Kahramanmaraş'ta Korona Virüs Patlaması!

Son dakika... Kahramanmaraş'ta korona virüs vakasında yüzde 40 artış olduğu az önce sağlık bakanı koca tarafından açıklandı. 

SAĞLIK 14.10.2020, 20:51 14.10.2020, 21:12
Kahramanmaraş'ta Korona Virüs Patlaması!
banner257

Son dakika... Kahramanmaraş'ta korona virüs vakasında yüzde 40 artış olduğu az önce sağlık bakanı koca tarafından açıklandı. 

AZ ÖNCE Necip Fazıl Şehir Hastanesinden çekilen bir görüntü ise korona virüs patlamasının korkunç yüzünü ortaya çıkardı.

SAĞLIK BAKANI KOCA : * Kocaeli’de yüzde 30, Denizli’de yüzde 35, Kahramanmaraş yüzde 40 artış olduğunu son aya göre görmüş oluyoruz.

"15 EKİM'DE SAHA TARAMASINA YENİDEN BAŞLAYACAĞIZ"

15 Ekim'de saha taramasına yeniden başlayacağız. Belirtisiz olduğu halde testi pozitif çıkan vakaları tespit etmiş olacağız.

Testi pozitif çıkanların ve temas halinde olduklarının izolasyon kullarına uyması şarttır. Bakanlığımız her bir il için risk yönetimi rehberi oluşturdu. Girip çıkacağınız yerin risk durumunu HES ile öğrenebilirsiniz. HES güncel verileri içeren bir nevi haritadır.

Maske bazı bilim adamlarınca aşı benzeri bir konu olarak kabul edilmelidir. Aşı salgına karşı tam bir güvence olarak görülmemelidir. Aşı yaygın olarak yapılabileceği güne kadar kendini virüsten koruyabilenler için bir çare olacaktır. Aşı kendisini virüsten koruyamayanlar için çare değildir. Virüsün yol açtığı hastalık ve tedavisi hakkında çok daha bilgi sahibi olmakla birlikte risk tabana yayılıyor.

Salgınlar yerinde müdahale gerektirir. Son 6 hafta ziyaretlerde bulunduk. Son bir hafta içinde içinde İstanbul, Bursa, Denizli ve Kahramanmaraş'ın olduğu illerde vaka artışları oldu.

BUGÜN BİR VATANDAŞTAN GELEN AÇIKLAMA 

"Abi kolay gelsin rahatsız ediyorumda şimdi necip fazıl şehir hastanesindeyim covid polikliniğine geldim yaklaşık 150 kişi var saat üç de babam için fiş almıştık daha muayne olmak için bekliyoruz mesai saat dörtde başlamıştı 4 den bu yana sadece 30 kişi muayne edebildiler bizim sıramız 75 ve sanırsamki bize sıra akşam saat 10 gibi gelecek  koca hastanenin yarısını kapatmışlar sadece tek doktor koymuşlar muayne için beklediğinden çok test içinde bekliyorsun sağlık bakanı tvde çok hassas olduklarını belirtiyorlar hassas oldukları hali buysa hassas olmadıkları hali nasıldır düşünülemez. " 

Yorumlar (24)
omar 7 ay önce
müstehak... %40 artış yine iyi. bence daha fazla. çarşı, pazar dolup taşıyor. az gezin ahali.
Maske tak 7 ay önce
Ya şu kapalı çarşının kıyafet yeri kadar rahat bir yer yok hiç bir esnaf maske takmıyor takmadı içinde birşey almayı bırak girmiyorum bile ve sanayi esnafı hiç umrunda değil bunlara bir çözüm bulunmalı acilennnnnnnnn hemde
ede466 7 ay önce
şaşırılacak bir şey deil,pazarlarda denetleme yok,spor salonlarında (fitnes) hiç denetleme yok hijyen yok,eldiven takan yok tıklım tıklım,halk otobüsleri 1hafdadır ayakda çok yolcu alıyor denetleme noktalarını geçdiler mi dolduyorlar,mahalle aralarında,çarşı hariç maske takan yok,esnaflar vs vs bu dgişle daha artacagı aşikar..
Covid 7 ay önce
covid olduğumda Necip Fazol hastanesinde 2 adet covid polikliniği bulunmakta idi. hekimler 09:00 da poliklinik başlatıyorlar. fiş kesimi tabiki daha erken. poliklinik başlama saati ve fiş kesim saati arasında hastalar sosyal mesafeye çok dikkat etmeden bekliyor. oraya gelen çoğu covidli sağlam olanda orada bulaşma riski çok yüksek. çözüm olarak poliklinik sayısının arttırılması ve 24 saat kesintisiz vardiyalı hizmet vermesi ve sürüntü alan personel sayısının arttrılması.
2. Bu iş sadece sağlık çalışanlarının üstüne bırakılmamalı herkes dikkatli olmalıdır. maske, temizlik ve sosyal mesafe. Emniyet tarafından gerekli denetimler yapılmalı ve cezai işlem yapılmalı ve maliye birimleri tahsil yoluna gitmedir. ceza tahsil edilmezse caydırıcılığı olmamaktadır. gerekirse kısıtlama yoluna gidilmelidir.
Cuma ali 7 ay önce
Yörük selim daha rezalet zaten gidinde bakın hassas mış bunlar yalan söylüyorlar tv deki gibi değl hiç birşey fahrettin koca gelde memleketin halini gör tv başında herşey güllük gülistanlık güya günlük test alınıyormuş yalan tomoğrafiye bakıyorlar cigerde yoksa covid değilse lan bunun kuluçka süresi var boğaza duruyor ona bakılmıyor bile sürüntü almıyorlar bu türkiyede tv bakarsan herkesi asıyor kesiyor herşey cok iyi gözüküyor ama gercekte herşey 0 olmuş
Mustafa 7 ay önce
Haftasonu test bile yapmayan doktor var. Doktorlar korkuyor bulaşır diye ama birinin bunun yapması lazım.
Bir garip 7 ay önce
KMaraş lı ve sağlıktan emekli 65 yaş üstü biri olarak söylüyorum maskesiz hiç gezmekten el hijyeni e dikkat eden alkollü limon kolonyası gezmeye biriyim o kadar çok insan varki maskesiz gezen özelliklerde gençler dikkat etmiyor biz dikkat eden ve yaş olarak risk grubundaki insanlara yazık değilmi bu kadar dikkat bize haksızlık yapılmakta geçen bir bankaya gittim banka çalışan güvenlik görevlileride vatandaşı içeri almada dikkat etmiyor.. her girenin sosyal mesafeye dikkat etmesi gerekir dediğimizde yaşa saygısı olmadığı gibi insanların sağlığını hiçe sayan bir gençte uyarıma karşı saygısızca bana tepkiler gösterdi işte bilinçsiz ve medeniyetten uzak insan çehrelerimiz burdan yorumları okuyanların çevrelerşindekilerini uyarmalarını rica ediyorum olmadı emniyet memurlarına şikayet edelimki gereken kurallara uyusun..
ali purtaş 7 ay önce
k.maraş halkını duyarlı olmaya davet ediyoz temizlik imandandır lütfen kurallara uyalım gerekmedikce dışarı çıkmayalım saygılar
muhammed 7 ay önce
koronavirüs 5 - insanlık- 0 mac devam ediyor
Mıro 7 ay önce
Umarım daha kötüye gitmez... Allah yardımcımız olsun... ;(
Ahmet 7 ay önce
Kardeşim geçen salı testi pozitif çıktı temaslı olarak adımızı verdi 3 gün karantina da kaldık sonra karantina kalktı kardeşimle aynı evde yasiyoruz ve ben disardayim benden birine buladirsa vebaili devletindir.
Ebru 7 ay önce
Ayni sekilde bende necip fazil hastanesine gittim ve hastane tam bir facia kadin midem agriyo diye beni buraya gonderiyorlar diyo ve hic bir muayene falan yada baska bisey yok ben koronayla ayni belirtiler var diye olecektm ve sadece test yaptilar negatif ciktim ve hastaligimi evde cekmek zorunda kaldm ne bi serum ne bi muyane ne bi igne yaptilar tansiyon hastayim tansiyonuma bile bakmadilar bende cok sorumsuz devlet hastaneleri bide pozitif insanlarla negatif insanlar ayni yerde bekliyolar basi agriyanida tsste gonderiyorlar yorumlar dikkate alinsa iyi olur yani ...
Hacı ukkaşe 7 ay önce
Memlekette virüsü umursamayan bir sürü genç var.Gençler ne kural tanıyor ne de mesafe.Kimse maske takmıyor.Kola bağlamış şekil derdindeler.Yaptırım ceza yok..
Birde gross tarzı büyük marketlere gidin görün sosyal mesafe sıfır.Kasalarda 20 cm bile mesafe yok.Uyarınca ters ters bakıyorlar...
Kimseni sağlığını tehdit etmeyin..
Bu vebali taşıyamazsınız...
Sunal 7 ay önce
Hastane de korona virüs var bana gore
cafer kadıoğlu 7 ay önce
bizzat bakan tarafından yüzde 40 artış var deniliyor ama özel okullar yine bildiğini okuyup her kademede eğitime devam ediyorlar.. tabi iş ticaret olunca canı kimse umursamıyor
Mustafa 7 ay önce
Hassas olmasalar o kadar uzun sonuç beklemezsin
Er 7 ay önce
Sayın büyüklerimize valimiz olsun kaymakamımız olsun sık denetim iyi olur sahada çok gıdalarda market olsun manav olsun halk pazarı olsun lütfen denetimi sık yapın
ahmet 7 ay önce
süpersiniz edeler size birşey olmaz maskeyi artık iki kolunuza birden takın
Ali 7 ay önce
Çemberin giderek daraldığını hissetmistik.
Emre 7 ay önce
Saglik bakanligini aradim ben hic orali olmadilar ..normadir boyle durumlar
4646 7 ay önce
normal haerke böyle yapca
Mmm 7 ay önce
Sanki maraş a hiç gelmemiş bu covid herkes gayet rahat valla
VATANDAŞ 7 ay önce
Aciiileeeen tedbirler ve denetimler artırılmalııı.
Şehre giriş çıkışlar
Market, Pazar yerleri, Avm ler, kafe restoranlar, yolu taşıma araçlarında denetimler artırılmalı; insan topluluklarının bir araya geldiği her yer elden geldiğince kontrol altında tutulmalı.
En önemlisi toplumdaki bireylerin bilinçli ve bilgili olması ve çevresini uyaracak duyarlılığa sahip olması.
murtaza 7 ay önce
hastaneler de vaka sayısının bir kısmı saklanıyor aga şüpeliyiz bu konuda yani biz vatandaşın ayaklanması yada paniklemesinden korkuluyor halbuki gerçek rakamları bakanlığa tam verseler sağlam olan insan esnek davranışını düzler daha tedbirli davranmaya geçer polis jandarmamıza yazık sürekli uyarı vermek için zaman araç mazot mesafe yapıyor bu bizlerden gidiyor onlar elbette işini yapmakla yükümlü ama insanın eşekliğinide birisi çekmek zorunda değil güvenlik görevlilerimize sağlık çalışanlarımıza yardımcı olmak için gereken korunmayı her insan kendi belirleyerek yapmak zorunda illaki birilerinin uyarması yol göstermesi gerekmiyor gerçekleri görelim riski minimuma indirelim giderler biz vatandaşlardan gidiyor can maddiyat zaman hepsi bizden gidiyor akıllı davranalım kendimizi düşünmüyorsak çevremizde yaşayan canlılara zarar vermeyelim bu hayat herbirimizin ama UNUTMAYALIM SAĞLIKTA VERDİĞİMİZ ZARARDA AHİRETTE SORULACAK bu konuyu illaki tvde medyalar ortamında ikaz ile yapmaya çalışmayalım yaratan akıl irade verdiyse akıllı hareket edelim
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
20°
açık
Günün Anketi Tümü
Hayrettin Güngör'ü başarılı buluyor musunuz?
Hayrettin Güngör'ü başarılı buluyor musunuz?
Namaz Vakti 23 Nisan 2021
İmsak 04:12
Güneş 05:40
Öğle 12:36
İkindi 16:19
Akşam 19:21
Yatsı 20:44