Kahramanmaraş'ta Uyuz hastalığı salgın gibi yayıldı!

Kahramanmaraş'ta hastaneler uyuz şikayetiyle doldu taştı. Özel hastaneler uyuz hastalığının tedavisine henüz çözüm bulamazken, sağlık dünyası KSÜ Tıp Fakültesinden Dermatoloji Prof. Dr. Perihan Öztürk'ü tavsiye ediyor.

Kahramanmaraş'ta Uyuz hastalığı salgın gibi yayıldı!

Kahramanmaraş'ta hastaneler uyuz şikayetiyle doldu taştı. Özel hastaneler uyuz hastalığının tedavisine henüz çözüm bulamazken, sağlık dünyası KSÜ Tıp Fakültesinden Dermatoloji Prof. Dr. Perihan Öztürk'ü tavsiye ediyor.  

Kaşıntıyla ortaya çıktığı için çoğu zaman basit bir alerji diye düşünülüp zamanında doktora gidilmemesi nedeniyle tedavi edilemeyen uyuz hastalığı, gözle görülemeyen bir parazitten kaynaklanıyor. Uzmanlar, giysiden, çarşaftan hatta basit bir temas yoluyla dahi bulaşabilen uyuz hastalığının, salgın yaratabilecek kadar hızla yayıldığına işaret etti. Cildiye uzmanı Araz, “Hastanemizde bu yılın ilk 11 ayında vaka sayısının üç kat arttığına şahit olduk. Dermatoloji camiası olarak vaka sayısındaki bu artışı dikkat çekici buluyoruz" dedi. 

Geçen yıllara göre hastanelerine başvuran uyuz vakalarının üç kat arttığını vurgulayan Cildiye Uzmanı Dr. Emre Araz, “Hastanemizdeki son 5 yıllık istatistikleri çıkardığımızda, bu yılın ilk 11 ayında dahi vaka sayısının üç kat arttığına şahit olduk. Dermatoloji camiası olarak vaka sayısındaki bu artışı dikkat çekici buluyoruz. Son 30 yıldır bazı dönemlerde uyuz mikrobunun toplumda salgın düzeyine gelecek boyutta arttığını görüyoruz. Dermatoloji camiası olarak belirli dönemlerde görülen bu artışın araştırılması gerektiğini düşünüyoruz. Ama daha da önemlisi halkımızın teşhis ve tedavi için gecikmemesi, aileden birine bu teşhis konduysa tüm aile bireylerinin tedaviye dahil edilmesidir” dedi.

ÇOCUKLARDA DAHA ÇOK EL İÇİ VE AYAK TABANLARI KAŞINIR

Uyuz hastalığına gözle görülemeyen mikroskobik bir eklem bacaklı olan ‘Sarcoptes Scabiei Hominis’in neden olduğunu anlatan cildiye uzmanı, “Yakınmalar 2 ila 6 hafta sonra ortaya çıkıyor. Daha çok gece kaşıntısı şeklinde kendini gösteriyor. Kişiler kaşıntıyı başlangıçta çok önemsemeyebiliyorlar, ama kaşıntılar zamanla yara haline dönüşebiliyor ve içi su veya irin dolu kabarıklıklar şeklinde ilerleyebiliyor. Bu açıdan ikincil enfeksiyonlar gelişebiliyor. Burada, geceleri ortaya çıkan kaşıntı çok önemli” diye konuştu.

Dr. Araz, daha çok parmak araları, el bilekleri, dirsekler, koltuk altları ve kadınlarda özellikle meme çevresi ile erkeklerde genital bölge kaşıntılarının dikkat çektiğini belirterek şu bilgileri verdi:

“Çocuklarda ise daha çok el içleri, ayak tabanları, bazen saçlı deride ortaya çıkabiliyor kaşıntı. Bazen hastalığın ileriki aşamalarında nodül dediğimiz bezelye tanesi şeklinde kabartılar da oluşturabiliyor. Yurtlar, askeriye gibi toplu yerlerde çok karşımıza çıkıyor.”

ÇARŞAFLAR VE ÇAMAŞIRLAR 60 DERECEDE YIKANMALI

Birçok başka hastalıkta da kaşıntı olduğunu bu nedenle uyuz hastalığının çoğu zaman önemsenmediği ya da zamanında teşhis edilemediğini söyleyen Dr. Araz, şu uyarılarda bulundu: “Kişiler bunu basit bir alerji olarak değerlendirebilir başlangıçta. Eğer ailede bu şekilde kaşınan bir birey varsa, mutlaka vakit geçirmeden doktora başvurulmalıdır. Doktor tedavi verdiğinde de tüm aile bireylerinin eş zamanlı olarak bu tedaviyi uygulaması gerekir. Çünkü temas yoluyla hızla bulaşan bir parazit türüdür bu. İlk temas bölgeleri de genellikle el içleri, parmak araları, bilekler oluyor. Bu akar, kıvrımlı bölgelerde yaşamaya daha çok uygun. Ayrıca medikal tedavinin yanı sıra bir de kıyafet, çamaşır, çarşaflarla ilgili önlemler alınmalı. Çünkü sarcop dediğimiz uyuz paraziti, çarşaflarda, dış ortamlarda da 36 saat canlı kalabiliyor. Bu yüzden kıyafet, çamaşır ve çarşafların 60 derecede yıkanması gerekli. Bu yapılamıyorsa da bir poşete koyup, 3 gün boyunca en azından balkonda ağzı kapalı bekletilmeli. Böylelikle havasız kalınca parazitler ölür. Bu da bir tedaviye yardımcı bir unsurdur.”

ALERJİ SANIP DOKTORA GİTMEDİM

Bir aydır kaşıntı şikayetinin olduğunu, ancak yediği bir şey dokundu diye düşünüp doktora gitmediğini anlatan Recep Haznedar ise, “Belirtiler bir ay önce başladı. Kaşınmalar arttıkça arttı. Belki yediğim bir şey dokunmuştur, alerji olmuştur diye düşündüm. Ama kaşıntılar bir türlü geçmeyince, doktordan randevu aldım. Çevremde de gördüm benim gibi kaşınan insanlar. Bulaşıcı bir hastalık olabileceğini düşündüm” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2019, 12:07
YORUM EKLE
YORUMLAR
Maraton
Maraton - 1 ay Önce

Hastanelerin özeli özeli olmayanı Suriyeli dolu doğumhaneler Suriyelile çalışıyor,mübalağa değil gidip bakın

ÖKKEŞ
ÖKKEŞ - 1 ay Önce

BİR UYUZ OLMAMIŞTIK ODA OLDU. EE MİLLETNE YAPSIN BU KADAR İŞ YAPMAZ YÖNETİCİLERE UYUZ OLA OLA GERÇEKTEN UYUZ OLDUK.

ede46fatih
ede46fatih - 1 ay Önce

Bizim memleketimizde bu hastalığın tedavisi var.Yüzyıllardır UYUZ pınarı diye bir çeşmemiz var ve hakikaten bu hastalığa çok iyi geliyor.

46
46 @ede46fatih - 1 ay Önce

Nerde kardeşim bu pınar

hacı
hacı - 1 ay Önce

Bugün nf devlet hastanesine gittim,kendimi hayvan dr yi baytar zannettim,iletişimimiz sıfır,anlayamıyorum adam hasta sana muhtaç,ne diye üstünlük kurma,muhatap olmama sevdasındasın ki,o an zaten sen üstünsün sn dr.Kariyer mükemmel daha neyin egosundasın anlayamadım.Bırakın bu tarz firavunvari davranışları,hastanıza şefkatle muamele edin,onurunu kırmayın,lütfen,bizahmet,rica ediyorum,anlatabildin mi,ya da ben zaten hasta muhtaç zavallıyım adam olsaydım hasta olmazmıydım.

GAHRAMANMARAŞLI
GAHRAMANMARAŞLI - 1 ay Önce

Çok haklı

VATAN (duvarinda)DAŞ
VATAN (duvarinda)DAŞ - 1 ay Önce

HABER46 K.maraşlimim refahi ve sagligi icin birseyler yapmak gundeme getirmek halka faydali olmak istiyorsan DUY SESIMIZI k.maras DİŞ HASTANESINDE DİŞ ETİ UZMANI YOK bakin mesele cok derin Eda cetin adinda bir bayan doktorcagiz vardi 2 senedir ben randevu alamadim diş hastanesindeydi sora aradim eda hanim tip fakultesine gitti dediler tip fakultesine gittim ön muayene oldum bana diyorki eda hanim gormesi lazim :)) bende içimden YOK YAW ALLAH ALLAH dedim neyse sekretere gonderdiler SEKRETER BANA NE DEDI BILIYORMUSUNUZ? Sira veremiyoruz şubat ayinda arayabiliriz telefonunuz acik olsun diyor ve bunun yaninda sirada beklerken oyle insanlarla konustum ki dis eti uzmanina gorunemeden yarasi iyilesenimi dersin pes edip ozele para bayilanimi dersin dolu yani bir dokun bin ah işit EDA HANIM AYAGI TAKILIP DUSSE MARASTA O KOCA KOCA BINALARDA BIR TANE DIS ETI UZMANI KALMAYACAK ALLAH AYAGINA TAS DEGDIRMESIN BİRİCİK DİŞ ETI UZMANIMIZIN.

Ozlem
Ozlem - 1 ay Önce

Bir uyuz eksikti her hastane dolu zaten grip öksürük virüs gibi herkese yayılmış durumda buda olursa tam olur

- 2 gün Önce

Geçmiş olsun kahraman.maraş hemşerilerim Allahim şifa versin


SIRADAKİ HABER