Dünya Sağlık Örgütü yayımladı! Grip virüsü toplumu olumsuz etkileyecek!

Bilim insanlarının yaptığı açıklamada grip virüsünün bu yıl oldukça etkili bir grip salgını bekleniyor.

SAĞLIK 24.09.2021, 10:11
Dünya Sağlık Örgütü yayımladı! Grip virüsü toplumu olumsuz etkileyecek!
banner257
banner226

Dünya Sağlık Örgütü’nün yayımladığı rapor ve bilim insanlarının yaptığı açıklamalara göre bu yıl oldukça etkili bir grip salgını bekleniyor.

Yapılan bu açıklamalara karşın bakanlığın açıklama yapmaması nedeniyle kimlerin aşı olacağı, grip aşılarının nasıl karşılanacağı, hangi aşının SGK'nın geri ödeme listesinde olduğu bilinmiyor. Aile Sağlığı Merkezleri ve eczanelerde net bilgi olmadığı için tüm sorular yanıtsız kalıyor.

Türk Eczacılar Odası iki aşının dağıtıma çıktığını, Vaxigrip'in 117, Influvac Tetra'nın ise 85 TL fiyatla satışa sunulduğunu duyurdu.

“REÇETELENDİRİLEN AŞIYI VATANDAŞ ALAMIYOR”

Türk Tabipler Birliği (TTB) Aile Hekimliği Kolu (AHEK) Başkanı Dr. Emrah Kırımlı üç yıldır grip aşısını yapamadıklarını, reçetelendirdiklerinde vatandaşların grip aşısını alamadığını söyledi. Kırımlı, “Grip aşısının Türkiye'ye geldiği; Bir kısmının ödeneceği, bir kısmının ödenmeyeceği söyleniyor. Bildiğimiz tek şey reçetelediğimizde hastalarımız bu aşıyı alamıyor. Geçtiğimiz yıl Covid önlemleri nedeniyle çok rahatsızlanan olmadı. Ancak bu yıl grip virüsünün toplumu etkileyeceğine ilişkin çok ciddi veriler var” uyarısında bulundu.

“PARASI OLMAYAN AŞIYI ALAMAYACAK”

Net olmamakla birlikte grip aşısının parayla satılacağının dillendirildiğini söyleyen Kırımlı, “Grip aşısının para ile satılacağı söyleniyor. Bu durumda ihtiyacı olduğu halde parası olmayanlar bu aşıyı alamayacak. 

“İLAÇLAR ECZANELERE GELDİ”

Öte yandan Türk Eczacılar Birliği 2021 Dönemi için, mevsimsel grip aşılarının dağıtım kanalları aracılığıyla eczanelere teminine başlandığını, Vaxigrip Tetra aşısının fiyatının 117,17 TL, Influvac Tetra aşısının fiyatı ise 85.12 TL  olduğunu açıkladı.

Eczacılar Birliğinin açıklamasında Vaxigrip Aşısının bedelinin belirlenen şartlar kapsamında SGK tarafından geri ödendiği, Influvac Aşısının ise Bedeli Ödenecek İlaçlar Listesinde yer almadığından henüz geri ödeme kapsamında olmadığı, hastaların ücreti karşılığında eczanelerden satın alabilecekleri hatırlatıldı.

banner261
Yorumlar (1)
Fatih 1 ay önce
Grip salgını ağır geçecek ha, oldu ....
Covit le beraber mi gelecekler,ayrı ayrı mı takılıyor lar....
Dinsiz imansız lar ,insanları korkutmaya devam ediyor lar....
DSo unun dini imanı yok tamam da ,bizde dinli imanlı varmı
Veya bizimkiler diplomayı nereden aldılar merak ediyorum....
Günün Anketi Tümü
Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör yeniden aday olsa oy verir misiniz?
Namaz Vakti 26 Ekim 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı