Metin Feyzioğlu: CHP seçimli Büyük Kurultayı derhal toplamalıdır

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Avukat Metin Feyzioğlu, “Cumhuriyet Halk Partisi Sayın Genel Başkanı ve Parti Meclisi, hiç kuşku duymadığımız ilkeli duruşlarının gereğini yapmalı; seçim sonuçlarının, koalisyon konusunun ve Parti'yi...

Metin Feyzioğlu: CHP seçimli Büyük Kurultayı derhal toplamalıdır

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Avukat Metin Feyzioğlu, “Cumhuriyet Halk Partisi Sayın Genel Başkanı ve Parti Meclisi, hiç kuşku duymadığımız ilkeli duruşlarının gereğini yapmalı; seçim sonuçlarının, koalisyon konusunun ve Parti'yi...

09 Haziran 2015 Salı 18:37
Metin Feyzioğlu: CHP seçimli Büyük Kurultayı derhal toplamalıdır
Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Avukat Metin Feyzioğlu, “Cumhuriyet Halk Partisi Sayın Genel Başkanı ve Parti Meclisi, hiç kuşku duymadığımız ilkeli duruşlarının gereğini yapmalı; seçim sonuçlarının, koalisyon konusunun ve Parti'yi iktidara taşıyacak ilkelerin görüşüleceği, delegenin Parti'nin gidişine yön vereceği seçimli Büyük Kurultayı derhal toplamalıdır.” dedi.

Avukat Metin Feyzioğlu, seçimin ardından CHP özelinde değerlendirme yaptı. "Türkiye’de Recep Tayyip Erdoğan döneminin kapanmasının mutluluğu yaşanmaktadır." diyen Metin Feyzioğlu'nun açıklaması şöyle:

HDP’NİN SOLUN SAHİPLİĞİNE TALİP OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI

"Cumhuriyet Halk Partisi’nin başarısızlık sebeplerinin sorgulanmasına engel değildir. Aksi takdirde, Recep Tayyip Erdoğan sonrası Türkiye’sinin şekillenmesinde, Cumhuriyet Halk Partisi’nin herhangi bir katkısı olmayacaktır. Çünkü HDP’nin, solun sahipliğine talip olduğu tereddütsüz ortaya çıkmıştır.

CHP DIŞINDAKİ MUHALEFET OYUNU ARTIRDI

İktidar alternatifi olması gereken Cumhuriyet Halk Partisi, AKP'deki büyük düşüşe rağmen oy oranını ve milletvekili sayısını arttıramamış, tam aksine geriletmiştir. Oysa ana muhalefet partisi dışındaki bütün muhalefet partileri, hem oy oranlarını, hem mileltvekili sayılarını arttırmıştır. CHP ise kendi yerel örgütlerinin insan üstü çabasına ve fedakarlıklarına rağmen azaltmıştır.

KILIÇDAROĞLU HİÇ KİMSENİN İNKAR EDEMEYECEĞİ KADAR ÇOK ÇALIŞTI

Genel Başkan Sayın Kılıçdaroğlu’nun hiç kimsenin inkar edemeyeceği kadar çok çalışmış olmasına, dudak uçuklatan maliyetlere ulaşmış reklam kampanyalarına ve uzun yıllardır görülmemiş kapsamdaki basın desteğine rağmen ortaya çıkan bu başarısızlığın sebebi, sadece CHP’nin değil, Türkiye'nin geleceği açısından sorgulanmalıdır. Şöyle ki, Türkiye merkez sağ alternatifinden yoksun kaldığında AKP nasıl radikalleşmiş ise, HDP de, Cumhuriyet Halk Partisi’nin eridiği bir ortamda hem solu temsil etmeye başlayacak, hem de giderek radikalleşecektir.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ SONUCU TARTIŞILMADIĞI İÇİN GENEL SEÇİM HEZİMETİ GELMİŞTİR

Cumhurbaşkanlığı seçimi hezimeti tartışılmadan, göstermelik bir kurultayla yola devam edilmesinin sonucunda, genel seçim hezimeti gelmiştir.

KOALİSYON ORTAĞI OLABİLECEĞİ İHTİMALİ PARTİ'NİN BAŞARISIZ OLDUĞU GERÇEĞİNİ DEĞİŞTİRMEZ

Cumhuriyet Halk Partisi’nin koalisyon ortağı olabileceğine dair söylemler veya böyle bir ihtimal, Partinin seçimde başarısız olduğu gerçeğini değiştirmez. Genel Başkan önce yüzde 35 hedefi koymuş, sonra bunu yüzde 30’a, ardından yüzde 26’ya çekmiştir. Bu hedeflerin hiçbirinde tek başına iktidar iddiası yoktur. Neticede, yüzde 24.96 ile, gösterilen bütün hedeflerin altıyla yetinilmek zorunda kalınmıştır. Hal böyleyken, koalisyon ortağı olabilme ihtimalini, bazı parti yöneticileri, kendi başarısızlıklarını perdelemek ve bu başarısızlıklarının sebeplerinin sorgulanmasını erteleyerek, parti içi iktidarı korumak için kullanmaktadır.

CHP KOALİSYON ORTAĞI OLABİLİR

Bu açıklamalarımız, Cumhuriyet Halk Partisi’nin hiçbir şartta koalisyona girmesini istemediğimiz anlamına gelmemelidir. Elbette, Cumhuriyet Halk Partisi koalisyon ortağı olabilir. Elbette Türkiye hükümetsiz kalmamalıdır. Açıkça ve doğrudan söylediğimiz şudur: Diğer siyasi partilerle koalisyon görüşmesi yapılacak olsa bile, bunu yapacak parti temsilcileri, geçici koalisyon hevesi içinde olanlar değil, CHP’yi tek başına iktidara taşıyacak, güvenilir, ilkeli, tabanı temsil eden ve en üst organ olan Kurultaydan güvenoyu almış ve yine Genel Kurul tarafından koalisyon şartları konusunda talimatlandırılmış kadrolar olmalıdır. Koalisyon görüşmelerinin sonucu ne olursa olsun, ufukta bir erken seçim görünmektedir. Erken seçime son anda değil, bugünden başlayan bir kadro hareketi içinde ve iktidar hedefi konularak yürünmelidir."
Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner122

banner215

banner124

banner154

banner126