Dünya Sağlık Örgütü Corona Küresel Salgın Dedi

Pandemi nedir? Dünya Sağlık Örgütü'nden yapılan son açıklamayla corona virüs pandemi yani küresel salgın ilan edildi.

SAĞLIK 11.03.2020, 20:30 11.03.2020, 20:35
Dünya Sağlık Örgütü Corona Küresel Salgın Dedi

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve bugüne kadar 4 bin 300’den fazla insanın ölümüne, 121 binden fazla insanın karantina altına alınmasına neden olan Corona virüsüyle ilgili haberler gelmeye devam ediyor. Son gelen bilgilere göre, Dünya Sağlık Örgütü, 125’ten fazla ülkeye yayılan Corona virüsü salgınını pandemi ilan etti.

Reuters’te yer alan habere göre, Corona virüsüne ilişkin gazetecilere açıklamalarda bulunan Dünya Sağlık Örgütü Acil Durum Direktörü Dr. Mike Ryan, İran’daki durumun çok ciddi olduğunu, karantina altına alınanların daha fazla gözetim altında tutulması gerektiğini belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü Genel Sekreteri Tedros, dün yaptığı açıklamada, virüsün pandemi durumuna gelme ihtimalinin çok kuvvetli olduğunu belirtmişti.

PANDEMİ NEDİR?

Dünyada eş zamanlı olarak çok yaygın bir şekilde çok fazla sayıda insanı tehdit eden bulaşıcı hastalıklara verilen isim. Pandemiler veya pandemik hastalıklar, bir kıta, hatta tüm dünya yüzeyi gibi çok geniş bir alanda yayılan ve etkisini gösteren salgın hastalıklara (epidemi) verilen genel addır.

Yorumlar (0)