KSÜ Tıp Fakültesinin Borcu Dudak Uçuklattı!

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesinde skandallar bitmiyor. Fakültenin enjektör dahi alamayacak durumda olduğu iddia edildi. Medikal şirketleri üniversiteye dava açmaya hazırlanırken, asistanların ise doktorlardan daha prestijli olduğu öne sürüldü.

SAĞLIK 19.03.2020, 16:10 19.03.2020, 20:26
KSÜ Tıp Fakültesinin Borcu Dudak Uçuklattı!

Hasta kabulüne başladığı 2013 yılından bu yana çalkantıların bitmediği ve bir türlü düzenli hale gelmeyen Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesinin şimdilerde başı borçlarla dertte. Haber 46’nın ulaştığı bilgilere göre 150 milyon TL’den fazla borcunun olduğu kurumun medikal şirketlere ödeme yapamadığı ve dolayısıyla da medikal şirketlerin KSÜ Tıp Fakültesi Hastanesine malzeme vermediği öne sürüldü. 

İKİ DOKTOR DEVAMLI ÖZEL İŞİNDE 

Bir diğer iddia ise hastanenin Dekan yardımcısı olan Prof. Dr. P. Ö. ve eşi Kardiyoloji uzmanı Ü. Ö.'ün kentte bulanan ve kendilerine ait bir yaşlı bakım evini işletmekten hastaneye bazı zamanlar gelemediği ve işin aksamaması içinde asistanlarını çalıştırdığı iddia edildi.

REKTÖR NİYAZİ CAN İDDİALARA YANIT VERDİ 

Öte yandan Haber 46’ının telefonla ulaştığı Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Rektörü Prof. Dr. Niyazi can ise şu açıklamaları yaptı: “Türkiye’de ki tüm Tıp Fakültesi hastanelerinin genel sorunu, bizim hastanemizde de var. Buradaki, global bütçenin gereği olarak devletin sağlık uygulama tebliğinin henüz güncellenmemiş olması, bizim aldığımız ilaç ve medikal malzemelerin aldığımız kalitedeki fiyatlarının karşılığının kimi kalemlerde yapmaması ve birde hastanemizde daha önce alınan taşeron işçilerin kadroya geçişi genel çalışanların içerisindeki oranın yüksek olması. Yani 700 kişi şu anda döner sermayeden maaşlarını alıyor” dedi  

EN FAZLA 400 KİŞİNİN MAAŞ ALMASI LAZIM

Rektör can konuşmasını şöyle sürdürdü: “Döner sermayeye gelen paraların sınırlılığı neticesinde ortadaki sınırlı paradan 700 kişiye maaş ödemek durumunda kalınması, yani bir çok hastaneye göre karşılaştırdığımız zaman örneğin 1000 çalışanı olan bir hastanenin en fazla 500’ünün veya 400 kişinin dönerden maaşlarını alması lazım, bizde 700 kişi dönerden maaş alınca, doğal olarak tüm tıp fakültesi hastanelerinde yaşanan, gelirin gideri karşılamaması sorunu bizde de yaşanıyor.  Borcumuz her ay 1-2 milyon artıyor”

DOKTORLAR KESİNLİKLE ÖZEL İŞİNDE OLAMAZ

Rektör Can, hastanenin Dekan yardımcısı olan Prof. Dr. P. Ö. ve eşi Kardiyoloji uzmanı Ü. Ö.’ün kentte bulanan ve kendilerine ait bir yaşlı bakım evini işletmekten hastaneye bazı zamanlar gelemediği ve işin aksamaması içinde asistanlarını çalıştırdığı iddiasına ise şunları söyledi: “Kesinlikle öyle bir durum yok. Ben dahil bütün yöneticiler mesai saatleri içiresinde hastane içerisinde bulunuyorlar. Mesai saatleri dışında, kanunen yer açma yetkileri varsa, belli bir mevzuat çerçevesinde hocalar, profesörler, belli bir ücret kesintisini göze alarak iş yeri açma yetkileri var. Böyle bir durumu varsa hocalarımızın, kesinlikle mesaiyi aksatamazsınız diye kesin talimatım var. Vatandaşa olan hizmetini mesai saatinde kendi özel muayenesinde devletin kesin kanunu bende doktorlarıma iletiyorum”

Yorumlar (20)
okan 3 hafta önce
rektore soralım taşeronlar kadroya geçmeden önce paralarını kim ödüyordu yine fakülte ödemiyormuydu :D bahaneye bak
İlyas 2 hafta önce
Ünal hoca kadar kibirli bir insan tanımadım ben... Allah asistanlarına yardım etsin
Abcd 3 hafta önce
Rektöre sorular; 1) Bu gün kaç hasta baktı koskoca tıp fakültesi 250 hasta 2) Dekan yardımcısından bahsetmişsiniz birde dekana baksanız. 3) Başhekim deseniz hiç kimse memnun değil. Hastaneden bi haber ameliyat yapılmıyor. Malzeme yokluğu var. En basit malzemeleri bile bulmaktan aciz. Teklife çıkılıyor firmalar teklif vermiyor çünkü ödeme vadesi 5 yıl. 6) Diğer fakültelerin de durumu böyle demiş gitsin incelesin sayın rektör antebin borcu yok 7) Biz personeller beş kuruş döner alamıyor. 8) Dekanın ne torpili varmış gittiği yerde görevine son verildi Konya. Necip Fazıl hst Başhekimliği buraya kurtarıcı oldu yazık.
VATANDAŞ 3 hafta önce
VATANDAŞ OLARAK BELGELERLE FOTOĞRAFLARLA BEN ISPATLARIM O DOKRORLARIN SUREKLI DIŞARDA IKINCI BIR ISLE MEŞGUL OLDUKLARINI
mıro 3 hafta önce
şimdi bu yazıyı okuyorsanız şunu deneyin... gidin tıp fakültesi polikliniğine ve bir hocaya gidip muayene olmayı deneyin ve sonucu görün... asistan mı muayene edecek yoksa hocanın muayenehanesine gitmek zorunda mı kalacaksınız acaba? sadece bir soru... deneyin görün...
maraşlı 3 hafta önce
sağ girenin ölerek çıkan , sağlık hizmetlerinin sıfır oldugu tıp fakultesi için bu durum normal ! araştırılmalı !!
Tuğba 3 hafta önce
Bir koltukta 5 karpuz taşınmaz , kesinlikle memurun hocanin kamu personelinin arastirma gorevlisinin doktorun docentin özel işinde calışması kabul edilemez, yasa kesinlikle değişmelidir.
Yasemin 3 hafta önce
Hastanenin içinde bulunan eczanesin de ilaç yok.... Hasta yakını sürekli dışarıdan reçete ediyor... Maske yok... Eldiven yok... İlaç yok... 18 yatan hastaya bakan sadece 1 hemşire var... Temizlik elamanı yetersiz... Temizlik elamanları hastanenin bütün işlerin de olduğu için arasan bulamasın...yemekler berbat... Bütün bu olumsuzluk için de büyük bir özveriyle çalışan Dr lar asistanlar ve hemşireler var... Yönetim sıfır...
Andırın lı 3 hafta önce
Profesör P.Ö Kahramanmaraş ın gururu bir doktor. Bu doktora gidip de memnun kalmayan kimse yok. İşinin hakkını fazlasıyla veren birisi. Biz doktorumuzla gurur duyuyoruz. Allah yokluğunu vermesin, kendilerine uzun ömürler diliyorum.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın