Bakan Koca: Kahramanmaraş'ta vaka artışı düşmeye başladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ''İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Kocaeli, Konya, Sivas, Kahramanmaraş ve Gaziantep'te vaka artışı düşmeye başladı'' dedi.

SAĞLIK 09.12.2020, 19:38 09.12.2020, 19:46
Bakan Koca: Kahramanmaraş'ta vaka artışı düşmeye başladı
banner257

Saat 17.00’de başlayan Bilim Kurulu toplantısı sona erdi. Toplantıda coronadan kaynaklı artan vaka sayıları ve can kaybı ele alınırken, yeni tedbirler de gündeme geldi. Toplantının ardından Sağlık Bakanı Koca, salgının seyrine ilişkin değerlenlendirmelerde bulundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada a ''İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Kocaeli, Konya, Sivas, Kahramanmaraş ve Gaziantep'te vaka artışı düşmeye başladı'' ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı Koca’nın açıklamalarında satır başları:

* Bir yıl boyunca tüm dünyanın ortak gündemi pandemi oldu. Hepimizin hayatını değiştirdi. Virüsün bulaştığı kişi sayısı dünyada 69 milyonu buldu. 1,5 milyonu aşkın insan Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

* Ülkemizde sınırlarımızı kapatma dahil her türlü tedbir uygulanmıştır. Pandemi mücadelesinin başından itibaren Bilim Kurulumuz yol gösterici olarak katkı sağlamıştır. Kurulumuz, yeni bilimsel çalışmaları ve gelişen yeni durumları sürekli değerlendirmiştir.

“TEDBİRLERİMİZİ SIKLAŞTIRIYORUZ”

* Nisan ayında önemli bir artış gösteren bulaşma hızı, aldığımız tedbirler sayesinde kontrol alına alınmıştır. Bunda toplumsal hareketleri azaltıcı hareketlerin yanında, gittikçe artan test kapasitemiz ve izolasyon tepkisi olmuştur.

* Ülkemizde de son birkaç ay içinde bir artışla yüz yüze geldik. Havanın soğuması, insanların kapalı mekanlarda toplanması bizi alevlendirmeyle yüz yüze getirdi. Toplam test sayısı 20 milyonu buldu, pozitif vaka sayımız 1,5 milyonu aştı. 15 bini aşkın insanımızı kayıp verdik. Tedbirlerimizi sıklaştırıyoruz.

* Toplumsal hareketleri azaltıcı hareketler, maske ve mesafe zorunluluğu, HES kodu, mesailerin kademelendirilmesi, filyasyon ekipleriyle temaslı taraması ve izolasyonlar, çağrı merkezleri ve aile hekimlerimizce takip gibi bir dizi tedbirleri daha sıkı uyguluyoruz.

“İSTANBUL, ANKARA VE İZMİR’DE VAKA ARTIŞI DÜŞMEYE BAŞLADI”

* Günlük vaka sayısında 5 kattan fazla, vefat sayısında yüzde 50’den fazla artış görüyoruz. Ülke genelinde yatan hasta sayılarımız artmakla birlikte, bazı illerimizde bu daha belirgin.

* Sınırlı sayımızda ilimizde yüksek risk devam etmektedir. Hatay, Adana, Samsun, Antalya, Mersin ve Ordu’da vaka sayılarımız artmaya devam ediyor. Hastanelerimiz, yoğun bakımlarımız ciddi yük altında. İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli, Bursa, Kahramanmaraş, Konya’da vaka artışı düşmeye başladı. Ancak yatan hasta sayısı bakımından yüksek doluluk oranı devam etmektedir.

* Mesai sürelerinin kısaltılması, bazı iş yerlerinde hizmet verilmemesi, sokağa çıkma kısıtlaması gibi günlük hayatın akışının kısıtlanması ertelenemez hale geldi. Ülke olarak birlikte hareket etmemiz, zorunlu kısıtlamalara gönüllü kısıtlamaları da eklememiz mümkün olacaktır.Tedbirlerin etkisini takip ediyoruz ama henüz başındayız.

Yorumlar (3)
vatandaşın sesi 2 ay önce
VAKA SAYILARI YÜKSELİYOR . ZATEN YÜKSEKTİ. ESNAF KAN AĞLIYOR. BUNA ÇÖZÜM BULSUNLAR İLK ÖNCE MİLLETİN ÇEKİ SENEDİ DÖNÜYOR. UMURLARINDA DEĞİL. HER YERİ BLOKLASINLAR. EKONOMİ ÇOK İYİ DİYORLAR, NEYE GÖRE ÇOK İYİ ANLAYABİLMİŞ DEĞİLİZ. KÜÇÜK ÖLÇEKLİ ESNAFI ZİYARET EDİP HALİNİ SORDUNUZ MU DA EKONOMİ ÇOK İYİ DİYORSUNUZ. İŞYERLERİNİ KAPATAN TEKSTİLCİ , KIRTASİYECİ, KANTİNCİ , SERVİSÇİ DAHA ÇOK SAYILABİLİR. VERMEYİN SURİYELİLERE ÖDENEK ÖNCE KENDİ HALKINIZA BAKIN. BAĞ-KUR SSK BORÇLARINA AF GELMİŞ ZAMANINDA ÖDESELERDİ BU BORÇLARINI. BİZLER BAĞ-KUR VE SSK LARIMIZI DEVLETE VERGİ BORÇLARIMIZI ZAMANINDA ÖDEMİŞİZ. PANDEMİ DOLAYISIYLA TAHSİLATLARIMIZI YAPAMAZ HALE GELMİŞİZ. ÇEKLERİMİZ SENETLERİMİZ DÖNMÜŞ BUNA ÇÖZÜM BULSUNLAR. LAFLA PİLAV PİŞMİYOR.
Mehmet 2 ay önce
Hiç kaçış yok bundan herkes yakalanacak
Maraşlı 46 2 ay önce
Ben olsam günlük gerçek rakamı söyler bin binbesyuz ölü Türkiye'nin yarısı virüslü dörtte biri yoğun bakımda derim kimse ölüm korkusundan çıkmaz Allah'tan korkmayanlar virusden korktu bu açıklamalar yapıldıkça bizim millet çok simarir önünü alamazsınız
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce hangi başkan daha başarılı?
Sizce hangi başkan daha başarılı?
Namaz Vakti 25 Ocak 2021
İmsak 06:11
Güneş 07:34
Öğle 12:50
İkindi 15:32
Akşam 17:55
Yatsı 19:13