî rejiminde bile, YÖK baskısı altında ve otoriter dönemlerde dahi kapaklarıyla öne çıkmayı başarmış, siyaset dünyasında da birçok defa hoşgörüyle karşılanmıştır. Siyasetçilerin yapıp ettiklerini günışığına çıkaran Nokta, bu hafta da ülkemizi kan gölüne çeviren, demokrasiyi uçurumdan yuvarlayan yanlış adımların temel sorumlusu Recep Tayyip Erdoğan’a ayna tutmuştur." diye konuştu. Nokta'nın toplatılan nüshasıhıh kapağındaki montaj fotoğrafın, Türkiye'nin aynasına dönüştüğünü iddia eden Kazım Arslan, "O kapakla Erdoğan’ın Türkiye’de yol açtığı kahredici tablo açığa vurulmuştur. Seçim sonuçlarını hazmedemeyen, milli iradeyi hiçe sayan, rafa kaldıran, Meclis’i hırsları uğruna fesheden Cumhurbaşkanı, çözüm süreci adı altında başlatılan çözülme süreciyle terör örgütünün silah depolamasına zemin hazırlamıştır. Erdoğan ve ekibi, bu kapağa baktıkça kendi hatalarına selfie yapıyorlar. Bu yüzden kızgınlar, bu yüzden telaş içindeler. Milyonların bu dergiye ulaşımı engellenmek isteniyor ama gelin görün ki bu medya çağında bir yerden baskı kursanız, iletişim kanalları başka bir yerden sizin hatalarınızı yüzünüze vuruyor, milyonların telefonuna o selfieniz akmaya devam ediyor." dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner240

banner227

banner154

banner224