CHP Milletvekili Çıray: AKP döneminde uyuşturucu patladı

CHP İzmir Milletvekili ve PM Üyesi Aytun Çıray, başta bonzai olmak üzere uyuşturucu madde kullanımındaki korkutucu rakamları açıkladı. Konuyla ilgili resmi verilerden kapsamlı bir rapor hazırlayan Çıray, “AKP’nin hakim kıldığı zorbalık...

CHP Milletvekili Çıray: AKP döneminde uyuşturucu patladı

CHP İzmir Milletvekili ve PM Üyesi Aytun Çıray, başta bonzai olmak üzere uyuşturucu madde kullanımındaki korkutucu rakamları açıkladı. Konuyla ilgili resmi verilerden kapsamlı bir rapor hazırlayan Çıray, “AKP’nin hakim kıldığı zorbalık...

23 Şubat 2015 Pazartesi 10:46
CHP Milletvekili Çıray: AKP döneminde uyuşturucu patladı
CHP İzmir Milletvekili ve PM Üyesi Aytun Çıray, başta bonzai olmak üzere uyuşturucu madde kullanımındaki korkutucu rakamları açıkladı. Konuyla ilgili resmi verilerden kapsamlı bir rapor hazırlayan Çıray, “AKP’nin hakim kıldığı zorbalık rejimi ve işsizlik, gençlerimizi vurdu. Kindar nesil yetiştirme arzusu, gençlerimizde uyuşturucu kullanımını arttırdı. Birçok kişinin ve ailenin hayatını karartan alkol ve uyuşturucu kullanımı hızla artıyor.” dedi. AKP’nin, söylemleri dışında bütün bunlara kayıtsız kaldığını ifade eden Çıray, Sağlık Bakanı Mehmet Müzezzinoğlu’na, dört ay önce bonzai konusunda verdiği soru önergesinin da hala cevaplanmadığını söyledi.

YEDİ KAT ARTIŞ

2007 yılında 38 bin 61 olan madde bağımlılığı merkezlerinde tedavi görenlerin sayısının, 2013’te yedi kat artarak 258 bin 441’e çıktığını belirten Milletvekili Çıray, “Kalitesiz eğitim sistemi, işsizliğin ortaya çıkardığı gelecek kaygısı ve çocukların yetiştirilme tarzlarına bakıldığında, madde ve uyuşturucu bağımlılığının neden gittikçe arttığı anlaşılacaktır.” diye konuştu. Türkiye’nin kötü yönetilmesiyle ortaya çıkan olumsuzlukların, madde bağımlılığının en önemli sebeplerinden birincisi olan Türk aile yapısının bozulmasına sebep olduğunu söyleyen Çıray, şu bilgileri verdi: “TÜİK’in verilerine göre uyuşturucuyla ilgili suçlardan cezaevlerine girenlerin sayısı, 2009-2013 yılları arasında yüzde 355 oranında artış kaydederek 2 bin 605’ten 11 bin 851’e kadar çıktı. Uyuşturucu madde ticareti yaptıkları için cezaevlerine girenlerin sayısı, bu dönemde yüzde 482 oranında artarak bin 576’dan 9 bin 177’ye, uyuşturucu kullanma ve satın alma suçlarından girenler ise yüzde 160 oranında artarak bin 9’dan 2 bin 674’e çıktı. 2010’da ortaya çıkan ve bonzai ismiyle bilinen sentetik uyuşturucunun kullanımında, bugüne kadar yüzde 300 artış oldu. Adeta bir bonzai patlaması yaşanmaktadır.”

'CEZAEVLERİNİ DOLDURDULAR'

CHP PM Üyesi Çıray, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre 3 Şubat 2015 tarihi itibariyle cezaevlerinde bulunan 162 bin 261 tutuklu ve hükümlüden 28 bin 312’sinin, uyuşturucuyla ilgili suçlardan cezaevlerinde bulunduğunua dikkat çekerek, “Bunların 304’ünü ise çocuklar oluşturuyor.” dedi. Emniyet Genel Müdürlüğü verilerine göre ise polise yansıyan uyuşturucu vakalarının 2009-2013 yılları arasında yüzde 111,3 oranında arttığını kaydetti. 2009 yılında 46 bin 816 olan uyuşturucuyla ilgili vaka sayısının, 2013 yılında 98 bin 933’e yükseldiğini açıklayan Çıray, “Uyuşturucuyla ilgili sanık sayısı da aynı dönemde yüzde 90,7 oranında artış gösterdi. 77 bin 654 olan 2009 yılındaki şüpheli sayısı, 2013 yılında 148 bin 121’e çıktı.” dedi.

'GENÇLERİ HARCATMAYACAĞIZ'

Aytun Çıray, CHP olarak en büyük zenginlik olan genç ve dinamik nüfusun böyle harcanmasına izin vermeyeceklerini belirterek, “Onların kötü alışkanlıklarla geleceklerinin karartılmasını engelleyeceğiz. Bunun en önemli çaresi de onların mutluluğu arayıp bulmalarının önündeki engelleri kaldırmaktır. Bağımlılığın çok kapsamlı, çok bileşenli bir toplumsal sağlık sorunu olduğunun bilincindeyiz. Bunun için makro ve mikro tedbirlere ihtiyaç vardır.“ şeklinde konuştu. Çıray, CHP iktidarında uyuşturucuyla mücadelede şu eylem planını uygulayacaklarını kaydetti:

"1. Türkiye’yi doğru yönetecek ve ilk olarak üretim ekonomisine geçerek işsizliği ortadan kaldıracak.
2. 'Bal tutan parmak yalar' ve 'Çalıyor ama çalışıyor' anlayışlarını tarihe gömeceğiz. Üreterek paylaşılan adil bir ekonomik modelle gelir dağılımında adaletsizliği ortadan kaldıracağız.
3. Başta Aile Sigortası olmak üzere milletimizi ne merde ne namerde muhtaç etmeyeceğiz ve onları başı dik olarak yaşatarak moral değerlerini yükselteceğiz.
4. Gençlerimizin doğru şekilde eğitim alabilmeleri için eğitim sistemi baştan sona yeniden düzenlenecek. Devlet okullarının eğitim kalitesi, özel okulların üzerine çıkarılacaktır.
5. Çocukları ve gençleri uyuşturucu batağından korumak için mücadele eden sivil toplum örgütlerini teşvik edip onlarla sıkı bir işbirliği yapacağız.
6. Psikolojik danışma merkezlerini ilçelere kadar yayarak, madde bağımlılığı konusunda gönüllü eğitmenleri eğiteceğiz. Sadece çocuklarımızı değil, anne ve babaları da eğitime tâbi tutacağız.
7. Bireysel hak ve özgürlükleri geliştirerek, zorbalık rejiminin neden olduğu toplumsal depresyonu ortadan kaldıracağız.
8. Emniyet teşkilatlarının. uyuşturucu satıcılarını yakalamaları için imkan ve kabiliyetini en üst düzeye çıkaracağız."
Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner122

banner215

banner124

banner154

banner126