banner240

Aile hekimleri Kahramanmaraş dahil ülke genelinde iş bıraktı: Haksızlık varsa biz yokuz

Aile hekimleri, temmuz ayında yürürlüğe giren Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği’ne karşı ülke genelinde bir günlüğüne iş bıraktı. Aile hekimleri Kahramanmaraş'ta d eyleme katıldı.

SAĞLIK 16.08.2021, 22:18
Aile hekimleri Kahramanmaraş dahil ülke genelinde iş bıraktı: Haksızlık varsa biz yokuz
banner257
banner226

Aile hekimleri, mevcut iş yükünü artıran ve maaşlarından yüzde 10 kesinti yapılmasının önünü açan Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği’ne tepki olarak bugün, bir günlüğüne iş bırakma eylemi yaptı.

Aile Hekimliği Çalışanları Sendikası (AHESEN) Yönetim Kurulu, “Ceza yönetmeliğini kabul etmeyeceğiz, mücadelede kararlıyız” derken; Aile Hekimleri Derneği (AHEF) ise “Gönlümüz kırık, haklarımız ve verilmeyen itibarımız için sahada eylemdeyiz” açıklamasını yaptı. 

AHEF Yönetim Kurulu’ndan yapılan açıklamada, Sağlık Bakanlığı’nın 12 Ağustos tarihinde yayımladığı yönerge ile kronik hastalık izlemi ile ilgili hakediş kaybını geçici süreyle önlediği anımsatılarak “Sayın Sağlık Bakanımız maalesef bizi yine anlamamıştır. Kronik hasta izlemi ortalama 3 bin 500 kayıtlı kişi varken yapılması imkânsızdır. 1 Temmuz 2021 tarihinde yürürlüğe giren Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği bir an önce yürürlükten kaldırılmalıdır” denildi. Açıklamada, bugün aile hekimlerinin iş bırakacağı anımsatılarak “Hak edişlerimiz kimsenin keyfiyetinde olmamalıdır. Ödeme sözleşme yönetmeliği tamamen bireylerin iki dudakları arasında olacak cezalandırma yönetmeliğidir” ifadeleri kullanıldı.

Yorumlar (4)
ağız ve diş sağlığı 1 ay önce
*Aile sağlığı merkezlerinde ağız ve diş sağlığı hizmeti de yer almalıdır.
Bu sayade birinci basamakta tedavi edilemeyen hastalar ikinci ve üçüncü basamaktaki ağız ve diş sağlığı hizmetine yönlendirilerek hasta ile hekim yoğunluğu azaltılabilir.
*Ayrıca özel hastanelerde olduğu gibi fark ücreti verilerek özel diş polikliniklerinden de yararlanma imkânı getirilmelidir.
Murat 1 ay önce
Covid 19 yokken yiyip içip yatıyorlar di avanta maaş alıyorlardı şimdi ne oldu iş ağır mı geldi beter olun
kahraman 1 ay önce
pandemi döneminde en rahat sağlık personeli ASM ler olmuşdur inkar edilemez.çünkü sağlık bakanlığı ASM leri en çok meşgul eden raporlu hastaların reçetelerini otomatik olarak yazılmasına gerek olmadan ödemişdir.bi rsorun varsa bunun bedelini vatandaşa hemd een yoğun gün olan hafta başında ödetilmez.yazıktır günahdır.bu ülke hepimizin.salgın,yangın sel vs ne haldeyiz şuan.kucağında 6 günlük bebeği ile aşı yaptırmaya gelen arabası olmayan sıcakta yürümüş o anen babaların haline gelipde saklanarak baksa idiniz sn dr lar. bu siz e yapılsa reva görürmüydünüz.bu rahatlığı hayatınızda gördünüzmü.iptal olsun tez vakitte ASM uygulamasıda bu dr lar görsün hallerini.hükümet bunun hesabını sormalıdır.
Türk yurdu 1 ay önce
Asıl haksızlık millete. Verilen paralar kısılıyor. Devlet bütçe veriyor. Bütçeyi kısıp cebe indiriyorlar. AİLE Hekimlerinün gideri bir standart bağlanmalı.
34°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör yeniden aday olsa oy verir misiniz?
Namaz Vakti 26 Eylül 2021
İmsak 04:51
Güneş 06:12
Öğle 12:30
İkindi 15:57
Akşam 18:39
Yatsı 19:54