Milletvekili Genel Seçimi için HDP'nin milletvekili aday listesi belli oldu. HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş İstanbul 1. Bölgeden, Figen Yüksekdağ ise Van'dan aday oldu.
Sırrı Süreyya Önder Ankara 1. Bölge'den, İdris Baluken ve Altan Tan Diyarbakır'dan, Pervin Buldan İstanbul'dan, Ertuğrul Kürkçü İzmir'den, Mithat Sancar Mardin'den, Dengir Mir Mehmet Fırat Mersin'den, Osman Baydemir Şanlıurfa'dan, Leyla Zana Ağrı'dan, Saruhan Oluç Antalya'dan aday gösterildi. Adil Zozani ve Hasip Kaplan ise listede yer almadı.
HDP'nin illere göre milletvekili aday listesi şöyle:
Adana
1) Rıdvan Turan
2) Meral Danış Beştaş
3) Vedat Özkan
4) Beyhan Günyeli
5) Tugay Bek
6) Hatice Kavran
7) Barış Karabıyık
8) Feride Peynirci
9) İsmail Başaran
10) Nefise Balyemez
11) Reşit Ertaş,
12) Kader Duman
13) Hıdır Koluman
14) Feyruze Gümüş
Adıyaman
1) Behçet Yıldırım
2) Yasin Tahta
3) Ayten Yılmaz
4) Ferhat Temel
5) Birsen Tunç
Afyonkarahisar
1) Remzi Yaşar Dikmenyıldız
2) Cavidan Nizamoğlu
3) Mustafa Koçer
4) Müge Yamanyılmaz
5) Hasan Koçak
Ağrı
1) Leyla Zana
2) Berdan Öztür
3) Dirayet Taşdemir
4) Mehmet Emin İlhan
Amasya
1) Çiğdem Atalay
2) Nurettin Alkan
3) Mustafa Irmak
Ankara 1. Bölge
1) Sırrı Süreya Önder
2) Serkan Özkan,
3) Songül Erol Abdil
4) Perihan Kiraz
5) Firdevs Kantar
6) Celal Demir
7) Zelal Deniz Demir
8) Mehmet Tekin Okay
9) İsmihansarıateş
10) Burcu Yıldırım
11) Bülent Durukan
12) Nursel Güvendir
13) Emin Çarboğa
14) Sündüz Keleş
15) Hüseyin Ateş
16) Ahmet Demirel
17) Nazik Kılıç
18) Abdulkani Tatlısu
Ankara 2. Bölge
1) Mahmut Menduh Uyan
2) Gülsen Ülker
3) Aydın Çubukçu
4) Nursel Öztürk
5) Remziye Güçlü
6) İsmet Yalçınkaya
7) İlknur Yılmaz
8) Kamber Ateş
9) Mehtap Özkan Deliduman
10) Orhan Çelebi
11) Münibe Koç
12) Gülistan Aydoğdu
13) Şerif Oti
14) Dilek Ertürk
Antalya
1) Saruhan Oluç
2) Deniz Yıldırım
3) Nuray Erçağan
4) Hadi Cin
5) Aysel İbili
6) İshak Kahraman
7) Gülkıztürkdoğan
8) Atalay Mete
9) İlkin Manya
10) Hasan Kıyafet
11) Leyla Ruken Yolcu
12) Savaş Sezgin
13) Songül Şarklı
Ardahan
1) Taşkın Aktaş
2) Arzu Moco
Artvin
1 Recep Demirci
2) Celal Osmanağaoğlu
Aydın
1) Filiz Koçali
2) Muzaffer Yöndem
3) Sevay Akkan Açıcı
4) Nazlı Boza Kibar
5) Mahmut Nacar
6) Derviş Peker
7) Ayfer Demirer
Gaziantep
1) Celal Doğan
2) Mahmut Toğrul
3) Gülseren Kocaer
4) Fatoş Çetinkaya
5) Berivan Özpolat
6) Osman Demirci
7) Tuğçe Özsoy
8) Mahmut Fermanoğlu
9) Güzel Koç
10) Dilek Büyükkaya
11) Macit Bozkurt
12) M.nuri Denek
Aksaray
1) Bircan Duman
2) İsmail Doygun
Bartın
1) Diren Cevahir Şen
2) Sinan Çoksu
Balıkesir
1) Cefer Çelik
2) Bedri Arık
3) Esengül Beşli
4) A.zeki Açıkgöz
5) Ayşe Işık
6) Şuayip Çetin
7) Hayrettin Şen
8) Faruk Nafiz Sayın
Bayburt
1) Abdulkadir Canalır
2) Mercan Cevahir
Batman
1) Ali Atalan
2) Saadet Becerikli
3) Ayşe Acar Başaran
4) Hasan Yağız
Bilecik
1) Perihan Karakoç
2) Ömer Ege
Bingöl
1) Hişyar Özsoy
2) Serhat Gümüş
3) Sevgi Öğünç
Bitlis
1) Mizgin Irgat
2) Mahmut Celadet Gaydalı
3) Osman Fatih Şanlı
Bolu
1) Nevzat Sancak
2) Nur Türk
3) Güner Yavuz
Burdur
1) Celal Çiçek
2) Betül Taylan
3) Taner Taş
Bursa
1) Asiye Kolçak
2) Metin Kılıç
3) Hüseyin Armağan
4) Ceylan Erol
5) Şahin Akın
6) Fatma Özen Çerençe
7) Mehmet Deniz Büyük
8) Rüstem Avcı
9) Hatice Ateş
10) Ali Dağ
11) Birgül Asena Hızal
12) Şenol Gül
13) Münesra Geçimli
14) Bertal Camkıran
15) Gurbet Çelik
16) Rahim Dede
17) Nuri Baygındır
18) Mehmet Erdoğan
Çanakkale
1) Özlem Ergün Açanal
2) Mihriman Şah
3) Ergün Fidan
4) Leyla Yavuz
Çankırı
1) Selfinaz Göçmez
2) Hüseyin KarakAŞ
Çorum
1) Muharrem Özünel
2) Ümit Küçükbayatlı
3) Meliha Üşüdür
4) Hasibe Beyaz
Denizli
1) Perihan Üge
2) Ahmet Turhan
3) Emine Yalçın
4) Dilaver Senem
5) Ayfer İnan
6) Yunus Özdemir
7) Özgür Çavuşoğlu
Tunceli
1) Alican Önlü
2) Edibe Şahin
Diyarbakır
1) İdris Baluken
2) Nursel Aydoğan
3) Nimetullah Erdoğmuş
4) Feleknas Uca
5) Altan Tan
6) Çağlar Demirel
7) Ziya Pir
8) İmam Taşçıer
9) Sibel Yiğitalp
10) Adnan Cengiz
11) Nesrin Hilal Şanlı
Düzce
1) Yüksel Budak
2) Ali Şeker
3) Abdurrahman Oğuz
Edirne
1) Hülya Yer
2) Hasan Şimşek
3) Sedat Zımba
Elazığ
1) Orhan Demirbağ
2) Türkan Bingöl
3) Ali Cemal Zülfikar
4) Abdullah Karahan
Erzincan
1) Erol Ağdaş
2) Fatima Turan
Erzurum
1) Seher Akçınar Baha
2) Kamil Aydın
3) Şiyar Aslan
4) Dilin Bingöl
5) Helin Akın
6) Canşah Çelik
Eskişehir
1) Mete Gürsoy
2) Rukiye Güven
3) Hasan Hüseyin Karabulut
4) Gülser Şenşafak
5) Ceren Gökçe
6) Barış Sulu
Giresun
1) Filiz Çakır
2) Nalan Coşkun
3) Kazım Yaman
4) Mustafa Yusufoğlu
Gümüşhane
1) Hayati Günal
Hakkari
1) Selma Irmak
2) Nihat Akdoğan
3) Abdullah Zeydan
Hatay
1) Semir Öztoprak
2) Nihat Eraslan
3) Hilmiye Kızılay
4) Kerem Nalbant
5) Seyhan Nural
6) Arife Aymaz
7) Şirin Nur Vural
8) Bekir Soylu
9) A.kadir Aslan
10) Peri Çiftçi
Iğdır
1) Mehmet Emin Adıyaman
2) Kıznas Türkali
Isparta
1) Hazne Arslan
2) Ömer Kartal
3) Gözde Kaya
4) Hacer Ertürk
İstanbul 1. Bölge
1) Selahattin Demirtaş
2) Hüda Kaya
3) Erdal Ataş
4) Serpil Kemalbay
5) Abdullah Bülent Uluer
6) Hasan Gülüm-partizan
7) Nuriye Avşar
8) Nilgün Ongan
9) Kemal Peköz
10) Sezin Uçar
11) Murat Mıhçı-ermeni
12) Semra Güven Alkan
13) Musa Piroğlu- Engelli
14) Hürriyet Özçelik
15) Çağdaş Küçükbattal
16) Ümide Aysu
17) Abdulbaki Boğa
18) Süheyla İnal
19) Altan Açıkdilli
20) Nurhan Yıldırım
21) Cemal Çoban
22) Filiz Yalçın-engelli
23) Ömer Aşkara
24) Necmiye Güneş
25) Ahmet Aydın
26) Semiha Ayşe Ökten Stullthoff
27) Hasan Hüseyin Küçükaydın
28) Beste Kaplan
29) Fatma Saygılı
30) Ayşegül Şerefhanoğlu
31) Erman Asuman Ergin
İstanbul 2. Bölge
1) Turgut Öker
2) Filiz Kerestecioğlu
3) Sezai Temelli
4) Şerife Erbay
5) Salih Şahin
6) Arife Çınar
7) Tahsin Yeşildere
8) Gülsüm Ağaoğlu
9) Deniz Zarakolu
10) Flor Uluk Benli
11) Emine Güngör Öztürk
12) Eyüp Güneysel
13) Fatma Özdemir
14) Abdullah Baran
15) Meliha Varışlı
16) Mehmet Saltoğlu
17) Elif Şahsın Sırlıoğlu
18) Hıdır Karadaş
19) İncisel Alptekin
20) Sabri Gül
21) Saime Oğuzhan
22) Feride Elçin
23) Barış Koçak
24) Dilber Koçak
25) Meltem Töker
İstanbul 3. Bölge
1) Pervin Buldan
2) Karabet Paylan
3) Levent Tüzel
4) Ali Kenanoğlu
5) Beyza Üstün
6) Ayşe Berktay
7) Kemal Parlak
8) Abdulhekim Daş
9) Zehra Şahin
10) Şefika Gürbüz
11) Halime Yavuz
12) Eyüp Ersönmez
13) Hülya İmak
14) Fırat Epözdemir
15) Fatma Beyhan Eroğlu Er Eyüpoğlu
16) M. Şerif Öner
17) Nazire Güneş
18) Yakup Mavzer
19) Elif Bulut
20) Sevgi Yalçın
21) Suner Sakçı
22) Dilek Sultan Nayman
23) Erkan Metin
24) Nergiz Vasfioğlu
25) Erhan Daşkaya
26) Burcu Demirbaş
27) Abdulcelil Öztekin
28) Cemile Akgün
29) Hülya Bayram
30) Mehmet Toruş
31) Halil Savda
İzmir 1.bölge
1) Ertuğrul Kürkçü
2) Ferhan Ademhan
3) Pınar Aydınlar
4) Mustafa Yalçıner
5) Ayşe Erkek
6) Bahattin Canbeyli
7) Ahmet Önerge
8) Hülya Gülgör
9) Melike Arı
10) Bayram Ercan
11) Ülkü Yalçınkaya
12) Ayşe Fırtına Özen
13) Kamil Ağaoğlu
İzmir 2.bölge
1) Müslüm Doğan
2) Eylem Yıldız
3) Zeki Gül
4) Pınar Türk
5) İbrahim Akın
6) Semra Uzunok
7) Berrin Esin Kaya
8) Süleyman Gündüz
9) Dilek Bakış
10) Özer Akdemir
11) Sinan Uğur
12) Şehnaz Baba Aktaş
13) Hamdi Öztürk
Kars
1) Ayhan Bilgen
2) Şafak Özanli
3) Önder Fidanvay
Kastamonu
1) Hamza Özkan
2) Hüseyin Gökoğlu
3) Zeynep Özkan
Kayseri
1) Sultan Güneş Özcan
2) Dağıstan Budak
3) Nuran Ergen
4) Hasan Daşkın
5) Güzel Özden
6) Kenan Maraşlı
7) Süleyman Gökalp-ilk Amed
8) Derviş Kabak-ilk Adıyaman
9) Ethem Kavak
Kırklareli
1) Emine Nilüfer Ataman
2) Mehmet Boztemir
3) Muzaffer Kaya
Kırşehir
1) Onur Şahin
2) Ayşe Merva Aytemur
Kocaeli
1) Ali Haydar Konca
2) Ayfer Koçak
3) Güner Kizir
4) Dilber Örnek
5) İbrahim Ergin
6) Sevda Özer
7) Sinan Odabaşı
8) Ayten Yılmaz
9) Hasan Avşin
10) Bediha Salhan
11) Ahmet Okuyucular
Kütahya
1) Ahmet Toprak
2) Nermin Birgül Hakan
3) Metin Öge-emep
4) Aysun Çelik
Konya
1) Battal Odabaşı
2) Serap Kaya
3) Hüseyin Özkan
4) Şaziye Şener
5) Nihal Alaydın
6) Adnan Seyhan
7) Eylem Almas
8) Kamuran Tekin
9) Gülçin Köneş
10) İbrahim Can
11) Günay Sağır
12) Sami Acar
13) Osman Çelik
14) Bülent Örünç
Karaman
1) Hüseyin Mertoğlu
2) Sibel Çelik
Kırıkkale
1) Abdullah Koç
2) Fulya Alikoç
3) Ayşe Durmuş
Karabük
1) Müşerref Serap Yolcu
2) Sadık Uçal
Kilis
1) Kasım Kısa
2) Tülay Sarı Kabadayı
Kahramanmaraş
1) Aziz Tunç
2) Ayşenur Vaizoğlu
3) İbrahim Çiçek
4) Sibel Işık
5) Emre Genç
6) Meryem Yıldız
7) İbrahim Şahindal
8) Süleyman Deprem
Malatya
1) Aydın Erdoğan
2) Perihan Yücekaya
3) Ahmet Akar
4) Latife Ulutaş
5) Betül Kurnaz Kılıç
6) Necdet Bali
Manisa
1) Ali Afatlı
2) Sibel Genç
3) Mejdel Acar
4) Mehmet Tarlabölen
5) Abidin Başboğa
6) Gülseren Ongun
7) Mustafa Yıldırım Polat
8) Cumali Yıldız
9) İhsan Çaça
Mardin
1) Mithat Sancar
2) Gülser Yıldırım
3) Erol Dora
4) Mehmet Ali Aslan
5) Enise Güneyli
6) Nurullah Görhan
Mersin
1) Dengir Mir Mehmet Fırat
2) Çilem Küçükkeleş Öz
3) Ali Tanrıverdi
4) Özlem Şen
5) Nursel Demir
6) Mahmut Karabulut
7) Hilal Karahan-sykp
8) Nazım Aslan
9) Mehmet Taşçı
10) Şilan Aydın Üzgeç
11) Müslüm Tank
Muğla
1) Hürriyet Karadeniz
2) Mehmet Polat
3) Nurhayat Tekgül
4) Kamuran Resuloğulları
5) Ayla Apleyla (sykp)
6) Mehmet Emin Gers
Muş
1) Burcu Çelik
2) Ahmet Yıldırım
3) Mensur Işık
Nevşehir
1) Mete Pak
2) Funda Temel
3) Bekir Fuat Akbal
Niğde
1) Cafer Kılıç
2) İpek Ekrem
Ordu
1) Ahmet Cevat Güney
2) Cahit Ongunyurt
3) Güngör Ataş
4) Turan Bayrak
5) Güven Atabey
Osmaniye
1) Ahmet Şakir
2) Yüksel Tecik
3) Sinan Korkmaz
4) Fatma Serezli
Rize
1) Necmettin Durmuş
2) Selda Karafazlı Kurşun
3) Turgay Köse
Sakarya
1) Neslin Gümüş
2) Cengiz Topbaşlı
3) Leyla Kızıl
4) Cumhur Atay
5) Ayşegül Altıntaş
6) Aydın Kınay
7) Tülay Demirtaş
Samsun
1) Alp Altınörs
2) Makbule Efe Baysal
3) İlhan Cüre
4) Sait Kocaman
5) Ahmet Çağın
6) Emine Çepni
7) Tarık Topçu
8) Saliha Alaca
9) Erdal Yüksel
Siirt
1) Kadri Yıldırım
2) Hatice Sevim Tekin
3) İsmail Aydın
Sinop
1) Cemil Yıldız
2) Ayşegül Kafkas
Sivas
1) Dursun Yıldız
2) Şahturna Ağdaşan
3) Mevlüde Acar
4) Cevat Aktaş
5) Yaşar Vural
Şırnak
1) Faysal Sarıyıldız
2) Leyla Birlik
3) Ferhat Encü
4) Aycan İrmez
Tekirdağ
1) Erdal Avcı
2) Sevgi Evren
3) Sabri Topçu
4) Hilal Civil
5) Elif Güler
6) Lokman Tekin
Tokat
1) Murat Toprak
2) Bahar Özer
3) Erkan Keskin
4) Gülcan Gümüş
Trabzon
1) Hüseyin Taka
2) Muammer Celep
3) Mehmet Mustafa Olcayto
4) Turan Çavuşoğlu
5) Nurettin Karadeniz
Şanlıurfa
1) Osman Baydemir
2) Dilek Öcalan
3) İbrahim Ayhan
4) Leyla Güven
5) Ziya Çalışkan
6) Yasin Batan
7) Gülcan Avcı
8) Serhat Dicle Yüksel
9) Hadle Uğur
10) Rasim Çakmak
11) Yağmur Akay
12) Ayşe Doğan
Uşak
1) Esengül Demir
2) Mustafa Kızıldağ
3) Seyithan Yetkin
Van
1) Figen Yüksekdağ
2) Lezgin Botan
3) Yurdusev Özsökmenler
4) Adem Özcaner
5) Tuba Hezer
6) Musa İtah
7) Remzi Özgökçe
8) Yeliz Yıldırım
Yalova
1) Nizamettin Öztürk
2) Aynur Erbay
Yozgat
1) Ali Albostanlı
2) Şükrü Almaz
3) Çiğdem Sarıoğlu
4) Özgür Şeref
Zonguldak
1) Ali Topaloğlu
2) Songül Züleyha Tatlı
3) Fahri Bozbaş
4) İsmahan Toprak Yaşar
5) Bedirhan Güneş