Güvenç, dünya ekonomilerinin zor durumda olduğunu açıkladı!

TBMM İçişleri Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç, dünya ekonomilerinin zor durumda olduğunu söyledi.

Politika 28.06.2021, 17:51
Güvenç, dünya ekonomilerinin zor durumda olduğunu açıkladı!
banner257

Güvenç, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesinin gerçekleştirdiği Küçük Sanayi Sitesi Altyapı ve Yol Yatırımı İlk Kazı Töreni'nde yaptığı konuşmada, dünya ekonomilerinin zor durumda olduğunu dile getirdi.

Avrupa Birliği'nin geçen yılı yüzde 3,5 küçülmeyle bitirdiğini ifade eden Güvenç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliği ve önderliğinde Türkiye'de krizin iyi yöneltildiğini belirtti.

Güvenç, Türkiye'nin ihracatta şimdiye kadar en yüksek seviyeye çıktığına dikkati çekerek, "Sanayimiz ayakta, üretiyoruz ve 170 milyar dolarlık bir ihracatı yakaladık. Şer güçler, dünya egemenleri biliniz ki bunu nasıl başarıyoruz, bu ülke neden tökezlemiyor, neden ihracatı sürekli artıyor, bunu dikkatle izliyorlar. Buradan onlara da sesleniyorum, bu işin sırrı şudur: Samimiyet, iman, danışma, ahlaktır. Halk, esnaf, işçi ve emekçi ile bütünleşmektir." dedi.

1984'ten beri millete acı çektiren terörün kökünü kazımak üzere olduklarını dile getiren Güvenç, terörü minimize ettiklerini vurguladı.

Teröristleri şehir ve dağlardan atmakta kararlı olduklarını ifade eden Güvenç, şunları kaydetti:

"Bu ülkenin gazetelerinde yetkiliymiş gibi demeçler veren terör örgütünün sözde liderleri, Kandil'de uyuyamıyor, dışarı çıkamıyor ve dağdaki kontrollerini de kaybetti. Bugün Kuzey Irak'ın her bölgesinde de rahat edemiyor. Türkiye, bir turizm ülkesi. Çatlama, patlama, terör, şiddet olmazsa her yıl 40 milyar dolar turizmden geliri var ve ciddi bir istihdam alanı. 40 milyar doları eğer her yıl bütçeye, ekonomiye sıcak para olarak soktuğun zaman işte o sana yatırım olarak döner. Oradan Büyükşehir Belediyesine pay düşer, o pay da belediye başkanı göğsünü gererek senin emrine verir."

- Petrol arama faaliyetleri

Güvenç, Akdeniz'de, Karadeniz'de, Türkiye'nin doğusunda ve batısında doğal gaz ve petrolün olduğuna inandığını söyledi.

Geçmişte doğal gaz ve petrol aramalarının Batılılara yaptırıldığını ifade eden Güvenç, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Türkiye'nin belini büken iş nedir? Enerji ithalatıdır. Enerji ithalatı bizim belimizi büküyor. Dış ticaret açığımızın temelinde her yıl 60 milyar dolar doğal gaz ve petrol ithalimiz var. Tüketimimizin artmasına rağmen son 10 yılda barajlarla, hidroelektrik santrallerle, güneş enerjileri, rüzgar enerjisi ile bunu 40 milyar dolara çektik. Yani 20-25 milyar dolar bu ülkenin parasının dışarıya gitmesini önledik. Bunun faydasını görüyoruz. İnşallah bulduğumuz doğal gazı da devreye aldığımızda Türkiye, enerji ithalatçısı olmadan inşallah ihracatçı konumuna gelecek. Dış ticaretimiz denkleşecek. Bilin ki şu anki mücadele bunu önleme mücadelesidir. Bu adamlar durup dururken Tayyip Erdoğan'ın boyuna posuna saldırmıyorlar. Türkiye'nin ayağa kalkma mücadelesine doğrudan cepheden ateş ediyorlar. Biz bu iki şeyi gerçekleştirirsek dışa bağımlılığımız bitecek."

Güvenç, konuşmasının ardından beraberindeki AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Habibe Öçal, Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör ile diğer ilgililerle temel açma çalışmalarını izledi.

Yorumlar (9)
Maraşlı 1 ay önce
Bu kim?
Selvi demir 1 ay önce
Siyasilerin ve müdürlerin imza yetkilisi olanlarin mal varlıkları en yakın zamanda çıkacak kararname ile incelenecek. Daha şeffaf bir yönetim anlayışı için. Haydi İnşaAllah
mm 1 ay önce
Yediniz bitirdiniz ülkeyi....
Suat karlı 1 ay önce
Evet evet tam mücadele. Uyuşturucu ile mücadele. Otel sahipleri ile mücadele. Sonuna kadar yanınızdayız
ede46 1 ay önce
oyle anlasiliyor ki yakin zamanda secim var yoksa bular piyasaya cikmazdi //
selami 1 ay önce
Sen onla uğraşacağına git meclise doktorların maaşlarında yapılan kesintilerin, ödenmeyen haklarının hesabını sor. Sende tıp hekimisin. O kadar emekleri geçti üstümüze, bir yıldır ağır koşullarda durmadan çalışıyorlar ayıp, günahtır.
Maraşlıoğlu 1 ay önce
Hani polis okulu açılacaktı??
kahramanmaraşlı 1 ay önce
Terörle mücadele mı? Sen önce süslü sülü nün yolsuzluklarını terörünü bitir. Sülü gitmezse akp daha da yerin dibine girecek. Zaten bitmişsiniz. Allah sizden soracak, cehennemden çıkamayacaksınız...
HASAN ÇAKALLI 4 hafta önce
BIRAK TERÖRLE MÜCADELEYİ EFEDİ .ONU ÇOK İYİ YAPAN BİR BAKAN VAR ,SEN ONİKİŞUBAT BELEDİEYSİNDEKİ YAĞMA İLE ALAKADAR OL
SAVCI LAF OLSUN DİYE OPERASYON YAPTI DEĞİLMİ
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
32°
açık
Günün Anketi Tümü
Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör yeniden aday olsa oy verir misiniz?
Namaz Vakti 27 Temmuz 2021
İmsak 03:47
Güneş 05:25
Öğle 12:44
İkindi 16:34
Akşam 19:53
Yatsı 21:24