Kahramanmaraş'ta korona virüs hastaları azalıyor!

Haber46 Kahramanmaraş'ın korona virüs ile mücadelesini ve İl Sağlık Müdürlüğü öncülüğündeki başarıyı okuyucularına sundu.

SAĞLIK 06.01.2021, 17:43 06.01.2021, 18:02
Kahramanmaraş'ta korona virüs hastaları azalıyor!
banner257

Haber46 Kahramanmaraş'ın korona virüs ile mücadelesini ve İl Sağlık Müdürlüğü öncülüğündeki başarıyı okuyucularına sundu.

Türkiye genelinde olduğu gibi Kahramanmaraş’ta da koronavirüs vaka sayıları hızla düşüyor. Hayat Eve Sığar Uygulamasında bundan yaklaşık 1 ay önce Kahramanmaraş’ın neredeyse tamamı kırmızıya bürünmüşken şimdi ise durum tam tersi. Harita iyice yeşile döndü. Resmi kaynaklardan net olarak ilimizdeki vaka ve hasta sayılarına ulaşamasak ta haritanın bizlere verdiği mesaj koronavirüs vakalarının çok büyük düşüş gösterdiğidir.

Vaka sayılarının hızlı düşüşü ve salgının kontrol altında tutulmasında sağlık çalışanlarının rolü çok büyük. Kahramanmaraş’ta salgının başından bu yana sağlık alanında yapılanları araştırdığımızda bu başarının ardında güçlü bir donanımın olduğunu görmekteyiz.

Kahramanmaraş’ta koronavirüs salgınının kontrol altında tutulması ve vaka sayılarının düşürülmesi amacıyla İl Sağlık Müdürlüğü koordinasyonunda il genelinde birçoğunu hepimizin de bildiği birçok hizmet devreye alınmış.

Yörükselim devlet hastanesi bünyesinde sadece koronavirüs hastalarına yönelik covid-19 acil servis ve pandemi poliklinikleri hizmet vermeye başlamıştır. Bu sayede normal hastalar ile covid şüphesi bulunan hastalar birbirlerinden ayrılarak olası bulaşmaların önüne geçilmiştir. Yine aynı şekilde Necip Fazıl Şehir Hastanesi acil servisinde ve il genelinde tüm hastanelerin acil servislerinde bu ve buna benzer normal hastalar ile koronavirüs şüphelisi hastaları birbirinden izole etmek amaçlı uygulamaları görmekteyiz.

Yine il genelinde koronavirüs hastalarına hizmet etmek üzere son teknoloji cihazlarla donatılmış yeni yoğun bakım merkezleri inanması zor bir kısa süre içerisinde devreye alınmıştır. Yoğun bakım yatak kapasitesi neredeyse iki katına çıkarılmıştır. İlimizdeki hastanelerimizde pandeminin erken dönemlerinden itibaren yüksek akımlı oksijenin hem servislerde hem de yoğun bakımlarda sıklıkla kullanıldığını bu sayede hastaların durumlarının ağırlaşmasının önüne geçilerek zatürreye yakalanmadan ve durumları ağırlaşmadan taburcu olduklarını sahadaki birçok sağlık çalışanından öğrenmiş bulunmaktayız.

Koronavirüsün ilimizde çıkmaya başlamasının ardından covid-19 testlerinin Kahramanmaraş’ta çalışılabilmesi için İl Sağlık Müdürlüğünün yoğun çabalar verdiğini bilmekteyiz. O dönemde kamuoyuyla da paylaşıldığı üzere ilk olarak KSÜ Tıp Fakültesi bünyesinde hemen ardından Necip Fazıl Şehir Hastanesi bünyesinde PCR test laboratuvarları hizmete alınmış ve daha çok kişiye test yapılmak suretiyle hastalığın erken teşhis ve tedavisine olanak sağlanmıştır. Geçtiğimiz aylarda ise Elbistan devlet Hastanesinde 3. Test laboratuvarı hizmete açılarak ilin genelinde güçlü bir laboratuvar sistemi kurulmuştur.

Pandemiyle mücadelenin vazgeçilmezi olduğunu artık hepimizin bildiği filyasyon tarama ekiplerinden de bahsetmeden geçmek olmaz. Onlar sürecin isimsiz kahramanları. Edindiğimiz bilgilere göre ilimizde 500’ün üzerinde filyasyon ekibi gece gündüz, köy-mezra, yağmur-çamur demeden koronavirüsün izini sürmeye devam ediyor.

Hastaları ve onların temaslılarını evlerinde ziyaret eden bu ekipler gerekli bilgilendirmeleri yapıyor ve hastaların ilaçlarını evlerine kadar götürüyorlar. Gerek duyulan hallerde evde test alıyorlar. Rapor veriyorlar, reçete yazıyorlar. Bir nevi mobil sağlık hizmeti bu süreçte tüm hastalara verilmiş oluyor. Ve tüm bu işlemler için maksimum 5-6 saatte hastanın kapısında oluyorlar.

Filyasyon ekiplerine ek olarak daha önceden aşina olduğumuz evde sağlık hizmetlerinin pandemi versiyonu da bu süreçte önemli roller üstlenmiş durumdalar. Evlerinde tedavileri devam eden hasta ve temaslıların veya aynı evde yaşayan diğer bireylerin sağlık durumlarında bir değişiklik olduğunda ve dr muayenesine ihtiyaç duyulduğunda imdada mobil evde sağlık doktorlu ekipleri yetişiyor.

Hastaları evlerinde muayene eden gerek gördüğünde 112 ile hastaneye sevkini sağlayan bu ekipler il genelinde tüm ilçelerde haftanın her günü hizmet veriyor. 0344 222 22 21. Birçoğunuz bu numarayı biliyordur diye tahmin ediyorum.

Bilmeyenler için hatırlatmakta fayda var:

KAHRAMANMARAŞ COVID-19 DANIŞMA HATTI. 7/24 hizmet veren bu hattı aradığınız konusunda uzman personeller sizlere koronavirüsle ilgili her türlü konuda destek olmaya çalışıyorlar. Test sonucunuzun çıkıp çıkmadığını, karantina sürecinizin ne zaman biteceğini, ilaçların kullanımı hakkındaki bilgileri ve daha birçok bilgiyi bu hattı arayarak öğrenebiliyorsunuz. Siz onları aramasanız bile eğer hasta veya temaslı iseniz onlar sizleri haftanın belirli günlerinde arıyor, halinizi hatrınızı soruyor, tıbbi durumunuzu değerlendiriyor ve size telefonda danışmanlık hizmeti veriyor.

Evet bu saydıklarımın hepsi istisnasız herkese yapılıyor. Sizlere Kahramanmaraş’ta koronavirüsle mücadelede geçen yaklaşık 10 aylık süre zarfında ilimizde nelerin yapıldığını, salgının kontrol altında tutulması ve vaka sayılarının düşmesinde nasıl bir emek harcandığını özetle aktarmaya çalıştık. Bizim bilmediğimiz daha çok detay ve başarı öyküsü vardır. Bu vesileyle tüm sağlık çalışanlarına bizlerin sağlığı için verdikleri emeklerden dolayı teşekkürü bir borç biliyoruz. Şimdi bizlere düşen hazır vaka sayıları da iyice azalmışken rehavete kapılmadan yetkililerin koydukları kurallara harfiyen uymak ve temizlik-maske-mesafe üçlüsünden vazgeçmemektir. Koronavirüsün hayatımızdan çıkacağı bir yıl diliyoruz.

HABER46 HABER MERKEZİ 

Yorumlar (9)
Kahramankentli. 4 ay önce
Evet K.Maraşta vaka sayısı hızla düştü ama bunda İl Sağlık Müdürünün bir payı yokki. Vatandaşın yarıdan fazlası virüse yakalandığı için doğal bağışıklık kazandı. Ben bir sağlık çalışanı olarak Sağlık Müdürlüğünden bir tane yetkiliyi çalışanları motive etmek için çalışma istasonlarına gelmemiştir. Kimse bu başarı diye kendine pay çıkarmasın.
hemşire 4 ay önce
başarıyı gene muhteşem deha olan müdürler sahiplendi. olan çalışan emekçi asıl işi yapana oldu. tebrikler müdürler
Sahibinden Noktagöm 4 ay önce
Şuraya pandemiden önce 300.000 liraya bile satamadığı daireye 500.000 lira isteyen bir uyanık resmi çizelim.
kahramanmaraş'lı 4 ay önce
merak etme seninde fırsatın olsa 300 bin dediğin daireye 1 milyon istersin.
MARAŞLI 4 ay önce
KİMSE HASTANEYE GİTMİYOR MİLLET BAĞIŞIKLIK KAZANDI ZATEN İLGİLENENDE YOK MALESEF ÖLENLER KRONİK HASTALAR TAKİP EDİLMEDİ HASTANELER KAPALI NEYİN BAŞARISI BU ACABA :)
Tuğba 4 ay önce
Demek ki şimdiye kadar 20 gün x 2 kez tam karantina yurt genelinde uygulansaydı vaka sayıları sıfıra yaklasabilirdi.
007 Hacı Ökkeş 4 ay önce
Allah, sağlık çalışanlarından razı olsun.
ökkeş 4 ay önce
HERKES HASTA OLDU ZATEN
Kahramanmaraş 3 ay önce
Sağlık çalışanlarına teşekkür ediyorum biz bu sınavın sonuna geliyoruz biz 11 ay içinden 90 ulaştık
20°
açık
Günün Anketi Tümü
Hayrettin Güngör'ü başarılı buluyor musunuz?
Hayrettin Güngör'ü başarılı buluyor musunuz?
Namaz Vakti 17 Nisan 2021
İmsak 04:22
Güneş 05:48
Öğle 12:37
İkindi 16:18
Akşam 19:16
Yatsı 20:37