banner230

Kahramanmaraş'ın turist merkezi Yedikuyular kayak merkezi!

Kahramanmaraş'ın turist merkezi Yedi Kuyular, misafirlerini ağırlamaya devam ediyor.

SAĞLIK 30.01.2020, 14:44
Kahramanmaraş'ın turist merkezi Yedikuyular kayak merkezi!
banner257

Açıldığı günden bu yana yaklaşık 4 milyon kişiyi ağırlayan Yedikuyular Kayak Merkezi, Kahramanmaraş’ın turizm potansiyelini tek başına iki katına çıkarmayı başardı. Yeni yapılacak yatırımlar ile yazında daha kullanıma elverişli hale gelecek tesisin turist çekme kapasitesini 8 milyona kadar çıkarmış tahmin ediliyor.  

Şehir için sadece efsane gibi duran ve yaklaşık 3 yıl önce hizmete giren Yedikuyular Kayak Merkezi yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisi ile karşı karşıya. Hafta sonları 100 bin kişiye kadar ziyaretçi alan tesise Gaziantep, Adana, Sivas, Mersin, Elazığ, Kilis, Adıyaman, Şanlıurfa, Osmaniye, Hatay illerinden çok sayı da turist geliyor.

KAHRAMANMARAŞ SAHİP ÇIKIYOR Hafta sonunu daha renkli geçirmek isteyen Kahramanmaraşlılar ise Yedikuyular Kayak merkezine adeta akın gediyor. Sadece hafta sonu yaklaşık 1 tona yakın sucuk tüketilen tesislerde bu sayısının gelecek turistler ile birlikte 2-3 tona çıkması bekleniyor. YEDİKUYULAR KAYAK MERKEZİ TEKNİK BİLGİLERİ   

  Ahır Dağı’nın en yüksek noktası Milcan Tepesi 2335 m yüksekliğe sahiptir. Ahır Dağı’nın 2050 m yüksekliğinde bir tepesinden başlayıp 1830 m’ye kadar alçalan geniş bir düzlükte kurulan kayak merkezi, şehir merkezinde görülen iklimin aksine kuzeye doğru gidildikçe yükseltiye bağlı olarak tamamen karasal iklim özellikleri görülmektedir. Pist uzunluğu açısından bakıldığında diğer kayak merkezlerine göre daha kısa ama daha dik bir yapıya sahiptir. Başlangıç kademesi ve snowboard için uygun pistler, Pist bilgileri, zorluk (eğim) derecesine göre aşağıda listelenmiştir.

Yeşil Pist – Orta Seviye: %15 eğime ve 1170 m uzunluğa sahiptir. Mavi Pist – Orta Seviye: %18 eğim, 790 m uzunluk ve %22 eğim, 906 m uzunluğa sahip iki adet mavi pist bulunmaktadır. Kırmızı Pist – Yüksek Seviye: %38 eğime 470 m uzunluğa sahiptir. Kayak pistleri dışında tesiste ilk defa kayacaklar için çok az eğime sahip kısa pistler, kızak alanları, kaz motoru pistleri bulunmaktadır. Proje dahilinde yürüyüş yolları, kamp alanları, piknik ve mesire alanları, sosyal tesisler ve yamaç paraşütü sahası yapılacaktır.

YEDİKUYULAR KAYAK MERKEZİ LİFT BİLGİLERİ TELESKİ

Kayak merkezlerinde kullanılmak üzere dizayn edilmiş olan teleskiler, kayakçıları T-Bar ( Çekme görevini sağlayan ekipman ) ile çekerek alt noktadan üst noktaya çıkarmaktadır. Sabit klemli teleferik grubu içerisinde yer alan Teleski’ler; kayak merkezlerinde kısa mesafeler için kullanılmaktadır. Bununla beraber teleskilerin bazı sakıncaları bulunmaktadır. Kayakçıları,diğer teleferik tipleri gibi belirli bir yüksekliğe çıkarmadan pist üzerinde taşıdıklarından,pistte kaymakta olan kayakçılar ile teleskide yol alan kayakçıların yüksek derecede çarpışma riski vardır.Ayrıca teleskilerin varış noktalarında kayakçıların T-barlardan kurtulmaları da ayrı bir ustalık ister.Bu gibi riskleri olmayan ayrıca kayakçıların yolculuk esnasında dinlenmelerini sağlayan telesiyejler, teleskilere göre kayak merkezleri tarafından daha çok tercih edilmektedir. Kısaca kablolu taşımacılık da diyebiliriz.

TELESİYEJ

Kayak merkezlerinde kurulu olanlar çoğunlukla sandalye şeklinde, kamplar ve yerleşim yerleri arasında çalışanlar ise çoğunlukla kabin şeklinde olan küçük bir teleferik tipidir. Kabin şeklinde olanlara bazı ülkelerde Gondol ya da Telekabin’de denir. Bazı yerlerde aynı hat üzerinde hem sandalyeler hemde kabinler yer alabilmektedir.

 

Yorumlar (9)
46 1 yıl önce
Aman ALLAHIM ne müthiş ne müthiş teşekkürler Kahramanmaraş harikasınız
Turizm 1 yıl önce
Kahramanmaraş’ın turizm pastasından daha çok pay alması için çevre il ve ilçelerle olan yollar bir an önce tamamlanmalı ve ulaşım sorunu çözülmelidir
Metin 1 yıl önce
ne turist gelmesi çevre illerden bir kaç saatliğine gelip gidiyorlar sadece bu kadar şehirde konaklama yada harcama yapmıyorlar
mm 1 yıl önce
Düzensiz bakımsız güzel bir yer olmaktan çıkıyor.
Keşke hiç keşfedilmeseydi de saklı temiz kalsaydı.
muck 1 yıl önce
dahada iyi olacak inşAllah
Maraşlı 46 1 yıl önce
Keşke bu haberi yedikuyulardaki rezillik olarak yapsaydınız. İşletme hava sıcaklığı gibi sıfırın altında
maraşlı 1 yıl önce
LAVABOLARA PİSLİKTEN GİRİLMİYOR ARTI BİRDE PARALI OLDUĞU HALDE
MARAŞLI 1 yıl önce
MEHCİDİN KAPISI ACIK KALMIŞ ÇERİSİNE KÖPEKLER GİRMİŞ BÖYLEMİ OLMALI ORASI
Gezgin 1 yıl önce
Tuvaletlerde su yok rezillik
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner112
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
2020 yılının En Başarılı Milletvekili kim?
2020 yılının En Başarılı Milletvekili kim?
Namaz Vakti 02 Mart 2021
İmsak 05:37
Güneş 06:57
Öğle 12:50
İkindi 16:00
Akşam 18:32
Yatsı 19:47