Kahramanmaraş İl sağlık müdürlüğünün büyük çabası!

Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Ali Nuri ÖKSÜZ, kış aylarında kardan kısa süreli kapanan yolları kar paletli ambulanslarla aştıklarını söyledi.

Kahramanmaraş İl sağlık müdürlüğünün büyük çabası!

Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Ali Nuri ÖKSÜZ, kış aylarında kardan kısa süreli kapanan yolları kar paletli ambulanslarla aştıklarını söyledi. Hastalara ulaşmada hiçbir hava koşulu veya zorluğun sağlık hizmeti bekleyen hastalara ulaşmada engel teşkil etmediğini belirten ÖKSÜZ sözlerine şöyle devam etti:

“Özellikle kuzey ilçelerimizdeki kırsal mahallelerimizde yoğun kar ve tipi etkili olduğunda yollar kısa süreliğine de olsa kapanıyor. Böyle durumlarda 112 Acil Sağlık Ekiplerinde görevli arkadaşlarımızın özverisi ile hastalarımıza paletli ambulanslarımızla ulaşıyoruz ve müdahalelerini yapıyoruz. Gerekli durumlarda en hızlı ve güvenli şekilde hastalarımızın sağlık tesislerine sevkini yine kar paletli araçlarımız marifetiyle yapıyoruz. Yoğun kar yağışı hayatı olumsuz etkilese de yaptığımız işin odağında insan hayatının olması, hiçbir mazereti kabul etmiyor. Dolayısıyla biz hastalarımıza gece-gündüz, kar-yağmur demeden ulaşmak zorundayız. “

İl Sağlık Müdürlüğü envanterinde toplam 6 adet kar paletli 1 adet de Snow-Track diye tabir edilen önünde kar küreme aparatının olduğu her türlü kar yağışında kendi yolunu açarak ilerleyebilen paletli ambulansın olduğunu belirten ÖKSÜZ “ 112 Acil Sağlık Hizmetleri ekiplerimiz tam donanımlı ambulanslarıyla 7/24 vatandaşlarımıza sağlık hizmeti sunmak için görev başındadırlar” dedi.

Kış aylarının sert geçmesiyle kar paletli ambulansa ihtiyaç duyan hasta sayısının arttığını söyleyen ÖKSÜZ, “Kar paletli ambulanslarımızla 2018’in Aralık ayında 33, 2019 Ocak ayında 57 hastaya ulaştık. Bu vakalarda, Dulkadiroğlu, Afşin, Elbistan, Çağlayancerit, Andırın ve Göksun’da yoğun kar yağışından etkilenen ve yolları kısa süreli kapanan yerleşim yerlerine ulaştık. Yerinde müdahalelerin yanında hastaneye sevk edilmesi gereken hastalar, Necip Fazıl Şehir Hastanesi, Kadın Doğum ve Yörük Selim Ek Hizmet Binalarına ve İlçe Devlet Hastanelerine sevk edilerek sağlık tesislerimizde tedavilerine devam edildi. “ dedi.

İl Sağlık Müdürü ÖKSÜZ, “Ülkemizde sağlık hizmetleri bu kadar gelişmeden önce kış aylarında hastalara ulaşmak mümkün değildi. Kendi imkânlarıyla hastanelere gitmeye çalışan hastalar kızak gibi ilkel yöntemlerle yolda ciddi sıkıntılar çekerek daha da ağırlaşabiliyor, hatta donma tehlikesi geçirebiliyorlardı. Ancak o günlerden bugünlere çok büyük mesafeler kat edildi. Hava durumu, olağanüstü şart, gece gündüz dinlemeden hastalara bir telefon mesafesindeyiz. “ Dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet Cengiz KÜÇÜK
Ahmet Cengiz KÜÇÜK - 7 ay Önce

memleketimizin çetin kış şartlarına rağmen böylesine üstün mücadele veren sağlık çalışanlarımızı tebrik ve takdir ediyorum. öncelikle bu ekibe liderlik,öncülük eden il sağlık müdürü sayın dr ali nuri öksüz beyefendiye ve yılmadan bıkmadan kötü hava şartlarıyla mücadele verip insanlarımıza yardım götüren tüm sağlık çalışanlarına teşekkür ediyor şükranlarımı sunuyorum.

sedat
sedat - 7 ay Önce

gerçekten çok iyi çalışıyorlar maşAllah Rabbim bozmasın

Mt
Mt - 7 ay Önce

Eczanelerde kuyruk bekliyoruz . Çözüm istiyoruz

hemen
hemen @Mt - 7 ay Önce

hemen talimat veriyorum, her 10 kişiye bir eczane yaptırıyorum.
be mübarek 10 dk bekleyiver

vesselam
vesselam - 7 ay Önce

gidilen hastaları elemek lazım. adamın 3 gündür ateşi var yolların kapandıgı gün milleti yollara döküyor. bre insafsız sana gelecek diye kaç can perişan oluyor

SIRADAKİ HABER