Kahramanmaraş’ta Bir Yılda 13 Milyon Muayene Yapıldı

Kahramanmaraş’taki sağlık kuruluşlarına 2019 yılında 12 milyon 958 bin 666 başvuru yapıldı. Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Ali Nuri Öksüz, sağlık hizmetlerini erişilebilir, etkili, etkin ve kaliteli sunma amacında olduklarını kaydetti.

Kahramanmaraş’ta Bir Yılda 13 Milyon Muayene Yapıldı

K.Maraş İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Ali Nuri ÖKSÜZ, yaklaşık 13 bin insan gücüyle, 10’u Sağlık Bakanlığına bağlı 7’si özellerde, 1’i Üniversite Hastanesi olmak üzere toplam 16 hastane, 1 Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi, 1 Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, 44 acil sağlık hizmetleri istasyonu, 127 aile sağlığı merkezi, 368 aile hekimliği birimi ve 126 sağlık evinde sağlık hizmetleri yürütüldüğünü belirtti.

2019 yılı verilerini paylaşan Öksüz, “ 2019 yılında sağlık tesislerimize 12 milyon 958 bin 666 başvuru olmuştur. Kişi başı müracaat sayısı 11,3 olarak gerçekleşmiştir. Başvuruların yüzde 81’i kamuya ait sağlık tesislerine, yüzde 12’si özel sağlık tesislerine, yüzde 7’si üniversite hastanesine gerçekleşmiştir.

Sağlık tesislerimizin yatak sayısı 2 bin 986 olup, toplam yatak sayılarının yüzde 63’ü kamuda, yüzde 18’i özellerde, yüzde 19’u üniversite hastanesinde bulunmaktadır. Toplam yataklar içerisindeki nitelikli yatak oranımız yüzde 75 olup Türkiye ortalaması olan yüzde 71,9 oranının üzerindedir. 2023 Türkiye hedefi olan yüzde 84 oranının üzerine çıkılması için çalışmalarımız devam etmektedir.

Özellikli sağlık hizmetlerinde ise 2023 hedefi şimdiden büyük ölçüde gerçekleştirilerek sağlık tesislerimizde özeller dâhil toplam erişkin, çocuk ve yeni doğan yoğun bakım yatak sayılarımız 740’a yükseltilmiştir.” dedi.

İl Sağlık Müdürü Açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Evde Sağlık Hizmetleri 33 araç, 30 ekip ve toplam 81 personel ile il merkezi ve tüm ilçelerimizde 7/24 esasına dayalı çalışmaktadır. Aktif hasta sayımız 5 bin 557’dir. 2019 yılında 44 bin hasta ziyareti gerçekleştirilmiştir.

Sağlık Turizmi ve Turistin Sağlığı kapsamında yapılan çalışmalar neticesinde Necip Fazıl Şehir Hastanemiz ‘Sağlık Turizmi Yetki Belgesi’ almıştır.

2019 yılında ilimizde toplam 11 organ nakli gerçekleşmiştir.

Şehir Hastanemizde Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Polikliniği açılarak Akupunktur ve Kupa (Hacamat) Tedavisi gerçekleştirilmektedir.

Merkez ve ilçelerimizde faaliyet gösteren toplam 3 adet sağlıklı hayat merkezimizde, KETEM, obezite merkezi, spor salonu, sigara bırakma polikliniği, anne okuluna ek olarak birçok koruyucu sağlık hizmeti verilmektedir.

Müdürlüğümüzce yapılan çalışmalar neticesinde ilimiz antibiyotik kullanım oranı ciddi oranda azaltılmıştır.

77’si il ve ilçe merkezlerinde olmak üzere 127 aile sağlığı merkezinde 368 aile hekimliği birimi ile hizmet verilmektedir. Aile hekimliği başına düşen nüfus 3.028 olup Türkiye ortalamasının altındadır.

Merkeze ek olarak ilimizdeki KETEM (Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi) sayımız 3’e çıkmıştır. Mamografi çekim sayısı 2019 yılında 26 bin 651 olup, bunların 7 bin 139’u mobil Mamografi aracımızla çekilmiştir.

2019 yılı içerisinde 112 Acil Sağlık hizmetleri kapsamında ilimizde 76 adet 112 ambulansı ile 98 bin 76 vakaya gidilerek vatandaşlarımıza acil sağlık hizmeti verilmiştir. 112 ekiplerimizin ilk 10 dk içinde kentsel vakaya ulaşma oranı yüzde 96, ilk 30 dakika içinde kırsal vakaya ulaşma oranı yüzde 87’dir. Yıl içerisinde 112 Komuta Kontrol Merkezine 1 milyon 161 bin 220 çağrı gelmiş olup bu çağrıların yüzde 91,6’sı asılsız çağrı olarak değerlendirilmiştir.

2015 yılında ilimizde tedavi edilemeyip il dışına sevk edilen hasta sayısı 10 bin 8 iken, 2019 yılına gelindiğinde bu sayı 6 bin 359’a düşürülmüştür.

Hasta Memnuniyet Oranımız yüzde 90 üzeri olup Türkiye ortalamasının üzerinde seyretmektedir.

İlimizin sağlık seviyesinin gelişmesi adına fedakârca çalışan sağlık çalışanlarımıza teşekkür ederim. Vatandaşlarımızın en iyi sağlık hizmetini alabilmesi için çalışmalarımız önümüzdeki dönemde de hız kesmeden devam edecektir.

Dışlığı Gelmemek: Canı sıkılmak, zaman geçirememek...

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2020, 16:10
YORUM EKLE
YORUMLAR
ALi
ALi - 5 gün Önce

Bu sayılardan kaçı yabancı (Suriye) uyruklu onuda açıklasanız.

Mehmet
Mehmet - 5 gün Önce

Bu yıl 6 defa necip fazıl şehir hastanesi üroloji bölümünde 2 doktora geldim tahlil yapıp bişeyin yok diyen gönderdi 6. Gidişimde Allah razı olsun uğur oktay tuygun yaptığı tahliller sonucu kum geçirdiğimi söyledi. Tedavi uyguladı. Şimdi benim sağlığım düzelmesi için verdiğim mücadele dışlığın gelmedi olarak mı nitelendiriliyor... BENCE SİZ TECRÜBESİZ DOKTORLARINIZA BİR ÇARE BULUN KİMSE MERAKLI DEĞİL FAZLADAN MUAYENE PARASI İLAÇ PARASI VERMEYE

Fatih
Fatih @Mehmet - 5 gün Önce

Mehmet seninki istasna bir durum o kadar gitmene rağmen ,ortalamanın altindasin ,şehrin ortalaması 13, sen 6 kere gitmişsin....
Canı sıkılan hastaneye koşmuş ,insanlar bu kadar hasta değil ,olmamalı da zaten... Ciddi salgın durumlarında bu yaşanmaz

maraşlıı
maraşlıı - 5 gün Önce

7-8 milyonu suriyelidir

Edeler
Edeler - 5 gün Önce

10 milyon suriyeli saymışsınızdır zaten normaldir adamların baş mekanı hastaneler

Maraş 46
Maraş 46 - 4 gün Önce

Yorumlara bakıyorum hep bunda bile Suriye’lerle ilgili ALLAH ım sen görüyorsun yarabbi bu nasıl düşünce bu nasıl zihniyet diyecek başka söz bulamıyorum bütün dünya para mal mülk hastane hersey sizin olsun ökkeşler doya doya yiye yiye geçirin ömürlerinizi bütün dünya yı yiyin bitirin mutlu olun sizin olsun!!!!!!!!!!

Hakiki Maraşlı
Hakiki Maraşlı - 4 gün Önce

Ortaseki Sağlık Ocağına kayıtlıyız. Bir doktor saydım 10 dakikada 10 hasta baktı. Bu mümkünmü. Yabancılara çözüm bulunmalı. Adım atacak yer bulamıyoruz hastanede, sağlık ocağında. Allah o doktorların yardımcısı olsun. Bakmıyorum derse yer yerinden oynar. Hastaya bakmadı olur. Ama bu kadar hastaya nasıl iyi bakılırki.

İstanbul
İstanbul - 5 gün Önce

“Dışlığı gelmeyen”

ede
ede - 4 gün Önce

Gelenler ama suriyeli ama türk fark etmez önemli olan hastaneye giden bir tek sen değilsin yani bazen gelip sıra bulamayanlar bir beni de yaz diye cıngar çıkarıyor ya sözüm onlara ayrıca rakamlar ortada hastane çalışanlarına biraz hoşgörü lütfen.

ibrahim Buluntu
ibrahim Buluntu - 4 gün Önce

Burdaki bütün yorumları okuyorum.Çoğunuz hep kafayı Suriyeli vatandaşlara takmışsınız.Allah için akşam eve vardığınız da sofraya oturduğunuz da Rabbbi bize ne kadar çok nimet verdiniz.Ama hala verdiğin nimetleri kimse ile paylaşmayı düşünmeyip.Acaba daha yok mu diyorsunuz.Allah gözünüzü doyurum inşaAllah.

Murat
Murat - 3 gün Önce

Neden olmasın ki ... nerede işin var senden hemen sağlık raporu isteniyor yoksa işin yürümüyor 2 gun icinde 5 defa hekime gittim hepsi paralı. Masa başında verilerle konuşmak la olmuyor ...


SIRADAKİ HABER