Gemi işletmeciliği faaliyeti gösteren firmalara özel uygulamanın sebebi nedir?

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından yazılı olarak cevaplanması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı'na soru önergesi verdi. 28 Şubat 2015 tarihli...

Gemi işletmeciliği faaliyeti gösteren firmalara özel uygulamanın sebebi nedir?

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından yazılı olarak cevaplanması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı'na soru önergesi verdi. 28 Şubat 2015 tarihli...

22 Mart 2015 Pazar 10:47
Gemi işletmeciliği faaliyeti gösteren firmalara özel uygulamanın sebebi nedir?
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından yazılı olarak cevaplanması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı'na soru önergesi verdi.

28 Şubat 2015 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Kredi Garanti Kurumlarına Sağlanacak Hazine Desteğine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkındaki Bakanlar Kurulu Karar kapsamında Hazine Müsteşarlığı; Küçük ve Orta Boy İşletmeleri (KOBİ), kadın girişimcileri, seyahat acenteleri ve gemi inşa ve/veya gemi işletmeciliği alanında faaliyet gösterenlere para desteğinin sağlayanacağını dile getiren Tanrıkulu, "Kararda gemi tanımlamasının 1000 DWT (Dedveyt ton) veya 500 GT (Gross ton) başlayan her türlü deniz aracı olarak yapılması ve Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) üyesi ticari kuruluşlar tanımı yapılarak, 'kredi başvuru tarihinden bir önceki yılda Azerbaycan, Belarus, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Rusya Federasyonu, Türkmenistan ve Ukrayna'dan Türkiye'ye en az 400 bin turist getiren seyahat acentelerine 100 milyon TL, grup şirketleri olursa destek 120 milyon TL’ye kadar kredi verilmesi dikkati çekmektedir." dedi.

Bu bağlamda Tanrıkulu, şu soruları yöneltti: "28 Şubat 2015 Tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan 'Kredi Garanti Kurumlarına Sağlanacak Hazine Desteğine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkındaki Bakanlar Kurulu Karar kapsamında Hazine Müsteşarlığı'nın destekleyeceği sektörler nasıl tespit edilmiştir? Seyahat acenteleri ve gemi inşa ve/veya gemi işletmeciliği alanında faaliyet gösteren firmaların öncelikli, özel uygulamaya tabi tutulmasının sebebi nedir?

2010-2015 yılları arasında devletten destek ve yardım beklediklerini yazılı olarak bildiren sektörler hangileridir? Bu sektörlerden hangilerinin taleplerine cevap verilmiştir?

2010-2015 yılları arasında seyahat acenteleri ve gemi inşa ve/veya gemi işletmeciliği alanında faaliyet gösteren firmaların ülke ekonomisinde vergi ve istihdam bazında yarattığı katma değer sıralamasında kaçıncı sıradadır?

Seyahat acenteleri ve gemi inşa ve/veya gemi işletmeciliği alanında faaliyet gösteren firmalar 2010-2015 yılları arasında ne kadar vergi ödemiştir?

Seyahat acenteleri ve gemi inşa ve/veya gemi işletmeciliği alanında faaliyet gösteren firmaların 2010-2015 yılları arasında istihdam sağladıkları kişi sayısı nedir?

Türkiye’de seyahat acenteliği ve gemi inşa ve/veya gemi işletmeciliği faaliyeti gösteren firma sayısı kaçtır?

28 Şubat 2015 Tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Kredi Garanti Kurumlarına Sağlanacak Hazine Desteğine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkındaki Bakanlar Kurulu Kararından yararlanacak firma sayısı ve sağlanacak destek tutarı ne kadardır?

Seyahat acentelerine kredi başvuru tarihinden bir önceki yılda Azerbaycan, Belarus, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Rusya Federasyonu, Türkmenistan ve Ukrayna'dan Türkiye'ye en az 400 bin turist getirme şartının getirilmesinin sebebi nedir?

Bakanlar Kurulu kararında gemi tanımlamasının 1000 DWT (Dedveyt ton) veya 500 GT (Gross ton) başlayan her türlü deniz aracı olarak yapılmasının sebebi nedir?

Bir önceki yılda Azerbaycan, Belarus, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Rusya Federasyonu, Türkmenistan ve Ukrayna'dan Türkiye'ye en az 400 bin turist getiren seyahat acentesi firmalar hangileridir?

Dünyada devletlerin yapacağı destek ve yardımlarda bir önceki yılda Azerbaycan, Belarus, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Rusya Federasyonu, Türkmenistan ve Ukrayna'dan Türkiye'ye en az 400 bin turist getirme şartının benzeri bir uygulama var mıdır?"
Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner122

banner215

banner124

banner154

banner191

banner126