Koronavirüsü atlatan vatandaşlar dikkat! Fahrettin Koca uyardı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs atlatan vatandaşlar ikinci doz aşı yapma zorunluluğunu getirdi.

SAĞLIK 09.07.2021, 11:39
Koronavirüsü atlatan vatandaşlar dikkat! Fahrettin Koca uyardı!
banner257
banner226

COVID-19 geçiren ve tek doz aşı uygulananların daha önce iptal edilen ikinci doz aşı randevuları tekrar sisteme tanımlandı.

Edinilen bilgiye göre Bilim Kurulu COVID-19 geçirenlere hala tek doz aşı öneriyor. Ancak hastalığı geçirip seyahat edeceklerden bazı ülkelerin iki doz aşı istemesi nedeniyle bu kişiler için tek doza indirilen aşı hakkı yeniden ikiye çıkarıldı. Hastalığı geçiren herkes artık seyahat etsin ya da etmesin gerekçe göstermeden ikinci doz aşısını yaptırabilecek.

"AŞILAMADA YENİ UYGULAMALAR OLACAK" 
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, "Aşılamada istediğimiz ivmeye henüz ulaşmamış illerimiz için yeni uygulamalarımız olacak. Gerekirse tüm vatandaşlarımızı bulundukları yerde aşı hizmeti ile buluşturacağız." demişti.

Bakan Koca, "Bu konunun gündeminizde yer almasına sizleri umutsuzluğa sürüklemesine müsaade etmeyin. Tüm gelişmeleri yakından takip ediyor ve vatandaşımızı en kısa sürede bilgilendirerek tedbirler alıyoruz. Bugün gündem artık salgın değil en yüksek aşılanma oranıdır. Hastalığı geçirmiş olan vatandaşlarımız için aşı olma süresinin 3 ay olarak belirlendiğini geçen hafta ifade etmiştim. Bu konuda bir karmaşaya yer olmadığını ifade etmek istiyorum. Tekrar etmek gerekirse hastalığı geçirmiş ve üzerinden 3 aydan uzun süre geçmiş vatandaşlarımız aşılarını olabilirler. Hastalığı zaten geçirmiş olan kişilerde hatırlatma aşısının yeterli olacağı Bilim Kurulumuzca değerlendirilmiştir. 3'üncü doz aşı konusunda ise inaktif aşı olan 50 yaşından büyük vatandaşlarımız ve sağlık çalışanlarımız 3'üncü doz aşılarını istedikleri aşı türü ile olabilirler." ifadelerine yer vermişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör yeniden aday olsa oy verir misiniz?
Namaz Vakti 08 Aralık 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı