banner230

Kahramanmaraş'ta Öztunç'tan kürsü konuşması

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Parti Meclisi Üyesi ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, TBMM’de düzenlenen kürsü konuşmasında Türkiye ve Kahramanmaraş gündemine dair önemli açıklamalarda bulundu.

Politika 15.05.2019, 11:41
Kahramanmaraş'ta Öztunç'tan kürsü konuşması
banner257

Konuşmasında ağırlıklı olarak TRT’de yaşanan sürgünleri ve beraberinde getirdiği son yılların en büyük siyasal kadrolaşmasını, AKP döneminde yıllardır yaşanan talan sonrası Kapadokya’da kurulması planlanan Alan Başkanlığını ve seçim bölgesi Kahramanmaraş’ın kaderine terk edilmiş tarihi mirası Germenicia’yı konu alan CHP’li Ali Öztunç, hükümete sert eleştiriler getirerek, “Bunların seçimden sonrası vardır. AK PARTİ'de seçimden önce bir şey söylenir, seçimden sonra tersi uygulanır” ifadelerini kullandı.

Öztunç’un konuşmasının sonuna doğru Elbistan’da her yıl kurulan Ramazan çadırının bu sene kaldırılmasını eleştirmesi üzerine Meclis’te gerilim yükselirken bir süre tartışma yaşandı.

Ali Öztunç’un Konuşması Aynen Şu Şekilde:

“DARISI KAHRAMANMARAŞSPOR’UN BAŞINA”

“Sayın Başkanım, sayın milletvekilleri; sizleri saygıyla selamlıyorum.

Anneler Günü'nü kutluyorum. Annelerimizin, milletvekili olan annelerimizin, anne adayı olan milletvekillerimizin de Anneler Günü'nü kutluyorum. Şehidimizi saygı ve minnetle anıyorum. Eczacılar Günü'nü kutluyoruz. Soma faciasındaki 301 madencimizi unutmadık. Denizlispor ve Gençlerbirliği Süper Lig'e çıktı, darısı Kahramanmaraşspor'un başına diyoruz. Ve Çiftçiler Günü nedeniyle de tüm çiftçilerimizi kutluyorum.”

“BİR SARAY DA KAPADOKYA’YA…”

“Şimdi gelelim konuya, Kapadokya Alan Başkanlığının kurulması. Niyet belli, niyet iyi ama belli, akıbet iyi olmayacak, gidişat öyle. Niye derseniz? Yani yerel yönetimleri tamamen dışarı çıkarıyorsunuz bu kanunla, getiriyorsunuz bir yere bağlıyorsunuz, hep bir yer var ya, bir yer, bağladığınız bir yer; saraya, Sayın Cumhurbaşkanına bağlıyorsunuz. Yani merak ediyorum, Adalet ve Kalkınma Partisi içerisinde, bürokraside, bakanlıklarda hiçbir konuda fikirlere sahip olan başka kimse yok, bir tek Tayyip Bey mi yapacak bu işleri, bir tek Tayyip Bey mi her şeye karar verecek arkadaşlar? Getiriyorsunuz saraya bağlıyorsunuz ve sarayın Kapadokya'yı da yönetmesini istiyorsunuz. Sahil şeridi bitti, Ege sahili bitti, Akdeniz sahili bitti, her yeri perişan ettiniz, bütün kuşlar bitti, sıra leyleğe geldi, şimdi gözü Kapadokya'ya diktiniz arkadaşlar, Kapadokya'yı da talan edeceksiniz. Hayırdır, merak ediyorum ya, bir saray da Kapadokya'ya mı yaptıracaksınız, Sayın Cumhurbaşkanı bir saray da Kapadokya'ya mı yaptırmak istiyor? Marmaris'e yaptırdı ama gidemeyecek belli ki çünkü Marmaris de CHP'li, seçimi kaybettiniz yani alamadınız. Muğla da CHP'de, e, İstanbul CHP'de, Ankara'yı kaybettiniz, Cumhuriyet Halk Partisinde. Bula bula AK PARTİ'li bir tek Nevşehir'i buldunuz "Bir saray oraya yapalım, bari oraya gidelim." dediniz; anlaşılan bu. (CHP sıralarından alkışlar) Bunun için bu kanun teklifini getirmişsiniz.

Kanun teklifinin gerekçesi yazılı olmasa da "talan" deniliyor. E, on yedi yıldır iktidardasınız, talanı yaparken niye sesiniz çıkmadı, bu Kapadokya talan edilirken niye ağzınızı açmadınız, kulağınızın üzerine yattınız? On yedi yıldır yapılan bu talandan sizler de sorumlusunuz diyorum. “

“GERMENİCİA’YA NEDEN SAHİP ÇIKMIYORSUNUZ?”

“Bakın, bizim Kahramanmaraş'ta da Germenicia var, müthiş bir tarih, gerçekten müthiş bir tarih. AK PARTİ milletvekillerinin de gidip görmesini isterim. Eğer Kahramanmaraş milletvekillerimiz, AK PARTİ'li milletvekillerimiz misafir ederlerse çok iyi olur, eğer etmezseniz de ben ederim AK PARTİ milletvekillerini. Germenicia müthiş bir tarih. Germenicia şu ana kadar 41 parsel kamulaştırıldı, 600 metrekare mozaik çıktı, bakın, 600 metrekare mozaik. Antep'te Zeugma tek mozaik. Şu ana kadar Kahramanmaraş Germenicia'dan çıkan mozaiklerin üç tanesini ben size göstereyim. Peki, bu Germenicia'ya niye sahip çıkılmıyor? "Niye sahip çıkmıyorsunuz?" diye soruyoruz, hiç oralı olunmuyor, üstü kapatılmış öylece duruyor. Oysa Germenicia'ya sahip çıkılsa, inanın bana, Kahramanmaraş'a binlerce turist gelir, binlerce çünkü çok fazla hazine var orada, dünyanın en büyük açık hava müzesi olur, mozaik müzesi olur. Benim sizlerden ricam: Lütfen Germenicia'ya sahip çıkın ve destek verin, burayı düzeltelim.”

“SEÇİMDEN ÖNCE, SEÇİMDEN SONRA”

“Değerli milletvekilleri, hazır laf Kahramanmaraş'tan açılmışken, bakın bir şey söyleyeceğim. Tarihte ‘milattan önce’ ve ‘milattan sonra’ var değil mi? AK PARTİ siyasi lügatımıza bir şey kattı "seçimden önce" "seçimden sonra." AK PARTİ'nin seçimden önce söyledikleriyle seçimden sonra söyledikleri arasında dağlar kadar fark var. Seçimden önce ben de büyükşehir adayıydım. AK PARTİ'nin büyükşehir adayı ve şu anda kazanan belediye başkanı Sayın Hayrettin Güngör benim gibi, seçildiği takdirde suda indirim yapacağını söylüyordu "Su fiyatlarını indireceğim." diyordu. Kahramanmaraş'ta su fiyatlarında örtülü yüzde 18 zam yapıldı. Bakın, böyle bir şey olur mu? İstanbul'da Sayın Binali Yıldırım şimdi "Suda indirim yapacağız." diyor ya, inanma sevgili İstanbullu, bunların "seçimden önce" ve "seçimden sonra"sı vardır. AK PARTİ'de seçimden önce bir şey söylenir, seçimden sonra tersi uygulanır. Yüzde 18 zam yapmış. Kahramanmaraş'ta şubat ayında iş yerlerinde 1 metreküp su birim fiyatı 3 lira 94 kuruştu, nisan ayında bu fiyat 4 lira 74 kuruş oldu. Konutlarda şubatta 1,75 idi, nisanda 2,11 oldu. Yani yüzde 18 zam Sefer Bey. Suya yüzde 18 zam geldi Kahramanmaraş'ta, yüzde 9'unu AK PARTİ'ye yazıyorum, yüzde 9'unu MHP'ye yazıyorum, haberiniz olsun. “

“TRT’DE ÇOK CİDDİ BİR KIYIM VAR”

Son olarak, bakın, ben uzun yıllar gazetecilik yaptım. Bu Parlamentoda yaklaşık on yedi, on sekiz yıldır bulunuyorum. İlk kez Genel Kurulda buradayım, uzun yıllar yukarıda gazetecilik yaptım, Parlamento muhabirliği yaptım. TRT devletin resmî bir kurumu. TRT tüm siyasi partilerin haberini vermekle yükümlü bir kurumdur. TRT hepimizin vergileriyle geçinen bir kurumdur. TRT hepimizin elektrik vergisiyle personeline maaş veren bir kurumdur. TRT öyle bir noktaya geldi ki, öyle bir hâle getirildi ki arkadaşlar, bakın, 169 kişi bugün TRT'de sürgüne gönderildi, yazıktır, günahtır arkadaşlar, etmeyin eylemeyin. Kim gönderildi? Spiker sürgün. Kim? Prodüktör, ses sanatçısı, muhabir. Nereye? Tarım Bakanlığına. Nereye? Sağlık Bakanlığına. Ses sanatçısı, TRT'nin ses sanatçısını aldılar Tarım Bakanlığına gönderdiler. Ne yapacak, Tarım Bakanına türkü mü söyleyecek bu ya? Bahçıvanı getirmişler, TRT'de muhabir yapmışlar. Olmaz arkadaşlar, olmaz, olmaz bu işler, yanlış yapıyorsunuz. TRT'de çok ciddi bir kıyım var. 703 sayılı KHK bahane ediliyor. 1.800 kişi geçtiğimiz günlerde TRT'de emekliliğe zorlandı. Kalifiye elemanlar, spikerler, futbol spikerleri, spor spikerleri, haber spikerleri alınıyor görevden, başka bakanlıklara gönderiliyor Devlet Personel Başkanlığı aracılığıyla, ondan sonra başka bakanlıklardan sadece ve sadece AK PARTİ'li bir milletvekilinin torpili olan, AK PARTİ'li il başkanının telefonuyla gelen, hiç alakası olmayan bahçıvan, sağlık memuru TRT'ye giriyor, spiker olacak, TRT'de başka bir iş yapacak; olmaz. TRT'nin genleriyle oynuyorsunuz, yanlış yapıyorsunuz, günah işliyorsunuz.

“ELBİSTAN’DA İFTAR ÇADIRLARI NEDEN KALDIRILDI?”

“Bakın değerli milletvekilleri, Kahramanmaraş'ta, Elbistan'da Şeker Fabrikası özelleştirildi. ‘Etmeyin eylemeyin, bu insanlara yazık, yapmayın.’ dedik, "Yok. Kimse işin olmayacak, kimse mağdur olmayacak. Kim mağdur olursa onun hakları verilecek." dendi. İşte, şimdi söylüyorum: Şeker Fabrikasında işten atılan 16 mutfak görevlisinin tazminatları dahi hâlâ verilmedi. Günahtır, ramazan ayındayız.

Elbistan deyince, ya, Elbistan Belediyesi daha önce iftar çadırları kurardı. AK PARTİ'li bir Belediyeydi, sonra ihraç ettiniz adamı, partiden gönderdiniz, adam iftar çadırları kurardı. Ondan önce MHP'li Belediyeydi, o da iftar çadırı kurardı. Şimdi, AK PARTİ'li Belediyeye yeni bir Belediye Başkanı geldi, iftar çadırını kaldırdı. Hayırdır ya? Yani, gariban vatandaşın, parası olmayanın gidip ramazanda iftar çadırında iftarını açmasını istemiyor musunuz? Soruyorum size: Elbistan'da iftar çadırları niye kaldırıldı? “

ÖZTUNÇ’UN KONUŞMASININ SON BÖLÜMÜNE GELİNDİĞİNDE TARTIŞMA ÇIKTI

ÖMER FETHİ GÜRER (Niğde) - Seçim yok, ondan.

İBRAHİM YURDUNUSEVEN (Afyonkarahisar) - Bolu Belediye Başkanı ne yaptı?

ALİ ÖZTUNÇ (Devamla) - Belediye Başkanı yaptı, evet.

İBRAHİM YURDUNUSEVEN (Afyonkarahisar) - Bolu, Bolu?

ALİ ÖZTUNÇ (Devamla) - Bolu Belediye Başkanı değil, Elbistan diyorum Sayın Vekilim, kulakta biraz sıkıntı var galiba.

ÖMER FETHİ GÜRER (Niğde) - Seçim yok, seçim. Seçim yaklaşınca koyarlar.

ALİ ÖZTUNÇ (Devamla) - Elbistan Belediye Başkanı iftar çadırını kaldırdı, Elbistan Belediye Başkanı iftar çadırını kaldırdı.

BAŞKAN - Sayın Öztunç, Genel Kurula hitap edin.

ALİ ÖZTUNÇ (Devamla) - Sen Bolu'yu boş ver. Seçimi kaybetmişsin, konuşuyorsun ya! Elindeki belediyeyi kaptırdın, ne konuşuyorsun oradan?

ALİ ÖZKAYA (Afyonkarahisar) - Sen ne konuşuyorsun?

ALİ ÖZTUNÇ (Devamla) - Sen işine bak hele! Dur hele, dur, dur! Sen elindeki belediyeyi kaybettin, sen bir dur, sen bir dur!

ALİ ÖZKAYA (Afyonkarahisar) - Biz CHP'den bir sürü aldık. Biz CHP'den aldık.

ALİ ÖZTUNÇ (Devamla) - Ben mi? Bana mı soruyorsun?

BAŞKAN - Sayın Öztunç... Sayın Özkaya...

ALİ ÖZTUNÇ (Devamla) - Ben yüzde 6 oyla gittim, yüzde 30 yaptım.

ALİ ÖZKAYA (Afyonkarahisar) - Nasıl?

BAŞKAN - Sayın Özkaya, lütfen...

ALİ ÖZTUNÇ (Devamla) - Senin oyun 88'di, düştü 60'a.

BAŞKAN - Sayın Öztunç, siz Genel Kurula hitap edin.

ALİ ÖZTUNÇ (Devamla) - Sayın Vekilim, sahte içki üreten belediyenin milletvekili konuşuyor, ben ne yapayım?

ALİ ÖZKAYA (Afyonkarahisar) - CHP'den aldık biz.

BAŞKAN - Sayın Özkaya, lütfen...

ALİ ÖZTUNÇ (Devamla) - Viski işi ne oldu, viski, sahte içki işi? Sahte içki işi ne oldu?

ALİ ÖZKAYA (Afyonkarahisar) - Seninkiler yaptı.

BURCU KÖKSAL (Afyonkarahisar) - Ortak mısınız viski işine? Sizde mi ortaksınız viski işine, bu kadar savunuyorsunuz?

BAŞKAN - Sayın Öztunç, lütfen, siz Genel Kurula hitap ediniz.

ALİ ÖZKAYA (Afyonkarahisar) - Sizden aldığımız belediye o.

BAŞKAN - Sayın Özkaya, rica ediyorum. Sayın Özkaya, rica ediyorum, lütfen, böyle bir usul yok.

BURCU KÖKSAL (Afyonkarahisar) - Kaçak içki üreten başkanınızı savunacak kadar ortak mısınız içki işine?

ALİ ÖZTUNÇ (Devamla) - Ya, Sayın Vekilim, Sevgili Vekilim...

ALİ ÖZKAYA (Afyonkarahisar) - Buyurun. 4 dönem sonra sizden aldığımız belediye.

BAŞKAN - Sakin olun arkadaşlar, sakin olun.

ALİ ÖZTUNÇ (Devamla) - Sayın vekiller, değerli milletvekillerimiz, bakın, belediyenin de hangisi olduğunu bilmiyorum, az önce milletvekilimiz söyledi.

BURCU KÖKSAL (Afyonkarahisar) - Sultandağı Belediyesi.

ALİ ÖZTUNÇ (Devamla) - Afyon'da belediyede kaçak içki üretilmiş, viski, viski üretilmiş.

ALİ ÖZKAYA (Afyonkarahisar) - CHP, CHP... Burası CHP'li belediyeydi.

ALİ ÖZTUNÇ (Devamla) - AK PARTİ'li belediye, "CHP" diyor. Ya belediye AK PARTİ'li. Allah Allah!

ALİ ÖZKAYA (Afyonkarahisar) - Burası CHP'nindi.

BAŞKAN - Arkadaşlar, karşılıklı cevap vermeyin, söz alan konuşur değerli arkadaşlarım lütfen.

ALİ ÖZKAYA (Afyonkarahisar) - Söz verirseniz Başkanım, söz verin.

BAŞKAN - Bir dakika, bekleyin, daha birleşim bitti mi ki?

ALİ ÖZKAYA (Afyonkarahisar) - Söz vermiyorsunuz ki.

BAŞKAN - Vereceğiz, merak etmeyin.

ALİ ÖZTUNÇ (Devamla) - Bakın, Sayın Başkanım, anlaşılan biraz ağır geldi laflar, solda Bolu ve Afyon laf atıyor, Bolu'yu anlıyorum seçimi kaybetti, Tanju Özcan'a bin selam olsun buradan. 23 Haziranda inşallah İstanbul'da da Ekrem Ağabey, Ekrem İmamoğlu bu seçimi yeniden alacak, sizin o çaldığınız, elinden aldığınız seçim var ya, o seçimi yeniden alacak ve göreceksiniz...

ALİ ÖZKAYA (Afyonkarahisar) - Oylar nereye gitti?

ALİ ÖZTUNÇ (Devamla) - Ölüm var, belli olmaz, bir daha gelemeyebilirim buralara, dünya hâli yarına çıkıp çıkmayacağımız belli değil.

RECEP ÖZEL (Isparta) - Allah uzun ömür versin sana, Allah uzun ömür versin.

ALİ ÖZTUNÇ (Devamla) - Ya, ağabey, sen bir dur.

BAŞKAN - Sayın Öztunç, lütfen...

RECEP ÖZEL (Isparta) - Allah uzun ömür versin.

ALİ ÖZTUNÇ (Devamla) - Recep Bey, takke ne oldu, takke?

RECEP ÖZEL (Isparta) - Allah uzun ömür versin.

ALİ ÖZTUNÇ (Devamla) - Fetullah Gülen'in verdiği takke ne oldu? Sen önce onu anlat, Fetullah Gülen'in takkesinden bahset ya.

BAŞKAN - Sayın Öztunç, lütfen siz...

ALİ ÖZTUNÇ (Devamla) - Sayın Başkanım, ölüm var belli olmaz, 23 Haziranda her şey çok güzel olacak diyorum.

Hepinizi saygıyla selamlıyorum. (CHP sıralarından alkışlar)

Yorumlar (3)
rozturk.59 2 yıl önce
Müthiş Adamsın Ali Bey. K. Maraş Senin Gibi Bir Belediye Başkanını Kaybetti Ya. Daha Çoookkk Ağlayacaklar...!!!???
Henrik 2 yıl önce
Atom karpuzda hala seçimin sancıları var
Maraşlı 2 yıl önce
Klasik zihniyete dönüş yaparak gerçek yüzünü gösterdi ali öztunç, çamur at izi kalsın, yalan dolanla siyasetten bıktık artık
banner112
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
2020 yılının En Başarılı Milletvekili kim?
2020 yılının En Başarılı Milletvekili kim?
Namaz Vakti 08 Mart 2021
İmsak 05:27
Güneş 06:47
Öğle 12:48
İkindi 16:04
Akşam 18:39
Yatsı 19:54