Levent Gök: MİT'e ait TIR’lardaki mühimmatlar uluslararası savaş suçudur

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, MİT'e ait TIR’lardaki mühimmatlarla ilgili, AK Parti hükümetinin tüm yöneticilerinin uluslararası savaş suçu işlediğini ve Lahey Adalet Divanı’nda yargılanmasını doğuracak bir savaş suçu olduğunu...

Levent Gök: MİT'e ait TIR’lardaki mühimmatlar uluslararası savaş suçudur

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, MİT'e ait TIR’lardaki mühimmatlarla ilgili, AK Parti hükümetinin tüm yöneticilerinin uluslararası savaş suçu işlediğini ve Lahey Adalet Divanı’nda yargılanmasını doğuracak bir savaş suçu olduğunu...

29 Mayıs 2015 Cuma 14:24
Levent Gök: MİT'e ait TIR’lardaki mühimmatlar uluslararası savaş suçudur
banner208
CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, MİT'e ait TIR’lardaki mühimmatlarla ilgili, AK Parti hükümetinin tüm yöneticilerinin uluslararası savaş suçu işlediğini ve Lahey Adalet Divanı’nda yargılanmasını doğuracak bir savaş suçu olduğunu söyledi.

'DEVLETİN GİZLİ SAKLI TERTİPLER İÇERİSİNDE BULUNDUĞU BELGELENDİ'

Levent Gök, basın mensuplarıyla TBMM’de yaptığı sohbette Cumhuriyet gazetesinin bugünkü manşetiyle ilgili başlatılan soruşturma için, “19 Ocak 2014 tarihinde yakalanan kamuoyunda MİT TIR’ları diye bilinen olayda devletin gizli saklı tertipler içerisinde bulunduğu, yalan söylediği ve halkı da yanıltarak Suriye’deki iç savaşın çatışanlardan biri lehine, onlardan yana tavır koymak suretiyle savaşın da içerisinde bulunduğu bugün bir kez daha belgelenmiş, tescillenmiştir. Son derece vahim bir hadisedir. Türkiye’nin demokratik kültürü, anayasal çizgisi, yurtta sulh cihanda sulh ilkesi ve tüm dış politikası uyarınca Türkiye tarihinde görülmemiş bir hadise saklanmaya çalışılsa da her gün yeni çıkan belgelerle artık reddedilemeyecek bir boyut kazanmıştır.“ ifadelerini kullandı.

'SURİYE’DEKİ ÇATIŞMANIN BÜYÜMESİNE VE ÖLÜMLERİN ÇOĞALMASINA KATKIDA BULUNDUĞU ORTAYA ÇIKTI'

AK Parti iktidarının gözü dönmüş bir şekilde Türkiye’de her türlü hukuku, uluslararası hukuku, anayasayı çiğneyerek nereden geldiği belli olmayan silahları Suriye’deki iç çatışmanın taraflarından birisine vermek suretiyle Suriye’deki çatışmanın büyümesine ve ölümlerin çoğalmasına da katkıda bulunduğunun ortaya çıktığına işaret eden CHP’li Gök, şöyle devam etti:
“Bu kabul edilebilir bir durum değildir. Bu durum gerek iç hukukumuzca mümkün değildir, hükümet böyle bir yetkiyle donatılmış değildir, ayrıca uluslararası hukukta savaş suçu olarak adlandırılan bu hükümetin tavrı iktidarın tüm yöneticilerinin her birinin Lahey Adalet Divanı’nda yargılanmasını doğuracak bir savaş suçudur. “

'GÖRÜNTÜYÜ YAYINLAYAN GAZETEYE ALELACELE SORUŞTURMA AÇILMASI İKTİDARIN GELDİĞİ FAŞİST ANLAYIŞIN TİPİK BİR GÖSTERGESİ'

Levent Gök, hükümetin ortaya çıkan bu görüntüler çerçevesinde derhal istifa etmesi gerektiğini ama buna karşın bir habercilik anlayışı içerisinde halkın bilgi alma hakkını savunan ve bu olayı habercilik anlayışı ile dile getiren Cumhuriyet gazetesine alelacele soruşturma açılması da bu iktidarın geldiği faşist anlayışın tipik bir göstergesi olduğunu kaydetti.

'BÖYLESİNE BİR ÖNEMLİ OLAYI GÖRÜNTÜLERİNİ YAYINLAMAK ELBETTE BİR GAZETECİLİK GÖREVİ'

Bu iktidarın ne pahasına olursa olsun Ortadoğu’yu ve Türkiye’yi yangın yerine çevirmeye kararlı gözüktüğünü belirten Gök, “Basın anayasamıza göre hürdür, sansür edilemez. Böylesine bir önemli olayı görüntülerini yayınlamak elbette bir gazetecilik görevidir. İktidar her şeyi kendisine karşı düşman sayarak kendi yaptığı her türlü hukuksuzluğun duyurulmasını engellemeye, yalan söylemeye devam ediyor.

''TOPLUMA VE ULUSLARARASI KAMUOYUNA SÖYLENEN YALAN ORTAYA ÇIKTI'

Bu MİT TIR'ları yakalandığı zaman o zamanki Efkan Ala bunların ilaç olduğunu ve Türkmenlere gönderildiğini ifade ederek kamuoyuna bilgi vermişti. Yani bir devlet topluma ve uluslararası kamuoyuna yalan söylüyor. Bu yalan ortaya çıkmıştır.
Türkiye artık dış arenada savaşı körükleyen, terör örgütlerine yardım eden bir ülke olarak bundan sonra sıklıkla daha da fazla adlandırılacaktır.“ izahında bulundu.

'SAVCILAR BİR SORUŞTURMA AÇACAKSA ULUSLARARASI HUKUKA AYKIRI SİLAH SEVKİYATI YAPAN İKTİDARA KARŞI AÇMALI'

“O soruşturmayı yürüten savcılar da görevlerini kötüye kullanıyorlar.” diyen Gök, eğer savcıların bir soruşturma açacaksa Türkiye’de hukuka ve uluslararası hukuka aykırı olarak silah sevkiyatını yapan bu iktidara karşı açması gerektiğini dile getirdi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner124

banner122

banner215

banner222

banner223

banner226

banner154

banner191

banner126

banner224

banner217

banner225