HES kodu yerine yerine aşı kartı istenmesi gündemde! Türk aşısıyla ilgili güzel haber!

Lokanta, kafe, AVM gibi yerlere girişte vatandaştan HES kodu yerine aşı kartı istenecek.

SAĞLIK 28.09.2021, 09:43
HES kodu yerine yerine aşı kartı istenmesi gündemde! Türk aşısıyla ilgili güzel haber!
banner257
banner226

Edinilen bilgiye göre hükümet, pandemiyle ilgili çalışmalarını birkaç başlıkta yürütürken; üniversitelerin açılmasıyla vaka sayısında yaşanabilecek olası artış izlemeye alındı. Turkovac üretimi konusunda çalışmalar hızlandı, aşı ile ilgili endişesi olanlar için ‘yerli aşı kampanyası’ masada...

HATIRLATMA DOZU...

Yerli aşı Turkovac’ın üçüncü doz hatırlatma aşısı olarak kulanılması planlar arasında bulunuyor. Yapılan çalışmada, günde en fazla 300 bin üretilebileceği, üretim bantları için üç şirketle anlaşma yapıldığı belirtiliyor. Yetkililer, “Yerli aşının devreye girmesi, aşı ile ilgili endişelilerin güvenlerinin artması aşı olmalarını sağlayabilir. Ayrıca ithalata ödediğiniz dövizden kurtuluruz. İhracat imkanı da yaratılırsa büyük avantaj sağlanır” yorumu yapıyorlar.

SINOVAC’TAN ETKİLİ

DSÖ’nün yüzde 50 etkinliği yeterli bulduğu belirtilirken, yapılan çalışmalarda Turkovac’ın Sinovac’dan daha etkin olduğu saptandı. Aşının, İngiliz varyantı virüs için başarılı koruma sonucu verdiği, Delta varyantı için de denemelerin sürdüğü bilgisi paylaşıldı. Aşının, üçüncü faz çalışmaları 30 merkezde tamamlandı. Dozun etkinliği, iki aşı arasındaki etkinlik farkı gibi değerlendirmeler yapıldı. Çalışmalara 18-55 yaş grubunda olanlar katıldı.

AŞI KARTI ZORUNLULUĞU

Yapılan toplantılarda uzmanların, HES kodu zorunluluğu olan her yere, aşı kartı zorunluluğu getirilmesini istediği öğrenildi. Lokantalar, kafeler ve AVM’ler dahil olmak üzere kapalı mekanlar için bu şartın uygulanması talep ediliyor. Uzmanlar, büyük şehirlere dönüşün tamamlandığını, üniversitelerin de açılmasıyla, ardışık vaka etkisinin Ekim 15’de görüleceğini belirtiyorlar.

banner261
Yorumlar (1)
Maraşş46 4 hafta önce
En fazla bulaşma riski olan yerler arasında Toplu taşıma varken hiç bir tedbir alınmıyor,önceden Hes kodu vardı şimdi obada bakan yok,herkes başkası yerine kendi kartından geçiriyor,tıklım tıklım otobusler;ilkokul,ortaöğretim,üniversite açıldı yoğunluk 4,5kat arttı.KahramanKart yerleri kuyruksan geçilmiyor:Büyükşehir belediyesi gişelerinde boş boş oturan personelin yarısını bu KahramanKart işine bakması lazım.Cafe restoranlardan daha önemli bunlar…
Günün Anketi Tümü
Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör yeniden aday olsa oy verir misiniz?
Namaz Vakti 26 Ekim 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı